Glosa z Cannes: Jarmusche straší Trump a Delona ženy

Mrtví neumírají a stejně tak žánr zombie filmů, jak ukázal nový film amerického režiséra Jima Jarmusche s tímto názvem (The Dead Don't Die). V úterý zahájil 72. mezinárodní filmový festival v Cannes. Na úvod přehlídky se kromě zombie a související kritiky Trumpa mluvilo také o očekávaném filmu o Eltonu Johnovi a čestné ceně pro herce Alaina Delona, který podle některých zrovna čest svému jménu nedělá.

Jarmuschově filmu předcházela noticka, že je silně protitrumpovský, protože od Jarmusche se prý nedá čekat spokojenost se současným děním v Americe. To diváka sice napadne v momentu, kdy jedna z postav filmu nosí červenou kšiltovku s rasistickým nápisem, ovšem na první pohled v něm žádné prvoplánové politické proklamace a narážky nejsou. Že se film vymezuje proti Trumpově Americe a kolektivní apatii, se nese spíše v podtextu. Proto také jedna z hlavních postav filmu neustále opakuje hlášku, že tohle špatně skončí.

Ocitneme se v ospalém, typickém americkém městečku s necelou tisícovkou obyvatel, kde se začnou dít záhadné věci. Trojice policistů vytvořená Billem Murrayem, Adamem Driverem a Chloë Sevignyovou přijíždí k divným vraždám a brzy přijde na to, že za nimi stojí zombie. Nemrtví přitom reprezentují všechno od globálního oteplování po extremistické skupiny.

Žánrově se film označuje jako hororová komedie, ale divák se ani nebojí, ani moc nesměje. S cílem, aby diváka strašil, evidentně nebyl snímek natáčený. Ale ani milovníci parodií nemusí být uspokojeni, hra s žánrem to také není.

Životopisná fantasy o Eltonu Johnovi

Mezi filmy, o nichž se hned v úvodu festivalu mluví, patří také americký Rocketman  režiséra Dextera Fletchera. Dlouho čekávaný snímek vypráví o vzestupu kariéry zpěváka Eltona Johna. Cesta na vrchol je doprovázena pracovními a milostnými vztahy mezi zpěvákem a jeho dvorním textařem Bernie Taupinem a manažerem Johnem Reidem. Ale také alkoholem a drogami.

Výsledkem nemá být tradiční životopisný film, ale jakási kombinace netradičního muzikálu a fantasy, jak to prý ostatně chtěl i sám Elton John. V Cannes má film nazvaný podle Johnova hitu z roku 1972 světovou premiéru ve čtvrtek 16. května a promítá se v hlavním programu mimosoutěžně. V Česku do kin vstupuje 30. května.

(Nevhodné) chování k ženám

Ještě před zahájením bez pozornosti nezůstalo ani festivalové rozhodnutí udělit čestnou Zlatou palmu herci Alainu Delonovi. Některé skupiny se ozvaly údajně kvůli jeho nevhodnému chování k ženám a přízni s nacionalistickou pravicovou stranou. Festival se ohradil, že oceňuje Delona jako herce a výrazného filmaře, který má za sebou snímky jako Gepard nebo Samuraj.

Alain Delon ve filmu Samuraj (1967)
Zdroj: ČT

Sleduje se také, jak festival dodržuje rovnoprávnost pohlaví poté, co loni podepsal dohodu o stejném zastoupení žen a mužů. „Podepsaná dohoda po nás ani nechce, aby najednou bylo v programu padesát procent režisérek. To je nemožné. Ale stejný podíl pohlaví máme v porotách a ve výběrových komisích,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Thierry Frémaux.

O tom, jaký film bude na konci příštího týdne posouvat hranice filmového umění i průmyslu, tudíž rozhodne hlavní porota složená ze čtyř žen a čtyř mužů. Jejich předsedou je mexický režisér Alejandro González Iñárritu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 11 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 15 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...