Asistenti přepravy se osvědčili. Vykázali už na 9000 cestujících

Nahrávám video

Stačilo čtvrt roku fungování nové služby – asistentů přepravy v ostravském dopravním podniku – a z veřejné hromadné dopravy už bylo vykázáno na 9000 pasažérů, kteří neměli platnou jízdenku. „Třetinu osob vykázali asistenti přímo z vozu, zbylé dvě třetiny si jízdu rozmyslely,“ sdělila redaktorka České televize Denisa Kotková.

Asistenti přepravy od počátku dubna dohlížejí na pořádek a bezpečnost ve vybraných spojích městské hromadné dopravy. Mimo jiné vykazují z vozu cestující bez platné jízdenky. Pilotní projekt se městské firmě osvědčil.

Přestože u některých cestujících vyvolal kritiku, řada jich nově zavedenou službu hodnotí pozitivně, řekl ředitel dopravního podniku Daniel Morys. Dodal, že si sám práci asistenta přepravy vyzkoušel.

Zpočátku byli zkušebně nasazeni na autobusových linkách číslo 33 a 48, na nichž se podle Denisy Kotkové snaží nastoupit velké množství černých pasažérů. „Během jedné směny asistenti vykáží z přepravy i 200 osob,“ dodala. Nyní asistenti působí i na trolejbusové lince číslo 105.

Rozdíl mezi asistenty přepravy a revizory je v tom, že asistenti nemohou udělovat pokuty. Mají ale právo žádat, aby cestující předložil platnou jízdenku, a případně ho vykázat z vozu, pokud ji nemá.

Podnik předpokládá, že po zvýšení počtu asistentů budou jezdit na vybraných linkách po třech a za doprovodu městské policie. Dopravní podnik by chtěl během léta přijmout dalších asi 30 asistentů přeprav.

Do služby od 18 let

Hlásit se mohou zájemci od 18 let, kteří mají středoškolské vzdělání s maturitou. Podle Moryse dopravní podnik bude posuzovat fyzické i psychické předpoklady uchazečů. Zájemci o práci by měli být především komunikativní. Základní hrubá nástupní mzda pro asistenty přepravy je 21 500 korun.

„V období od 3. dubna do 12. května do vozidel MHD nenastoupilo 2952 osob, u kterých se dal předpokládat úmysl cestovat bez platných jízdních dokladů, 1090 osob bylo z přepravy vyloučeno,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Karolína Rycková. Šlo o cestující, kteří si ani po opakované výzvě nechtěli zakoupit jízdní doklad, dalších devět lidí bylo z přepravy vyloučeno z jiných důvodů. Asistenti přepravy totiž mohou cestování v MHD znemožnit například i lidem špinavým či hlučným.

Po zavedení nového opatření muselo vedení města čelit kritice představitelů některých organizací, kteří v zavedení institutu asistentů spatřují rasismus a diskriminaci namířené vůči Romům. Radní pro dopravu Lukáš Semerák (Ostravak) jakákoliv taková nařčení odmítl. Podle něj je opatření jen reakcí na stav, kdy část cestujících dlouhodobě odmítala respektovat pravidla přepravy, nebojí se revizorů a neplatí za jízdenky.

Zavedení funkce asistenta je jen jedno z opatření, jež ostravský dopravní podnik ve svých spojích zavádí. Dalším je instalace kamer a bezpečnostních tlačítek, kterými se cestující v nouzi propojí s policií. V březnu se zvýšil také počet strážníků na zastávkách, využíván je více i dohledový systém.

Počet cestujících vzrostl

Dopravnímu podniku Ostrava loni poprvé za posledních deset let vzrostl počet cestujících, za rok jich přepravil více než 88,5 milionu. O rok dříve bylo cestujících zhruba o 300 000 méně, uvedla mluvčí dopravního podniku Karolína Rycková.

