Ministerstvo kultury odmítlo prohlásit sochu sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6 za kulturní památku. Podle resortu není památník umělecky významnějším dílem a nepřesahuje dobový průměr. Návrh na přeměnu pomníku v kulturní památku podal místopředseda KSČM Petr Šimůnek a strana chce ve své snaze dál pokračovat.
S návrhem zařadit Koněvovu sochu mezi památky komunisté narazili. Není to významné dílo
Socha od komunistického sochaře Zdeňka Krybuse stojí v Bubenči od roku 1980 a zejména v posledních měsících budí rozruch – aktivisté ji opakovaně potřísnili barvou, radnice nyní hodlá Koněva k nevůli ruské ambasády odstranit.
Resort podle mluvčí Michaely Lagronové dostal tři návrhy, aby sochu za památku prohlásil, nejméně jeden přitom přišel od komunistů. Ministerstvo si kvůli tomu objednalo dvě odborná stanoviska – jedno od Národního památkového ústavu, druhé od Komise pro ochranu památkového fondu 20. století.
„Obě stanoviska shodně prohlášení pomníku nedoporučují, neboť (…) z uměleckého hlediska není významnějším dílem a výrazněji nepřesahuje dobový průměr,“ sdělila mluvčí s tím, že ministerstvo řízení o prohlášení za památku ani nezahájilo.
Komunisté navrhovali chránit sochu jako symbol nesvobody
Šimůnek ve svém návrhu na prohlášení za památku podle Deníku N uvedl, že pomník vznikl v době umělecké nesvobody a je významným dokladem období normalizace. „V tomto období byla zákonně ekonomickými a politickými nástroji naprosto zrušena možnost přirozené, svobodné umělecké tvorby,“ napsal komunistický politik ve svém návrhu.
Ministerstvo se podle komunistů ale zabývalo při posuzování podnětu jinými argumenty, než které návrh obsahoval. „Budeme proto v jednání s ministerstvem pokračovat,“ uvedla mluvčí KSČM Helena Grofová.