Americký režisér Sean Baker jako první tvůrce získal čtyři Oscary v jednom roce za stejný film. Oceněn byl za režii, scénář a střih snímku Anora, který se stal navíc nejlepším filmem roku 2024. Pátou sošku přidala Mikey Madisonová, která v příběhu o sexuální pracovnici ztvárnila hlavní roli. Nejlepším hercem je Adrien Brody. Svého prvního Oscara získalo Lotyšsko a v hlavních kategoriích také Brazílie.
Nejlepším filmem je podle Oscarů příběh sexuální pracovnice Anora
Nejlepší film roku 2024, americký snímek Anora, získal celkem pět Oscarů. Cenu za původní scénář, režii i střih tohoto komediálního dramatu si odnáší Sean Baker. Napsal – a také režíroval – příběh sexuální pracovnice, která si od svatby s ruským oligarchou slibuje svou „pohádku o Popelce“. Na titulu se navíc podílel jako producent.
Baker už natočil několik snímků o marginalizovaných osobách. Jeho filmařským průlomem byla komedie Transdarinka v roce 2015, jejíž hrdinkou je rovněž sexuální pracovnice. Film Baker natočil na smartphone. V následujícím dramatu The Florida Project se zaměřil na těžkou situaci rodin žijících v chudobě poblíž Disneylandu. A předposlední počin Red Rocket pojednává o comebacku pornoherce.
Oceněný filmař povzbudil mimo jiné své kolegy k natáčení nezávislých snímků. Anora vznikla s rozpočtem šesti milionů dolarů, co je na hollywoodské poměry zanedbatelná částka. Přesto při hlasování akademiků převážil nad výpravnějšími tituly jako Duna: Část druhá či Čarodějka. V celosvětových pokladnách vydělala Anora čtyřicet milionů dolarů (pro srovnání: Čarodějka utržila téměř 730 milionů).
Bakerovi se povedl oscarový rekord
Čtyřmi Oscary za film Anora za jeden večer se Baker vyrovnal Waltu Disneymu, upozorňuje magazín Variety. Ale zatímco Disney si při ceremoniálu v roce 1953 odnesl kvarteto sošek za různé snímky, Baker posbíral ceny za jeden film, což se dosud jinému tvůrci nepodařilo.
Čtyři sošky za jeden titul získal i jihokorejský režisér Pon Džun-ho v roce 2020 za černou komedii Parazit. A to za nejlepší film, režii, původní scénář a mezinárodní film. Podle Variety se však Bakerovi rovnat nemůže, protože Oscara za mezinárodní film technicky dostává země, nikoliv tvůrce.
Brody má druhého Oscara, Madisonová zastínila Mooreovou
Svou druhou oscarovou sošku získal Adrien Brody za hlavní roli v dramatu Brutalista o maďarském architektovi, který se snaží prosadit po druhé světové válce v Americe. Brody má už Oscara za film Pianista, kterého tehdy, ve svých devětadvaceti letech, obdržel jako nejmladší herec v této kategorii. Obě prestižní ocenění tak získal za ztvárnění postav, které prošly holocaustem.
Brody připomněl blízkost osudů své rodiny s filmem Brutalista. Jeho matka – fotografka – utekla z Maďarska a přestěhovala se za Atlantik. „Pokud nás minulost může něčemu naučit, pak je to připomínka, abychom nenechali nenávist bez kontroly,“ apeloval herec při děkovné řeči. „Modlím se za zdravější, šťastnější a inkluzivnější svět,“ uvedl také.
Nejlepší herečkou v hlavní roli vybrali akademici Mikey Madisonovou, která hraje v Anoře. „Vyrostla jsem v Los Angeles, ale Hollywood mi vždycky připadal tak vzdálený. To, že tu dnes stojím, je opravdu neuvěřitelné,“ přiznala Madisonová. Připojila hold komunitě sexuálních pracovnic a pracovníků.
Pětadvacetiletá herečka porazila Demi Mooreovou, u níž se očekávalo, že by mohla získat svou první oscarovou sošku za horor Substance. Zvláště poté, co za ztvárnění stárnoucí herecké hvězdy hledající pramen mládí vyhrála Zlatý glóbus.
A za sebou Madisonová nechala i Karlu Sofii Gasconovou z krimi muzikálu Emilia Pérez, která se mohla stát prvním otevřeně transgenderovým umělcem oceněným Oscarem. Její šance na vítězství se však zmenšily poté, co se na sociálních sítích objevily urážlivé příspěvky, v nichž se negativně vyjadřovala mimo jiné o muslimských migrantech, islámu či Afroameričanovi Georgi Floydovi, který zemřel při zatýkání v roce 2020.
