Vedra zasáhla Česko, ve Španělsku naměřili 46 stupňů

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal na neděli výstrahu před teplotami nad 31 stupňů Celsia, která se týkala jihu Moravy, Prahy, většiny Středočeského kraje a části krajů Ústeckého a Plzeňského. Právě tam bylo nejtepleji. V Dobřanech teplota vystoupala na 33,7 stupně. Už v noci na neděli zažilo Česko tropickou noc. Vysoké teploty hrozí i v nadcházejícím týdnu. Vedra trápí také jih Evropy. Ve Španělsku v neděli naměřili 46 stupňů.

Kromě Dobřan naměřili meteorologové vysoké teploty také v Dobřichovicích a v Doksanech, kde bylo shodně 33,6 stupně Celsia. Na většině území se pak teploty pohybovaly mezi sedmadvaceti až dvaatřiceti stupni Celsia. Rekordní byla v neděli jen stanice v Příbrami, kde teplotou 31,8 stupně Celsia padl 134 let starý záznam.

Ve středu a ve čtvrtek překročí denní teploty hranici 34 stupňů, uvedli meteorologové. Podle nich se mimo jiné zvýší riziko vzniku a šíření požárů. „Počasí u nás bude ovlivňovat rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu nad západní Evropou, která se bude zvolna přesouvat do střední Evropy,“ podotkl ČHMÚ.

Sobotní předpověď původně varovala před vlnou veder, která v neděli a v pondělí zasáhne jih Moravy. V neděli dopoledne ale meteorologové výstrahu rozšířili i na další oblasti. Pro pondělí nadále trvá výstraha jen pro Jihomoravský kraj. V úterý budou vysoké teploty hlavně v západní polovině Čech. Předpověď pro další dny budou meteorologové upřesňovat, vedra se podle nich budou dál stupňovat.

Tropická noc

Nejteplejší noc zaznamenala stanice v Teplicích, kde bylo 21,6 stupně Celsia, v Ústí nad Labem – Kočkově bylo 21,2 stupně, v Javorníku meteorologové naměřili 21,1 stupně. Naopak v chladných horských lokalitách bylo kolem deseti stupňů Celsia. „Nejnižší teplotu naměřila stanice Březník na Šumavě 2,8 stupně Celsia,“ shrnul ČHMÚ.

Vedra znamenají zátěž pro organismus, hrozí přehřátí a dehydratace. Odborníci doporučují dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Lidé by měli omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách a nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech, napsal ve výstraze ČHMÚ.

Ve Španělsku naměřili červnový rekord

Vlna veder sužuje i jižní Evropu. Ve Španělsku v neděli naměřili červnový teplotní rekord, který činí 46 stupňů Celsia. Teploty přesahující čtyřicet stupňů Celsia byly v neděli naměřeny v desítkách španělských měst. Extrémní vedro panovalo i v sousedním Portugalsku, zejména v turistické oblasti Algarve na jihu země, kde teploměry ukazovaly kolem čtyřiceti stupňů.

Vysoké teploty trvají po celý den. Na jihu Španělska neklesly v noci pod třiceti stupňů. Ve Španělsku ani v Portugalsku však zatím nebylo v souvislosti s vedrem hlášené žádné úmrtí. Vysoké teploty a intenzivní sluneční záření ovšem silně vysušují půdu a vegetaci, což výrazně zvyšuje riziko lesních požárů.

Vedra zasáhla také Francii, nejteplejší dny by však měly přijít až příští týden. V pondělí se ve velké části země očekávají teploty přes 35 stupňů Celsia, v úterý by v Paříži mohlo být i čtyřicet stupňů, uvedla meteorologická služba. Podobná situace je v Itálii, kde meteorologové hlásí denní teploty až čtyřicet stupňů a tropické noci. Pouze v alpských regionech by v příštím týdnu mohly přijít bouřky.

