„Byl jsem naprosto fascinovaný.“ Francouzský literát sepsal Stručný život Palacha

3 minuty
Život Jana Palacha v knize francouzského spisovatele
Zdroj: ČT24

Francouzský spisovatel Anthony Sitruk sepsal Stručný život Jana Palacha. Ve své knize se vyznává z obdivu k československému studentovi, který se upálil, aby vyburcoval národ z letargie po okupaci v srpnu 1968.

Sitruk žije v Paříži, na Česko, kam se vypravil až v roce 2010, nemá žádnou vazbu a česky nemluví. Jméno Jana Palacha ale třiačtyřicetiletého spisovatele doprovázelo po celý dospělý život. Poprvé o něm slyšel, když mu bylo dvacet – stejně jako Palachovi v době tragického činu.

„Byl jsem naprosto fascinovaný studentem, který obětoval všechno, i vlastní život, aby probudil svůj národ,“ přiznává Sitruk. V knize mísí fakta a fikci a jednou z hlavních postav je vypravěč, tedy sám autor. Palachův burcující vzkaz je podle něho platný dodnes, a to v jakékoli zemi včetně Francie.

Pozor na to, abychom neusnuli, nenechali si všechno líbit, neospravedlňovali to, co dělá vláda, diktátor nebo majitel firmy.
Anthony Sitruk

V době Palachova upálení sama Francie zažívala rušné období. Zatímco v Praze se demonstrovalo proti nejtužší verzi komunismu, v Paříži vyšli do ulic příznivci radikální levice. V zápalu boje proti konzervativní vládě dění v Československu sledovali spíš okrajově. 

Palachova oběť ale neprošla bez povšimnutí u krajně pravicových odpůrců komunismu. V roce 1977 se dokonce na protest proti plánované návštěvě sovětského vůdce Leonida Iljiče Brežněva jeden z nich upálil přímo na Champs-Elysées. Podle Anthonyho Sitruka v jeho činu vzpomínka na Palacha hrála důležitou roli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 4 hhodinami

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 11 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 11 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánovčera v 21:55

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
včeraAktualizovánovčera v 21:33

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
včera v 11:00

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
včeraAktualizovánovčera v 08:55

Kvíz: Jak dobře znáte Andersenovy pohádky?

Hans Christian Andersen napsal za svůj život na sto padesát pohádkových příběhů. Malá mořská víla, Ošklivé káčátko nebo Císařovy nové šaty patří k těm nejznámějším. Ověřte si v kvízu, připomínajícím 220 let od narození slavného pohádkáře, jestli je dobře znáte i vy.
včera v 07:00
Načítání...