Růst cen nových bytů se zastavil, někde začaly nemovitosti zlevňovat

3 minuty
Události: Zájem o byty opadá, někde začínají zlevňovat
Zdroj: ČT24

Z údajů velkých developerských společností vyplývá, že se růst cen nových bytů zastavil. Patrné je to na mezičtvrtletním srovnání třeba v Praze. Část realitních makléřů tvrdí, že v některých lokalitách začínají nemovitosti mírně zlevňovat. Vidí za tím nižší poptávku způsobenou hlavně vyššími úroky u hypoték. Vlastní bydlení se každopádně řadě lidí vzdaluje.

Byt, který by se ještě začátkem roku prodal během pár týdnů, je teď v nabídce už tři měsíce a prohlédnout si ho chodí jen pár lidí týdně. Doba prodeje se prodlužuje u většiny bytů. „Zatímco loni to bylo v řádech jednotek týdnů, dokonce i dnů, tak letos se nám to prodloužilo a není výjimkou, že se byt prodává několik měsíců či půl roku,“ srovnává realitní makléř Ondřej Pospíšil.

Makléři to přisuzují zejména nárůstu úrokových sazeb u hypoték. Bytů se prodává čím dál méně. „Tím, že se zvyšuje nabídka na realitních serverech a prodlužuje se doba prodeje, tak je dost pravděpodobné, že dojde v některých lokalitách k mírnému snížení cen bytů,“ odhaduje Pospíšil.

To už někteří prodejci pozorují třeba v Brně. „Na konkrétním bytě jsme startovali na ceně 7,8 milionu, aktuálně jsme na rovných sedmi milionech. V minulosti, přesněji letos v březnu, se takovýto byt v podobné lokalitě prodal za více než osm milionů,“ dává konkrétní příklad makléř Josef Bajar.

O byty je mnohem menší zájem

Obdobný byt navíc dřív v nabídce vydržel maximálně dva týdny, teď už je na prodej dva měsíce. Podle Bajara chodilo na prohlídky až sedm zájemců za týden, teď jsou to maximálně dva. I proto počítá s tím, že ceny nemovitostí budou klesat, a to až o patnáct procent.

A obdobnou zkušenost přidávají makléři i v menších městech. „To šílenství, které jsme tady měli minulý rok, to, že každá nemovitost se prodala během týdne, to už je za námi. Zájem je menší, je to způsobeno rostoucí úrokovou sazbou,“ má jasno prodejce nemovitostí Petr Ivanko.

„Zájem extrémně opadl, je velmi reálné, že začnou klesat i ceny nemovitostí, protože se bude dál prodlužovat doba inzerce a bude se dál snižovat počet lidí, kteří na hypotéku a na vlastní bydlení dosáhnou,“ přizvukuje obchodní ředitelka specializovaného portálu Veronika Kráčmar Hegrová.

Jestli hypoteční úvěry znovu podraží, se ukáže už za pár dnů, kdy bude o úrocích rozhodovat rada České národní banky. Orgán zasedne v novém složení a podle analytiků je tak výsledek dopředu těžko odhadnutelný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína oznámila cla na technické plasty

Čína zavádí cla ve výši až 74,9 procenta na dovoz kopolymerů polyoxymethylenu (POM), což je druh technického plastu známý vysokou pevností, tvrdostí a rozměrovou stabilitou. Cla se vztahují na dovoz těchto plastů z Evropské unie, Spojených států, Japonska a Tchaj-wanu, oznámilo čínské ministerstvo obchodu.
11:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025
Načítání...