Do seriálové Osady se vrací od září chataři

V nových dílech seriálu Osada se opět sejde skupina víceméně svérázných postav, které si jezdí užít víkendy do Záhoří. Začíná se prvního září od 20:10 na ČT1. Dosavadní osazenstvo zůstává z větší části stejné, jeden pár v pokračování chybí, ale zároveň přibydou noví chataři.

Postavy za dva roky prošly určitým vývojem, jejich vzájemné vztahy se vyostřily. „Južanovi už nemusejí předstírat, že nejsou bohatí, manželství Rubalových připomíná běh přes minové pole a rušno je i u Srovnalových. Zatímco ajťák David dál propadá fenoménu chataření, výchova dvouleté dcery přerůstá jeho manželce Ivaně přes hlavu. Největší posun nastal u Fraňka, který si udělal psychologický kurz a provozuje značně podezřelou poradnu,“ odtajňuje některé dějové zápletky nových epizod kreativní producent ČT a dramaturg seriálu Josef Viewegh.

Druhá řada Osady je pro scenáristu Petra Kolečka prvním seriálovým pokračováním, které pro Českou televizi napsal. „Je vždy trochu náročné se do projektů vracet, protože než se vyhodnotí, že první série byla úspěšná, tak uplyne i pár let a člověk už je myšlenkami jinde. Proto nevzniklo ani pokračování Čtvrté hvězdy ani Trpaslíka. V případě Osady jsme ale s Radkem Bajgarem nakonec našli cestu, jak se znovu pobavit,“ vysvětlil.

Ve druhé řadě už se sice neobjeví obyvatelé jedné chaty, tedy Pavel Nový a Jana Švandová, ale přistěhují se nové postavy. „Kociánovi? To je rodina taxikáře z Chomutova,“ představuje nováčky v osadě Marek Daniel. Jeho manželku hraje Ivana Uhlířová.

Osada (2. řada)
Zdroj: Tereza Suchánková/ČT

„Výrazným rysem našich charakterů je, že za každých okolností chceme pro sebe urvat co nejvíc. Dominantnější v naší seriálové rodině je otec, já hraji sice takovou klidnou a tichou matku, která ale, když se zavřou dveře, tak si také dokáže říct svoje. A naše děti? To je dokonalá ukázka toho, že čím přísnější rukou je rodiče vychovávají, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že budou dělat pravý opak,“ dodala.

V režii Radka Bajgara se do osady vrací kadeřnice Petra Nesvačilová a její manžel Radek Holub, úspěšní podnikatelé Eva Leinweberová s Igorem Barešem, Ivana Chýlková coby spisovatelka milostných románů i už bývalý policista Stanislav Majer. Chybět nebude ani židovská rodina Josefa Poláška a Jany Plodkové a pár tvořený Pavlou Beretovou a Martinem Myšičkou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vila Tugendhat slaví 25 let v UNESCO třídenní akcí v zahradách

Brněnská vila Tugendhat letos oslaví 25 let od zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. Hlavní část oslav výročí o víkendu propojí zahradu vily se zahradami sousední Arnoldovy vily a vily Löw-Beer. Vrcholem programu bude videomapping na fasádách všech tří památek, který budou lidé moci zdarma sledovat od pátku do neděle vždy mezi 21:00 a půlnocí.
před 21 hhodinami

Knížák byl pro mnohé symbolem svobody a intelektuálního rebelství, řekl Klaus

Výtvarníka, hudebníka a pedagoga Milana Knížáka v pátek na poslední cestě ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích doprovodily tři čestné salvy a státní hymna. S umělcem mnoha zájmů se přišla rozloučit rodina, bývalí studenti, veřejnost, umělci i politici. Pohřeb, na kterém promluvili ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a bývalý prezident Václav Klaus, se uskutečnil se státními poctami. Knížák zemřel v neděli 26. července ve věku 86 let.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Dvě deci tuše vykreslují japanologa a otce Petra Geislera

Sestry Ester a Anna Geislerovy složily ze vzpomínek a archivních záběrů portrét svého už zesnulého otce, japanologa Petra Geislera. Snímek Dvě deci tuše vzešel z potřeby pochopit a obsáhnout jeho osobnost. Vznikl v koprodukci České televize a 6. srpna ho začala promítat tuzemská kina.
včera v 08:00

Válka ševců změnila obuvnictví, popisuje kniha

Od malé ruční výroby k mechanizaci a velkým továrnám. Proměnu obuvnictví na počátku dvacátého století popisuje kniha Válka ševců. Zaměřuje se i na to, jaký vliv měly na boty válečné konflikty.
6. 8. 2026

Album Revolver The Beatles naživo nikdy nehráli. Objevovali ale magii studia

Album Revolver se po vydání 5. srpna 1966 zařadilo mezi nejlepší desky rockové historie. The Beatles z této nahrávky pro složitost aranží nehráli na koncertech žádnou píseň, navíc nedlouho poté skončili s koncertováním úplně.
6. 8. 2026

VideoFilmové premiéry: 6 gramů, Dvě deci tuše i Hořké svátky

Film španělského režiséra Pedra Almodóvara Hořké svátky vypráví o stárnoucím režisérovi, v jehož příbězích se začnou poznávat jeho blízcí. Francouzský snímek Americký sen natočili tvůrci Nedotknutelných a je inspirován skutečnými událostmi z prostředí basketballu. V české komedii 6 gramů hraje výraznou roli nedorozumění a absurdita. Ondřej Vetchý, Jiří Mádl, David Novotný a Martin Pechlát se jako čtyři otcové potkávají ve škole poté, co je u jejich synů objeven bílý prášek. V dokumentu Dvě deci tuše představují Ester a Anna Geislerovy svého už zesnulého otce, japanologa a kaligrafa Petra. Využily rodinné archivy i vzpomínky přátel a dotýkají se i problematických aspektů jeho osobnosti.
6. 8. 2026

Pauza Ariany Grande poukazuje na hranice fanouškovského zájmu

Jakmile dokončí v září turné, stáhne se americká herečka a zpěvačka Ariana Grande z veřejného života. Své rozhodnutí oznámila začátkem srpna s vysvětlením, že si potřebuje odpočinout od neustálého posuzování sebe a svého života. Rozproudila tím diskusi o tlaku, jakému hvězdy v době sociálních sítí i od svých fanoušků čelí.
6. 8. 2026

Český snímek Volklore má studentského Oscara, zabojuje o cenu za krátký film

Český film Volklore režisérky Viktorie Štěpánové získal studentského Oscara v kategorii alternativních a experimentálních snímků, informovala na webu Akademie filmového umění a věd, která vyznamenala celkem dvanáct studentských počinů. Kvalifikoval se tak do klání o Oscary v kategorii krátkých filmů.
5. 8. 2026Aktualizováno5. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.