V Řecku třídenní vlnu veder v neděli naopak ukončily silné větry. Podle meteorologické služby teploty během několika hodin klesly na hodnoty kolem třiceti stupňů Celsia, tedy přibližně o deset stupňů. Kvůli silným větrům ale civilní ochrana vyhlásila nejvyšší stupeň požárního nebezpečí pro velké části země. Rozbouřené moře pak pozastavilo trajekty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Bude slunečno, teploty vystoupají až na šestnáct stupňů

Česko čeká slunečný týden bez srážek, denní teploty mohou vystoupat až k šestnácti stupňům Celsia. Noční teploty se ale budou držet kolem nuly. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 12 hhodinami

V Budějovicích bylo dvacet stupňů, maxima hlásí pětina stanic

Teplotní rekordy v pátek padly na víc než pětině míst, zapsalo je 38 ze 172 dlouhodobě měřících meteorologických stanic. Nejvyšší hodnotu teploměr ukázal v Českých Budějovicích, bylo tam 20,7 stupně Celsia. Byla to jediná a první letos naměřená teplota nad dvacet stupňů. Devatenáct stupňů Celsia nebo víc meteorologové zaznamenali ještě na dalších osmi místech, shrnul Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
27. 2. 2026Aktualizováno27. 2. 2026

Poznamenat to může i výstražné služby, říká k hrozbě propouštění v ČHMÚ ředitel Rieder

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) má v rámci plánovaných vládních úspor podle informací Českého rozhlasu propustit 37 zaměstnanců. V rozhovoru pro Českou televizi varoval jeho ředitel Mark Rieder před následky, které by se projevily i v tak důležitých oblastech, jako jsou výstrahy na jevy, které způsobují stomiliardové škody.
27. 2. 2026

Kvůli sněhové bouři jsou na severovýchodě USA desetitisíce lidí bez proudu

Na severovýchodě Spojených států jsou po sněhové bouři nadále desetitisíce lidí bez proudu. Celý region se potýká s nízkými teplotami a pokračuje v odklízení desítek centimetrů sněhu. Bouře, která na východní pobřeží dorazila v neděli večer místního času, byla nejsilnější v pondělí. Počasí si vyžádalo nejméně jednu oběť. Ve středu má region zasáhnout další sněhová bouře menšího rozsahu.
25. 2. 2026

Přichází jaro v zimě. Teploty se mohou přiblížit osmnácti stupňům

Po týdnech, kdy člověk na obloze nezahlédl Slunce a z nebe padal sníh nebo déšť, se počasí nad Evropou v posledním únorovém týdnu dramaticky mění. Velká část kontinentu už zažívá nebo zažije teplotně výrazně nadprůměrné dny a také velkou oblačnost v mnoha oblastech vystřídá slunečnější ráz počasí. V některých oblastech teplota letos poprvé dokonce dosáhne nebo přesáhne hranici dvaceti stupňů. Závěr klimatologické zimy tak přinese poměrně výraznou ochutnávku pravého jara.
25. 2. 2026

Na zhruba desítce míst platila povodňová bdělost

První povodňový stupeň platil v úterý ráno zhruba desítce míst v Česku. Týkalo se to například Tiché Orlice na Rychnovsku, kde voda ze vzedmuté řeky zaplavila cyklostezku mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí. Mírné vzestupy hladin meteorologové očekávají také na Moravské Dyji v Janově a na střední a dolní Nežárce. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
24. 2. 2026Aktualizováno24. 2. 2026

Obleva zvedla hladiny řek na povodňové stupně

Kvůli dešti a tání sněhu platí v pondělí večer na pětadvaceti místech na severu a jihu Čech, na Českomoravské vrchovině a na Moravě první stupeň povodňové aktivity ze tří. Na takzvanou povodňovou bdělost klesla večer řeka Sázava na Vysočině a Svratka v Pardubickém kraji, které odpoledne krátce vystoupaly na druhý stupeň – tedy pohotovost. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
23. 2. 2026Aktualizováno23. 2. 2026

V New Yorku byla kvůli sněhové bouři patnáct hodin uzavřena doprava

Sněhová bouře uvěznila v neděli večer a v pondělí dopoledne doma miliony Newyorčanů a dalších obyvatel severovýchodu Spojených států. Do pondělního poledne místního času (18:00 SEČ) platilo ve městě uzavření všech ulic, dálnic a mostů pro veškerou dopravu mimo vozidel potřebných pro zajištění kritických služeb. Starosta New Yorku Zohran Mamdani o tom rozhodl v neděli, zákaz platil od 21 hodin místního času (3:00 SEČ).
23. 2. 2026Aktualizováno23. 2. 2026
Načítání...