Ministerstvo kultury by mělo v příštím roce hospodařit s rozpočtem 18,498 miliardy korun. Oproti letošnímu rozpočtu jde o navýšení o 21 procent, tedy o 3,3 miliardy korun a o nejvyšší částku, jakou dosud měl resort k dispozici. Suma zahrnuje také výdaje státu na církve. Návrh státního rozpočtu na příští rok v pondělí schválila vláda.
Rozpočet ministerstva kultury vzroste příští rok na 18,5 miliardy korun
V návrhu rozpočtu na příští rok, který počátkem září představilo ministerstvo financí, byly přitom výdaje úřadu meziročně sníženy téměř o miliardu z letošních 15,24 miliardy korun na navrhovaných 14,37 miliardy korun.
„Přestože jsem si vědom obtížné situace, navrhl jsem vládě České republiky velmi ambiciózní návrh rozpočtu ministerstva kultury na rok 2023 a jsem velmi rád, že vláda naše návrhy akceptovala,“ řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Výraznou sumou do rozpočtu kulturního resortu na příští rok přispěly Národní plán obnovy a evropské fondy, z nichž na rozvoj kreativního a kulturního sektoru půjde 2,4 miliardy korun, o 1,9 miliardy korun více než letos.
Více pro příspěvkové organizace
Výrazná část je podle ministra určena na provoz příspěvkových organizací, zvýšila se o 663 milionů korun. V příštím rozpočtu je tedy na ně určena suma 6,24 miliardy korun. Zvýšení příspěvku je podle něj nutné vzhledem k narůstajícím cenám energií, což činí 300 milionů korun, a pokryje i zvýšení platů o deset procent, které bylo schváleno, přiblížil ministr.
Tři desítky příspěvkových organizací zahrnují i největší národní kulturní instituce, jako je Národní divadlo, Národní galerie či Národní muzeum. Příspěvkovou organizací se nedávno stal také pražský Památník ticha, na jeho výstavbu na bývalém pražském nádraží Bubny má ministerstvo kultury připraveno 300 milionů korun na léta 2023 až 2025. Baxa také uvedl, že na roky 2023 až 2026 je připraveno 600 milionů korun na kofinancování koncertního sálu Domu kultury Ostrava.
O sto milionů korun bude v příštím roce navýšen Program státní podpory profesionálních divadel a stálých symfonických orchestrů a pěveckých sborů, letos v něm po navýšení o padesát milionů je 350 milionů korun.
Program Kulturní aktivity, který pokrývá podporu státem nezřizované kultury, bude mít přes 800 milionů korun proti letošním 634 milionům korun.
Na filmové pobídky je podle Baxy pro příští rok schválena suma 1,4 miliardy korun, tedy o 600 milionů korun více než letos. „Stejně jako každý rok politici letos o jejich navýšení usilovali, v novele letošního zákona o státním rozpočtu je částka 570 milionů korun, o niž by se letošní suma na pobídky měla navýšit, a program se bude moci příští rok znovu otevřít,“ řekl ministr.
Kýžené jedno procento
Letos pozastavené, respektive nevyhlášené dva dotační programy v oblasti památkové péče se otevřou až příští rok, podle ministra je to z důvodu nutnosti delší přípravy projektů těch, kdo o ně žádají.
Baxa neuvedl, jak velkou procentuální část na státním rozpočtu návrh rozpočtu jeho resortu činí s odkazem na dlouhodobé snahy mnoha českých vlád vynakládat na kulturu jedno procento.
Podle Baxy je současný návrh státního rozpočtu navýšen o stamiliony korun, které by tam za normální situace bez pandemie či nárůstu energií nebyly. Není tak podle něj relevantní procento „na kulturu“ počítat. Bez zmíněných navýšení celkového státního rozpočtu by se mu ale podle něj zřejmě schválených 18,5 miliardy korun blížilo.