Sošky za vedlejší role pro Culkina a Saldanaovou
Oscara ale získala jiná herečka z muzikálu Emilia Pérez, a to Zoe Saldanaová za vedlejší roli. Hraje právničku pomáhající drogovému bossovi projít tranzicí, aby se mohl stát ženou, jíž se cítí být. „Děkuji Akademii, že rozpoznala tiché hrdinství a sílu v ženě, jako je Rita,“ řekla Saldanaová se slzami v očích, když přebírala svého prvního Oscara. Ve filmografii má dosud mimo jiné několik kasovních trháků včetně Avatara nebo Strážců Galaxie.
Za roli ve filmu Emilia Pérez – natočený francouzským režisérem Jacquesem Audiardem ve španělštině – se jí dostalo výsměchu kvůli přízvuku. Herečka, narozená ve Spojených státech, zavzpomínala na svou babičku, emigrantku, a prohlásila, že by byla nadšená z ceny pro vnučku, která zpívá a mluví španělsky. „Jsem hrdé dítě přistěhovalců se sny, hrdostí a pracovitýma rukama,“ dodala Saldanaová.
Mezi herci ve vedlejší roli exceloval Kieran Culkin z dramatu Opravdová bolest. Hraje v něm spolu s režisérem snímku Jessem Eisenbergem bratrance, kteří se z Ameriky vydají do Polska, aby uctili svoji babičku, jež z této země před desítkami let jako přeživší holocaustu odjela.
„Nemám tušení, jak jsem se sem dostal,“ řekl Culkin při přebírání ceny na pódiu. „Celý život se věnuji herectví. Nikdy jsem neměl pocit, že tohle je moje trajektorie.“ Culkin, který s herectvím začínal spolu se svým bratrem Macaulayem, se hereckou hvězdou stal především díky oceňovanému seriálu Boj o moc. Jeremy Strong, s nímž hraje v Boji o moc, konkuroval Culkinovi v herecké kategorii, kam byl nominován za životopisný snímek The Apprentice: Příběh Trumpa.
Víc než jednu sošku má Brutalista či Čarodějka
Celkem tři Oscary obdrželo drama Brutalista: kromě sošky pro Brodyho také za hudbu a kameru. Dvě ceny americké filmové akademie získal muzikál Čarodějka, prequel k Čaroději ze země Oz zaujal kostýmy a filmovou scénografií. Rovněž dva Oscary získalo sci-fi Duna: Druhá část, a sice za zvuk a vizuální efekty.
Francouzský muzikál z prostředí mexického narkobyznysu Emilia Pérez vstupoval do závěrečného ceremoniálu s třinácti nominacemi, což bylo nejvíce, kolik se kdy podařilo neanglicky mluvenému filmu získat. Nakonec obdržel ceny dvě. Zazněla tam nejlepší píseň – v této kategorii měla Emilia Pérez hned dvě šance na úspěch, vítěznou se stala nakonec skladba El Mal – a potom za herečku ve vedlejší roli.
Thriller Konkláve o intrikách při volbě papeže si připsal Oscara díky Peteru Straughanovi, jemuž se nejlépe povedl adaptovaný scénář . Vznikl podle knihy i českým čtenářům známého Roberta Harrise.
Nejlepší dokument natočili spolu Palestinec a Izraelec
Nejlepší dokument s názvem Žádná jiná země přibližuje snahu Izraelců o vysídlení palestinských osad na Západním břehu Jordánu. Společně ho natočili palestinský aktivista Basel Adra a izraelský novinář Yuval Abraham, aby prý jejich hlasy byly silnější.
„Vidíme jeden druhého, kruté ničení Gazy a jejího lidu, které musí skončit, izraelská rukojmí brutálně zajatá při zločinu 7. října, která musí být osvobozena,“ uvedl Abraham. Cestou podle něho je „politické řešení bez etnické nadřazenosti, s právem pro oba naše národy“. „A musím říct, že zahraniční politika této země pomáhá tuto cestu blokovat,“ dodal na adresu Spojených států.
Izraelský ministr kultury Miki Zohar označil vítězství filmu za „smutný okamžik pro kinematografii“, protože dílo podle něj představuje zkreslený pohled na židovský stát, který se stále vzpamatovává z útoku Hamásu ze 7. října 2023.
Politika se jinak na letošním ceremoniálu řešila poskrovnu. Jednu z nejvýraznějších narážek udělal moderátor večera, komik Conan O'Brien. „Myslím, že Američané jsou nadšení, že se někdo konečně postaví mocnému Rusovi,“ podotkl v souvislosti s postavami ruské oligarchie ve vítězném snímku Anora. Přímočařejší byla herečka Daryl Hannahová, když při uvádění kategorie nejlepší střih řekla: Sláva Ukrajině.