Podnik, který zaměstnává zhruba 1900 lidí, je akciovou společností ve vlastnictví města. Ročně hospodaří zhruba s 1,5 miliardou korun. Z toho asi miliardu dostává od města, zbytek vybere na jízdném.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Velitel výsadku Silver A si do deníku zaznamenával postřehy, mapky i adresy žen

Východočeské muzeum v Pardubicích získalo do svých sbírek zápisník Alfréda Bartoše, velitele paraskupiny Silver A a jedné z klíčových postav československého domácího odboje za druhé světové války. Instituci ho darovala Adéla Šobíšková z Prahy, jejíž rodina ho vlastnila od devadesátých let.
před 1 hhodinou

Novo Nordisk bude v Česku vyrábět látky pro léky na cukrovku a obezitu

Dánská firma Novo Nordisk bude v tuzemsku vyrábět látky pro novou generaci léků na cukrovku a obezitu. Do závodu v osadě Bohumil patřící pod Jevany ve Středočeském kraji investovala několik miliard korun, vyplývá z pozvánky na otevření závodu. V pátek 12. června se ho zúčastní mimo jiné předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a prezident společnosti Novo Nordisk Mike Doustdar.
před 4 hhodinami

Lemur z ostravské zoo je na útěku. Lidé mají hlásit, když ho zahlédnou

Z ostravské zoologické zahrady ve středu utekl samec lemura kata. Zoo žádá veřejnost, aby případný výskyt nahlásila. Lidé by se ale neměli pokoušet zvíře sami odchytit, sahat na něj nebo ho krmit. Mohl by je pokousat.
před 7 hhodinami

Policie stíhá 12 lidí a dvě firmy za kuplířství v klubech i bytech

Policie zahájila stíhání dvanácti lidí a dvou firem za kuplířství v Brně, Mikulově i na jiných místech Česka. První případ se týká provozování nočních klubů a brněnských privátů, druhý pak bytů s asijskými prostitutkami v různých tuzemských městech, informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Obviněné lidi stíhá centrála také za účast na organizované zločinecké skupině a za maření výkonu úředního rozhodnutí.
před 7 hhodinami

Veletrh vědy láká na jaderné reaktory i astronomii Středozemě

Na výstavišti v pražských Letňanech ve čtvrtek začíná Veletrh vědy. Potrvá do soboty. Nabídne stovku interaktivních expozic a desítky přednášek s diskusemi. Podesáté ho pořádá Akademie věd ČR (AV ČR), která na něm představí novinky ze současného výzkumu. Do programu se zapojuje i řada univerzit.
před 8 hhodinami

VideoOlomouc bude muset na náměstí nahradit nynější lampy dřívějšími „sirkami“, rozhodl soud

Město Olomouc bude muset podle zatím nepravomocného rozsudku soudu odstranit všechny současné lampy a vrátit do centra původní osvětlení z roku 2001. Ve vleklém sporu o výměnu osvětlení na Horním náměstí dal soud za pravdu architektovi Janu Šépkovi, který rekonstrukci navrhoval. Takzvané sirky, které na náměstí architekti umístili, podle radnice dost nesvítily. Na šero si stěžovali lidé i strážníci, kterým tam nefungoval kamerový systém. Město je proto nechalo vyměnit. Už dřív soudy rozhodly, že tím město zasáhlo do autorských práv architekta. Pokud rozhodnutí soudu nabude právní moci, musí radnice nejen vyměnit lampy, ale také zaplatit Šépkovi odškodnění sto tisíc korun.
před 20 hhodinami

Zoo Olomouc slaví 70 let. Z provizorního koutku se stala nejnavštěvovanější atrakcí kraje

Před sedmdesáti lety se na Svatém Kopečku v Olomouci otevřela zoologická zahrada. Z původně skromného areálu se během desetiletí stala nejnavštěvovanější turistická atrakce Olomouckého kraje. Dnes je domovem přibližně osmnácti set zvířat téměř čtyř set druhů a daří se jí i v odchovu mláďat. Na víkend zoo chystá oslavy.
před 22 hhodinami

Za dotační podvody potrestal soud Vrabela podmínkou a zákazem vést firmy

Okresní soud v Českých Budějovicích potrestal pořadatele protivládních demonstrací Ladislava Vrabela za dotační podvody. Za manipulace s žádostmi o podporu pro firmy v době pandemie covidu-19 mu soud vyměřil osmnáctiměsíční podmínku s odkladem na třicet měsíců. Dva a půl roku také nesmí vést firmy. České televizi to sdělila mluvčí soudu Markéta Bartizalová. Vrabel podle obžaloby způsobil státu škodu přes 568 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný.
včera v 17:47
Načítání...