O úmrtí Milana Kundery rozsáhle informují mnohé francouzské deníky. List Libération má černobílou fotografii českého literáta na celé titulní straně. „Česko-francouzský romanopisec zemřel v úterý v Paříži ve věku 94 let. Zanechává po sobě dílo prodchnuté svobodou a kousavým humorem,“ napsal deník.
Titulní strany deníků i kondolence od Macrona. Francie vzpomíná na Kunderu
Kunderova fotografie se objevila i na titulní stránce deníku Le Figaro. Je u ní titulek Milan Kundera, velikán literatury proti totalitě. Spisovateli žijícímu ve Francii od roku 1975 věnoval Le Figaro úvodník. Jeho autor, francouzský literát Étienne de Montety, si všímá i toho, že se Kundera v 80. letech odmlčel, odmítal rozhovory a přestal vystupovat v médiích. Začala za něj mluvit jen jeho díla a varování, která v nich zazněla, „rezonují i v dnešní době, o 40 let později“, napsal de Montety.
Fotografii Kundery má na první straně rovněž deník La Croix. Snímek pořízený v listopadu 1976 je opatřen titulkem Explorateur de l'existence (Průzkumník existence).
V deníku Libération na Kunderu vzpomíná mimo jiné Jack Lang, francouzský politik, který v 80. a 90. letech minulého století zastával post ministra kultury. „Mluvit o mém vztahu s Milanem Kunderou znamená mluvit o vztahu lidí mé generace k tomu, čemu se tehdy říkalo Československo, k umělcům, tvůrcům z této země, která poznala liberálnější dobu, ale i dobu mnohem represivnější,“ píše Lang. Jak poznamenal, na Kunderově případu je výjimečné, že si „natolik prohloubil znalost kultury a jazyka, že následně napsal mnoho svých knih ve francouzštině“.
„Často jsme se s nimi scházeli na večeři nebo oběd u Francoise Mitterranda. Nebo i v divadle a v opeře – měl velmi rád hudbu,“ napsal dále bývalý francouzský ministr kultury.
„Navštěvoval jsem je v různých dobách a Věra (Kunderova manželka) tam vždycky byla, milující, plná náklonnosti, něhy a péče,“ dodal Lang. Vzpomíná zejména na Kunderovy „pronikavé oči, jeho měkký, pevný hlas a rozkošný přízvuk“. „Když jsem ho viděl naposledy, dotýkal se knih a listoval v nich, nacházel útěchu v laskání stránek. Francie byla jeho vlast, ale kniha byla jeho život,“ dodal.
Macron: Kunderovo dílo se stalo soudobou klasikou
Zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd doplnil, že v souvislosti se smrtí Kundery řada knihkupectví mění nabídku a reaguje na enormní zájem. Rodině prý také kondoloval francouzský prezident Emmanuel Macron.
Veřejně na Twitteru Macron napsal, že Kunderovo dílo, které se vztahuje k univerzálním hodnotám, se stalo soudobou klasikou. Francouzská ministryně kultury Rima Abdul Malaková prohlásila, že zemřel jeden z nejsilnějších hlasů evropské literatury, který pomáhal čtenářům zorientovat se v absurditě světa a odhalit jim, kým jsou.
Jako největšího Evropana mezi spisovateli ocenila Kunderu i starostka Paříže Anne Hidalgová, podle premiérky Élisabeth Borneové bude psaní a hlas českého spisovatele světu chybět.
Kondolence na velvyslanectví
Kondolenční knihu na českém velvyslanectví v Paříži ve čtvrtek podle velvyslance Michala Fleischmanna podepsali diplomaté z Polska, Maďarska či Německa. Přicházejí také kondolenční e-maily, například od izraelských diplomatů. Podle Fleischmanna by knihu měla osobně přijít podepsat i francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová.
Fleischmann řekl, že zatím nemá žádné informace o Kunderově pohřbu či pietní akci – ať už v Česku, nebo ve Francii. V nadcházejících dnech se ale setká s vdovou po spisovateli Věrou.