Kultura může udělat vždycky něco, říká Jiří Macháček

28 minut
Interview ČT24 – Jiří Macháček (19. 6. 2022)
Zdroj: ČT24

Herec a zpěvák Jiří Macháček si s kapelou Mig 21 v sobotu zahraje s desítkami členů orchestru, sboru a baletu Národního divadla. V Interview ČT24 mluvil o pomoci Ukrajině, roli kultury i Josefu Abrhámovi. „To byl člověk, na kterém podle mě v životě nikdo neobjevil nějakou skvrnku jak umělecky, tak lidsky,“ sdělil.

Macháček je pyšný na českou společnost, která poskytuje po ruské invazi Ukrajině pomoc, nejde jen o stát, ale i o firmy a jednotlivce. „Čím bude Evropa jednotnější, tak tím to bude samozřejmě lepší,“ sděluje. Konflikt se podle něj zvládnout musí, Ukrajina musí zvítězit a uprchlíkům je potřeba pomoct. „Kolik za to zaplatíme, je opravdu až druhá věc, protože je potřeba, abychom si uvědomovali, že pokud Ukrajina vyhraje, my nebudeme muset potom s Ruskem bojovat. To jsou jednoduché počty,“ sděluje.

Mluvil také o roli kultury v tomto konfliktu. „Kultura může udělat asi vlastně vždycky něco, protože to je o nějaké emoci, o nějakém pocitu sounáležitosti, o nějaké potřebě dát lidem chuť do života.“

S kapelou Mig 21 má poslední tři měsíce 15 koncertů měsíčně. Prý nemá pocit, že lidé chodí na kulturu méně než před covidem, teď se prý vystupuje víc, protože jsou vyprodané koncerty, které byly zrušené a přesunuté. Na festivalu Metronome Prague 2022 vystoupí v programu nazvaném SymfoMIG společně s šedesátičlenným orchestrem a dvacetičlenným sborem Národního divadla.

Když se rozpadne tým

Když kapely nemohly třeba za covidu hrát před lidmi, vedlo to podle něj k tomu, že se rozpadaly letité týmy spolupracovníků. „Nejtěžší vlastně je, když člověk má nějaké hudební uskupení a několik let staví ten tým okolo. Lidi jsou strašně důležití, technici, zvukaři, osvětlovači, to je prostě nějaká sehraná parta. Když se vám ten tým najednou začne rozpadat, protože ho nemůžete financovat, tak si myslím, že je pak nejtěžší ho dávat zase zpátky dohromady,“ prohlašuje.

Macháček promluvil i o nedávno zesnulém herci Josefu Abrhámovi. Toho prý obdivoval už ve svých šestnácti letech v Činoherním klubu, kde ho viděl v několika představeních. Osobně se pak setkali při natáčení filmu Anatomie gagu. „Obdiv, který jsem k němu měl, vlastně ještě vzrostl. Nějakým způsobem jsme měli štěstí, že se naše rodiny ještě přes moji ženu a tehdejší ženu Josefa mladšího nějak propojily, takže jsme spolu jezdili třeba i na hory do Itálie lyžovat,“ sdělil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 12 hhodinami

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 19 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
27. 5. 2025

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
27. 5. 2025

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
27. 5. 2025

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025
Načítání...