Výstraha varuje před náledím. Kvůli ledovce se srazily autobusy

Nahrávám video

Během úterního večera a v noci se může místy znovu vytvářet náledí nebo zmrazky. Nejprve v západní polovině Čech, později i jinde. Aktuální výstraha meteorologů platí do středečních 09:00 pro celou republiku. Na Kladensku se na ledovce srazily dva autobusy. Kvůli kluzkým silnicím nejede ve Středočeském kraji 23 autobusových spojů, omezení se dotklo i Prahy.

„Díky silnějšímu větru se sice povrchy rychle vysušují, ale tam, kde intenzivněji pršelo nebo sněžilo, se začíná tvořit lokálně náledí. Během noci se může náledí postupně utvářet lokálně i jinde, kde budou vhodné podmínky. Faktorem hrajícím roli proti tvorbě náledí bude ale již zmíněný mírný vítr, který bude napomáhat vysušování povrchů,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav na Facebooku.

Meteorologové proto varují před možnými problémy v dopravě a před vyšším počtem nehod. Opatrní by měli být i chodci, kterým hrozí uklouznutí. Starší nebo méně mobilní lidé by proto měli omezit vycházení ven.

Některé autobusové linky ve Středočeském kraji nejedou

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) po 21:00 na síti X uvedla, že kvůli kluzkým silnicím nejede 23 autobusových spojů. „Museli jsme do odvolání, s ohledem na bezpečnost cestujících, zastavit provoz autobusových linek 226, 227, 311, 333, 336, 371, 389, 415, 417, 589, 590, 624, 627, 631, 633, 637, 711, 825, 300, 322, 324, 330 a 399,“ napsala. „Lze očekávat, že problémy s ledovkou se mohou rozšířit i do dalších částí kraje,“ doplnila. V terénu jsou podle ní všechny sypače.

Ledovka stála i za nehodou u Buštěhradu na Kladensku. Srazily se tam dva autobusy, ve kterých cestovalo přes čtyřicet lidí. Tři lidi převezli záchranáři s lehčím zraněním do nemocnic. „Příčinou byla extrémní ledovka. Řidič jednoho z autobusů před křižovatkou sešlápl brzdu, ale kvůli ledovce vozidlo nereagovalo a narazil do autobusu projíždějícího po hlavní silnici,“ sdělila policejní mluvčí Michaela Richterová.

Náledí se od ledovky liší způsobem vzniku. Náledí je ledová vrstva pokrývající zemský povrch, která vzniká postupným mrznutím dešťových kapek na povrchu země nebo zmrznutím roztátého sněhu. Ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrholení. Vodní kapky se po dopadu na zem či předmět rozlijí, zmrznou a vytvářejí průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem. Ledovka vzniká nejen na cestách, ale i na větvích, plotech, drátech či sloupech.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Řadu zápasů na fotbalovém šampionátu může ohrozit „vlhké vedro“

Na mistrovství světa ve fotbale, které začne už za necelý měsíc, by mohly panovat meteorologické podmínky, jež překonávají hranice doporučované pro přerušení zápasů. Nová analýza upozorňuje na rizika a analyzuje příčiny.
před 1 hhodinou

Víkend bude chladný. Hodně pršet má hlavně na východě Česka

Nadcházející víkend v Česku bude deštivý a chladný. Vydatně pršet bude zejména ve východní polovině země, a to především v neděli. Teplotní maxima budou mezi 11 až 17 stupni Celsia. Oteplení nad dvacet stupňů očekávají meteorologové až v příštím týdnu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 5 hhodinami

Rok 2026 je už nyní klimaticky mimořádný, upozorňuje nová zpráva

Během prvních měsíců roku 2026 shořelo po celém světě více než 150 milionů hektarů rostlin. Je to zhruba dvojnásobek nedávného průměru pro toto období. Tento nárůst je součástí širšího trendu oteplování Země, v jehož rámci teploty mořské hladiny dosahují téměř rekordních maxim, arktický mořský led se nachází na historických minimech a dochází k rekordním vlnám veder a suchům. „Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti vzniku jevu El Niño by druhá polovina roku mohla být ještě horší,“ uvedli zástupci vědecké organizace World Weather Attribution (WWA) v nové zprávě.
12. 5. 2026

Silné deště a krupobití. Hasiči kvůli bouřkám měli desítky výjezdů

Bouřky, které zasáhly Česko, zeslábly. Do úterní šesté hodiny ranní platila výstraha ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Nejsilněji bouřky udeřily na Hodonínsku, hasiči tam vyjížděli kvůli počasí k 52 událostem. V regionu řešili hlavně popadané stromy a zaplavené sklepy. Bouřky se objevily ale i v okolí Bruntálu či Plzně. Na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje i na dalších místech na Moravě se vyskytlo krupobití.
11. 5. 2026Aktualizováno12. 5. 2026

Ochladí se. V pondělí se čeká déšť, v úterý na horách sníh

V příštím týdnu se v Česku poměrně výrazně ochladí. V pondělí na většině území zaprší a vyloučené nejsou ani bouřky, v úterý na horách napadne dokonce poprašek sněhu. Ve středu se pak objeví i ranní mrazíky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologů by déšť měl být vzpruhou pro půdu a vegetaci, které trápí sucho.
9. 5. 2026Aktualizováno9. 5. 2026

Sněhová kalamita v květnu. Před sedmdesáti lety napadly desítky centimetrů sněhu

Letošní květen zatím přináší převážně teplotně nadprůměrné dny a sníh roztál během uplynulého týdne už i v Krkonoších. To před 73 lety byla situace dramaticky odlišná – ledoví muži tehdy sice dorazili o pár dnů dříve, ale s o to větší intenzitou, a dokonce s sebou přinesli i sněhovou kalamitu. Šlo o mimořádně silné ochlazení s mrazy, sněžením i v nížinách a rozsáhlými škodami na vegetaci a zemědělství.
9. 5. 2026

Deště příliš nepomohly. Srážkový deficit je nejhorší za mnoho dekád

Letošní srážkový deficit je největší za posledních pětašedesát let. V březnu a v dubnu skoro nepršelo, a tak deště z posledních dnů mírní sucho jen nepatrně. V jarních měsících obvykle naprší dvojnásobek toho, co letos. I proto třeba na Břeclavsku už nyní zvažují zakázat používání pitné vody k zalévání a napouštění bazénů. Sucho je nejpatrnější v povrchové vrstvě půdy a taky v korytech potoků a řek.
8. 5. 2026

Oteplí se, víkend bude slunečný

Nadcházející prodloužený víkend bude v Česku slunečný, pršet bude jen výjimečně. Pátek, na kdy připadá státní svátek, bude ještě poměrně chladný. Teploty se s výjimkou jihu Moravy nedostanou přes dvacet stupňů. Během soboty se začne oteplovat a v neděli bude místy i přes 25 stupňů.
7. 5. 2026
Načítání...