Exil mi dává svobodu kritizovat Peking, rozumíme dílu Havla, říká aktivista Nathan Law

3 minuty
Události v kultuře: Nathan Law mluví o exilu i Havlovi
Zdroj: ČT24

Osmadvacetiletý aktivista a někdejší studentský vůdce Nathan Law v exilu poukazuje na věci, o nichž obyvatelé Hongkongu, odkud emigrovaly tisíce mladých lidí, mluvit nemohou. Stal se nejmladším hongkongským zákonodárcem, bojovníkem za lidská práva i politickým vězněm. Nyní žije v britském exilu a loni publikoval knihu Svoboda: jak ji ztrácíme a bráníme. O víkendu byl hostem pražského veletrhu Svět knihy.

Law vyrůstal v Hongkongu, který tehdy vnímal jako místo se svobodou slova, shromažďování i otevřeného internetu. „Tehdy to bylo skutečně poprvé, kdy jsem si uvědomil, že hlavně v Číně lidé nemají volný přístup k internetu, nemohou se svobodně vyjadřovat k nejrůznějším věcem, protože jinak jim hrozí zatčení. Ani nemají možnost připomínat si masakr na náměstí Nebeského klidu 4. června 1989,“ říká.

Byl to prý tento několik dekád trvající rozdíl a kontrast mezi Hongkongem a Čínou, díky kterému si uvědomil, že svoboda je něco, co je cenné a co není možné vnímat jako samozřejmost. Exil mu nyní dává svobodu kritizovat vládu a pokračovat v obhajobě idejí, o kterých lidé v Hongkongu nemohou mluvit.

„Samozřejmě jsem ale ztratil možnost vídat svoji rodinu, být s ní v kontaktu, potkávat se s přáteli, navštěvovat svoje oblíbená místa v Hongkongu i zajít si třeba na jídla, která mám tak rád. Takže to vnímám jako něco za něco. Myslím si ale, že svoboda slova je zcela zásadní. Je to to nejdůležitější, protože jenom tak mohu komunikovat s vámi se všemi. Vysvětlovat lidem, proč by měli chápat naše tvrdé postoje vůči čínskému porušování lidských práv,“ uvádí Law.

Význam Václava Havla

Prohlašuje, že pro něj i pro mnohé lidi z Hongkongu je velmi relevantní literární dílo bývalého disidenta a prvního českého prezidenta Václava Havla, protože prý jeho textům začali rozumět.

„Kniha Moc bezmocných se u nás stala velmi populární, protože dokážeme postupně pochopit život v ní zobrazovaný. I díky ní můžeme při životě udržovat své aktivity a naděje do budoucna. Ano, tohle je rozhodně kniha, kterou čteme a považujeme ji za přínosnou pro současný Hongkong,“ sděluje.

Law byl jedním ze tří mladých vůdců hongkongské prodemokratické strany Demosisto, která byla rozpuštěna v červenci 2020 poté, co čínský parlament schválil zákon o národní bezpečnosti. Studentský vůdce, který získal cenu českého Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) za svobodu, demokracii a lidská práva, byl mimo jiné kandidátem na Nobelovu cenu míru v roce 2018.

Dlouhodobě vystupuje proti zásahům čínského režimu do hongkongské politiky a usiluje o dodržování lidských práv v Hongkongu, Tibetu a také v autonomní oblasti Sin-ťiang, kde čínský režim decimuje Ujgury. V roce 2016 byl zvolen nejmladším hongkongským zákonodárcem, předloni v červenci oznámil, že odcestoval do Londýna a že bude pokračovat ve svých aktivitách ze zahraničí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 8 hhodinami

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
před 14 hhodinami

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.
25. 3. 2025

Kvíz: Co víte o oscarovém filmu Amadeus?

Když se 25. března 1985 vyhlašovali v Los Angeles vítězové Oscarů, nejčastěji se ozval název filmu Amadeus. Životopisné drama o genialitou prokletém Wolfgangu Amadeu Mozartovi natočil někdejší představitel československé nové vlny, v té době už etablovaný hollywoodský filmař Miloš Forman. Ověřte si v kvízu, co o jeho oscarovém úspěchu víte.
25. 3. 2025

Antičtí bohové voněli po růžích a oleji, ukázal dánský výzkum

Antické sochy jsou dnes studená mramorová díla sněhově bílé barvy. Dobový vzhled se značně lišil. Ve starověkém Řecku a Římě byly často zdobené a namalované výraznými teplými barvami. Nový výzkum dánských vědců teď prokázal, že skulptury byly ještě živější – voněly.
25. 3. 2025
Načítání...