První Oscary pro Lotyšsko a Brazílii
Lotyšsku – a lotyšskému režisérovi Gintsi Zilbalodisovi – vůbec prvního Oscara zajistila Kočičí odysea v kategorii nejlepší animovaný film. Příběh, v němž kromě mňoukání či štěkotu nepadne slovo, vypráví o zvířatech, která se spojí poté, co povodeň zničí jejich domovy.
Z prvenství se může těšit i vítěz v kategorii mezinárodní film, kde vyniklo brazilské drama Navždy s vámi. Odehrává se na pozadí sílící vojenské diktatury v sedmdesátých letech a natočil ho Walter Salles podle skutečného příběhu brazilské právničky a aktivistky Eunice Paivaové, která se snažila odhalit pravdu o násilném zmizení svého manžela.
Salles byl na ocenění nominován už podruhé, na konci devadesátých let se dostal do nominací s road movie Hlavní nádraží. V kategorii mezinárodních filmů byla už nominována řada brazilských snímků, žádný ale dosud nezvítězil, pokud se nepočítá koprodukce s Francií a Itálií Černý Orfeus, tedy zpracování antické legendy z roku 1959. Ocenění pro drama Navždy s vámi znamená navíc pro Brazílii vůbec prvního Oscara v hlavních kategoriích.
Předávání Oscarů se konalo v době brazilského karnevalu, a jakmile se zpráva o vítězství rozšířila, lidé začali slavit v ulicích.
Šanci měla Češka z Nosferatu
Z české kinematografie měli v Oscarech za rok 2024 šanci na sošku hned dva zástupci. Do širších nominací se dostaly – ale dál nepostoupily – celovečerní drama Vlny režiséra a scenáristy Jiřího Mádla a krátkometrážní příběh z dob protektorátu Krajan od absolventů písecké filmové akademie Pavla Sýkory a Viktora Horáka.
Česká stopa se nicméně držela v kategorii nejlepší výprava, kde byl nominován horor Nosferatu, na němž se podílela Češka Beatrice Brentnerová. Režisér Robert Eggers snímek točil v českých lokacích a Brentnerová pracovala jako set dekoratérka, tedy pravá ruka filmového architekta. Oscara za výpravu si ale nakonec odnesl muzikál Čarodějka.
Hollywood ztrácí lesk
Hollywood za leskem oscarového ceremoniálu svádí boj o udržení svého místa v centru světového filmového byznysu. Žádný z deseti uchazečů o nejlepší film nebyl natočen v Los Angeles, kde již více než sto let sídlí většina velkých filmových společností.
O vítězích Oscarů rozhoduje zhruba jedenáct tisíc herců, producentů, režisérů a dalších zástupců filmové branže, kteří tvoří americká Akademie filmového umění a věd.
Zatímco oscarové nominace byly vyhlášeny se zpožděním, protože se odkládaly kvůli rozsáhlým požárům sužujícím Los Angeles, předání cen se konalo v avizovaném termínu. Moderátor Conan O'Brien pozval na pódium i skupinu losangeleských hasičů, aby jim poděkoval za jejich nasazení.
Nejhorším filmem je Madame Web, cenu má i Coppola
O den dříve byly uděleny také anticeny Zlatá malina, jejichž smyslem je naopak „odměnit“ nejhorší filmové počiny uplynulého roku.
Nechtěné vítězství za rok 2024 si odnáší Madame Web o původu jedné z nejzáhadnějších komiksových hrdinek vydavatelství Marvel. Snímek získal malin nejvíc, celkem tři – ještě za scénář a pro hereckou představitelku Dakotu Johnsonovou. Označení nejhorší herec si vysloužil komik Jerry Seinfeld z komedie Bez polevy, příběh o konkurenční bitvě výrobců cereálií přinesl ocenění pro nejhorší herečku ve vedlejší roli i jeho kolegyni Amy Schumerové.
Z ceny pro nejhoršího herce ve vedlejší roli se může „radovat“ Jon Voight, který se loni objevil ve sci-fi dramatu Megalopolis. Za tento ambiciózní projekt byl nejhorším režisérem vyhlášen Francis Ford Coppola. Držitel několika Oscarů prostřednictvím příspěvku na sociálních sítích ocenění označil za „výraznou poctu“ „v době, kdy má tak málo lidí odvahu jít proti převládajícím trendům současné filmové tvorby“.