Aš, Nejdek a Kraslice uzavřely Pakt ohrožených měst. Doufají v silnější hlas při jednání s orgány

Aš, Nejdek a Kraslice chtějí společně přesvědčit centrální orgány a instituce, aby jim pomohly řešit naléhavé problémy v regionu u německých hranic. Uzavřely proto Pakt ohrožených měst. Města doufají ve snazší a efektivnější komunikaci. Koncept svazku obcí ve čtvrtek představili starostové zakládajících měst, kteří se začátkem června chystají na schůzku s pěti poslanci zvolenými za Karlovarský kraj. Rovněž budou přednášet své požadavky a návrhy řešení v senátním podvýboru pro regiony v transformaci.

„Problémy našich měst se prohlubují. Je to dlouhodobá záležitost. Chybí tady lékařská péče, podnikatelská aktivita, investoři nemají zájem, ubývá policistů. A situace se neustále zhoršuje. Potřebujeme přimět orgány, které jsou za to zodpovědné, aby něco činily,“ burcuje ašský starosta Vítězslav Kokoř (ANO).

Zároveň upozornil, že města nechtějí být jenom kritická. „Nechceme stále někoho informovat o tom, že se něco děje, ale chceme nabízet řešení. Máme nějaké připravené, vypracovali jsme ho s odborníky, s univerzitami, a teď chceme, aby se o tom s námi kompetentní orgány byly ochotné bavit,“ dodal.

Odliv obyvatel, málo lékařů i obavy o úroveň školství

První podoba paktu se začala rýsovat loni na podzim mezi Kraslicemi se zhruba 6500 obyvateli a Aší s necelými třinácti tisíci obyvateli. Nyní se přidal k městům ze Sokolovska a Chebska také Nejdek z Karlovarska, v němž bydlí 7800 lidí.

Kraslice podle starosty Jana Šimka (Naše Kraslice) nejvíce trápí odliv obyvatel. Vedle vyšší úmrtnosti než porodnosti panuje ve městě kvůli blízkosti německých hranic stále se stupňující trend dojíždění za prací do sousední země. Za posledních patnáct let se to týká stovek obyvatel. Město s rozsáhlou infrastrukturou tak nemá dostatek peněz na běžnou údržbu budov, silnic nebo provoz veřejného osvětlení.

Stejné problémy uvádí starostka Nejdku Ludmila Vocelková (ANO). Ve městě podle ní navíc hrozí výpadek v poskytování lékařské péče, protože věkový průměr ordinujících lékařů se blíží sedmdesáti rokům.

Pro udržení rodin s dětmi ve městě je důležité i zachování úrovně školství. V Nejdku je potřeba podle starostky opravit mateřské školy. Největší sílu svazku pohraničních měst, která samostatně upozorňují na problémy několik let, vidí Vocelková ve společném postupu.

Řešení vidí starostové například v nastavení daňového zvýhodnění pro investory a podnikatele nebo ve vytvoření dostupných dotací pro obce. Podobný model ekonomického zvýhodnění podle nich existuje i v jiných zemích Evropské unie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Staré vodovodní potrubí je v mrazech náchylnější k praskání

Velká část dvousetkilometrového potrubí v Jihlavě je starší padesáti let. Právě stáří je důvodem častých poruch. Do oprav město investuje desítky milionů korun ročně, ale jsou postupné. Od začátku roku prasklo potrubí na různých místech už dvacetkrát. Poruchy jsou častější i kvůli mrazům.
před 1 hhodinou

Motorkáři ničí přírodní rezervaci u Vranova na Brněnsku

Muži na motorkách navzdory zákazu projíždějí rezervací Jelení skok a ničí přírodu v polesí Vranov ve Školním lesním podniku Křtiny. Lesníky ignorují a nechávají za sebou hluboké stopy. S podobnými problémy se lesníci setkávají i patnáctkrát do roka.
před 1 hhodinou

Kraj po policejním zásahu odvolal ředitele třinecké nemocnice

Moravskoslezský kraj odvolal ředitele třinecké nemocnice Jiřího Veverku. Do vyhlášení nového výběrového řízení bude funkci zastávat stávající technický náměstek ředitele Jaroslav Brzyszkowski. Policie po úterním zásahu v nemocnici obvinila tři lidi, právě Veverka má být podle regionální Televize Polar mezi zadrženými, stejně jako další náměstek Kamil Mašík. Hrozí jim až osm let vězení.
12:09Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Aby mohla dcera s Aspergerovým syndromem studovat, bydlí s ní matka na internátu

Ve zralém věku začala Jana Hošková bydlet na internátu a vrátila se do školy. Dceři Amálii Hoškové, která by kvůli Aspergerově syndromu bez matky neodešla z místnosti, totiž musí být neustále nablízku. Jde o mimořádný příběh, kdy škola i rodiče udělali maximum pro to, aby se dívka mohla vyučit a v budoucnu i částečně pracovat.
před 13 hhodinami

Stavba Dvoreckého mostu v Praze se protáhne a prodraží

Budování Dvoreckého mostu, který bude v Praze přes Vltavu spojovat Podolí a Smíchov, se o rok protáhne a prodraží. Kubistický most za více než miliardu korun zatím stojí jen ze dvou třetin. Otevřít ho lidem chtějí zástupci Prahy příští rok na jaře. Jezdit po něm budou tramvaje, právě jejich provoz se teď kvůli zpoždění komplikuje.
před 15 hhodinami

Plán Holešova na Kroměřížsku sloučit dvě školy vyvolal nevoli části rodičů

Radnice v Holešově na Kroměřížsku chce sloučit dvě základní školy ve městě. Uspořádala proto diskuzi, aby se změnami seznámila rodiče. Slibuje si lépe organizovanou a kvalitnější výuku a nižší náklady. Plán odsouhlasili radní, musejí ho schválit i zastupitelé. Část opozice i mnozí rodiče se změnou nesouhlasí.
před 22 hhodinami

Liberecké SPOLU je připraveno na postu hejtmana podpořit Půtu

SPOLU v Libereckém kraji je připraveno na postu hejtmana podpořit Martina Půtu ze Starostů pro Liberecký kraj (SLK), pokud na něm bude koaliční partner trvat. Žádné jiné jméno Starostové nenabídli, řekl po jednání koalice předseda zastupitelského klubu SPOLU Vladimír Richter.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Majitel mostecké budovy, kde vyhořela restaurace, nedodal povolení k přístavbě

Majitel objektu, ve kterém před měsícem vyhořela mostecká restaurace U Kojota, nedoložil dokumenty potvrzující povolení k přístavbě. Požár, kvůli kterému zemřelo sedm lidí, vypukl v noci na 12. ledna. Hasiči zničenou přístavbu strhli nedlouho po tragédii. K upřesnění některých záležitostí se uskuteční schůzka ještě s provozovatelem restaurace.
včeraAktualizovánovčera v 20:42
Načítání...