Úsporný energetický režim funguje už pět měsíců i ve vládních i parlamentních objektech, kde se méně topí a svítí. Spotřebu úřady snížily až o desítky procent a nyní se zaměří i na výměnu oken nebo kotlů.
Úsporný režim dodržují i ministerstva. Resorty ušetřily desítky procent plynu a elektřiny
Symbolem úspor se například na ministerstvu dopravy stal páter noster, který od září nejezdí. „Ty úspory jsou znatelné, my máme cíl uspořit do března patnáct procent na plynu a na elektřině, a zatím se nám to daří. Za období do prosince máme ušetřeno už 92 megawatthodin,“ uvedl mluvčí ministerstva František Jemelka.
Podobně je tomu i na ministerstvu zahraničí. Opatření zavedly úřady téměř totožná – méně se svítí i topí a ministerstvo zahraničí navíc repasuje kotle. Elektřiny zde ušetřili skoro sedmnáct procent, plynu šestnáct.
O jedenáct procent snížil spotřebu proudu také resort financí – o šestadvacet u tepla. Skoro čtrnáctiprocentní úsporu u plynu má ministerstvo kultury.
První odhady má už i resort průmyslu. „Poměrně jednoduchými opatřeními jsme uspořili pětadvacet procent. To si myslím, že není špatný výsledek,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).
Regulace topení i svícení
Šetří se také na ministerstvu školství. Ve velkém zrcadlovém sále se svítí jen výjimečně, a to například, když se zde sejdou novináři na tiskové konferenci, a po konci se ihned zhasíná. „Snažíme se všude zavírat, stejně tak ve spodní části na chodbách máme pokud možno ztlumená nebo úplně vypnutá topení,“ uvedl také vrchní ředitel sekce informatiky, statistiky a analýz ministerstva školství Václav Jelen.
Také v památkově chráněné budově ministerstva pro místní rozvoj už měsíce regulují větrání, topení v kancelářích i ve společných prostorách. Většina světel už má úsporné LED trubice a žárovky, přičemž tento krok ušetřil resortu půl milionu.
Ministerstvo zemědělství chce letos využít o deset procent méně energií. Za posledních pět měsíců spotřebovalo o jednadvacet procent méně tepla a o devět procent méně elektřiny. Regulace světel, vody nebo například tepla, tedy opatření, která sněmovna zavedla od září, přinesla úsporu 6,5 procenta, tedy zhruba 670 tisíc korun. U proudu je úspora přes půl milionu, u plynu asi 120 tisíc korun.
V nedaleké horní komoře se zatím podařilo snížit energie zhruba o deset procent. „Ušetřili jsme, víme to poměrně přesně, za rok 2022 oproti roku 2021, 300 megawatthodin elektrické energie, což je zhruba 1,5 milionu korun,“ uvedl ředitel Odboru technického zajištění a správy majetku v Senátu Vladimír Sonntag.
Víc už snižovat teplotu ve svých objektech vedení institucí nechce a zaměří se spíše na lepší těsnění oken, výměny kotlů anebo svítidel.