Glosa z Berlinale: S kůží na trh. Zájem je o seriály i poučení z historie

Berlinale na cestě do své druhé poloviny prozatím shrnuje, že dorazilo méně asijských nákupčích a filmových prefesionálů kvůli strachu z koronaviru. Na Evropském filmovém trhu, jenž je součástí přehlídky, se ale čile obchodovalo i bez nich. Mimo jiné i s česko-slovenskými Služebníky. Znatelný byl také stále sílící vliv seriálové tvorby.

Obavy z nemoci jsou nejen na festivalu přítomné, například po objevení viru v Itálii se v kinech začali častěji objevovat lidé s rouškami. Nicméně podle aktuálních čísel to diváci zase za tak velkou hrozbu zatím nepovažují – berlínská přehlídka ve svém poločase hlásí rekordy v návštěvnosti. Prodáno bylo 272 tisíc lístků, což je o 20 tisíc víc než loni za stejnou dobu. 

Festival navštívila mimo jiné i bývalá první dáma a někdejší kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová. Dorazila nejen na koberec, ale i na plátna, je totiž protagonistkou čtyřdílného amerického dokumentu Hillary. V Berlíně se pochvalně vyjádřila o německé kancléřce Angele Merkelové, již označila za mimořádnou osobnost. 

Seriály sílí

V takové festivalové atmosféře pak na Evropském filmovém trhu diskutují britští filmaři o tom, zda a jak zůstat i po brexitu ve strukturách evropských podpůrných fondů na výrobu filmů, a pro některé obávaný Netflix oznamuje nové akvizice. 

Například tu, že kupuje práva na šestidílný australský televizní seriál o uprchlících Bez státní příslušnosti (Stateless) v produkci a režii slavné herečky Cate Blanchettové. Berlinale jej uvedlo ve své sekci věnované seriálům. 

Cate Blanchettová (vpravo) na filmovém trhu na 70. Berlinale
Zdroj: Dave Bedrosian (Geisler-Fotopress)/ČTK/DPA

Nebo že v Belgii podpoří vznik dvanáctidílného dokumentárního seriálu o druhé světové válce Cesta za svobodou (Liberation Route). Režisér Koen Mortier chce ukázat, jak si státy vzájemně pomáhaly a za co obzvláště mladí lidé bojovali a umírali. Připomínka historie je podle tvůrců o to důležitější, že mnozí zástupci současné mladé generace, neznalí dějinných souvislostí, inklinují k volbě nacionalistických stran. 

Proměny audiovizuálního průmyslu směrem k seriálům a k podrobnějšímu vyprávění jsou rok od roku v Berlíně patrnější. Seriálová tvorba už není jen záležitostí speciální berlínské sekce, která vznikla jako reakce na popularitu seriálové tvorby pro televize a pro streamovací společnosti. Seriálové prvky pronikají i do filmů hlavní soutěže, kdy byl například uveden tříhodinový německý film o těžkém životě přistěhovalce Berlin Alexanderplatz (režie: Burhan Qurbani), rozdělený na pět částí s epilogem. 

Talentovaní česko-slovenští Služebníci

Filmovým agentům i tvůrcům festival na filmovém trhu také nabízí mnoho příležitostí hledat nové talenty a filmy. Patří mezi ně například i česko-slovenský film Služebníci (režie: Ivan Ostrochovský), uvedený v nové paralelní soutěžní sekci Setkání (Encounters). Zájem o něj projevila velká zahraniční společnost Loco Films. 

Černobíle natočený snímek s precizní kamerou a stejně precizně připravenými záběry působí jako rozpohybované černobílé fotografie z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. V kombinaci se stylizovanými záběry z dronů vyvolává úzkost z normalizačních časů.

Právě za nich se odehrává příběh dvou chlapců, kteří v Bratislavě vstupují do řádu a setkávají se s tajnými texty. Jejich náboženské zaslíbení je podrobeno zkoušce pod všudypřítomnou kontrolou režimu. Služebníci popisují dobu, která už pro mnohé není známá, jak poznamenal v Berlíně jeden zahraniční recenzent. S mezinárodní distribuční společností v zádech mají potenciál stát se úspěšným festivalovým snímkem a povědomí o nedávných dějinách rozšiřovat.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 23 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
včera v 18:24

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
včera v 10:10

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...