Od září se sníží počet projektů na zaměstnávání cizinců v českých firmách, zároveň se sjednotí podmínky pro zařazování do programu, což usnadní zaměstnávání cizinců ze zemí, jako je Srbsko či Filipíny. Postupně se také bude navyšovat kvóta pro pracovníky z Ukrajiny. Ta je teď necelých 20 tisíc, zvýší se ale na 40 tisíc. České firmy už delší dobu bojují s nedostatkem pracovních sil, podle Hospodářské komory loni státní kasa kvůli rekordnímu počtu neobsazených míst tratila nejméně 84 miliard korun na daních a odvodech.
Od září se mění podmínky pro zaměstnávání cizinců. Kvóta pro Ukrajince se zdvojnásobí
Podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého bude Česko od 1. září přijímat kvalifikovanou pracovní sílu jen ve třech programech místo dosavadních šesti. Vláda by tento krok měla projednat v pondělí.
Programy budou odstupňované podle úrovně kvalifikace uchazečů o práci. Zatímco ministerstvo průmyslu a obchodu bude vyřizovat žádosti zaměstnavatelů jen o vysoce kvalifikované zaměstnance nebo vědecké pracovníky, hospodářská komora bude firmám pomáhat se všemi ostatními žádostmi o zaměstnance.
V transformovaném Programu kvalifikovaný zaměstnanec bude komora přijímat žádosti firem o pracovníky z Ukrajiny, Černé Hory, Srbska, Filipín, Indie, Kazachstánu, Moldavska a Mongolska. Pro každou zemi vláda stanoví zvláštní roční kvóty.
- Ukrajina - 40 000
- Černá Hora a Srbsko - 2000
- Filipíny - 1000
- Moldavsko - 1000
- Mongolsko - 1000
- Indie - 600
- Kazachstán - 300
Nadále však platí, že i tento program nebude firmám umožňovat zaměstnávat nekvalifikované cizince, jako jsou třeba dělníci výkopových prací, uklízečky, doplňovači zboží, doručovatelé balíků nebo pomocné síly ve stavebnictví či v kuchyni.
Zaměstnavatelům chybí až půl milionu pracovních sil
Od 1. září bude také postupně zvyšována kvóta pro příjem pracovníků z Ukrajiny až na 40 tisíc ročně. Dosud to bylo 19 600 osob. Navýšení kvót si vyžádá náklady 100 milionů korun ročně, ale podle propočtů komory se díky jejich daním a odvodům zvýší příjmy státního rozpočtu nejméně stonásobně, tedy o deset miliard korun ročně.
„Ani taková kvóta neuspokojí poptávku zaměstnavatelů po pracovnících, protože jim podle našich analýz aktuálně chybí 500 tisíc lidí. Díky pracujícím cizincům ale tolik neodmítají zakázky a udržují si i za pomoci investic do efektivnější výroby konkurenceschopnost vůči jiným zemím. Zároveň díky tomu naše ekonomika roste, zvyšuje se životní standard všech lidí v zemi a rostou mzdy sedmi až osmiprocentním tempem,“ upozornil Dlouhý.
Nově se také všechny vládou regulované režimy sjednotí i procesně. V případě „Režimu ostatní státy“, který je zaměřen na Srbsko, Mongolsko a Filipíny, poskytovala dosud Hospodářská komora zaměstnavatelům pouze doporučení, se kterým se pak museli obrátit na ministerstvo průmyslu. Nově budou mít všechny režimy sjednocené do „Programu kvalifikovaný zaměstnanec“ stejný postup jako v „Režimu Ukrajina“.
„Firmy tak vše potřebné k náboru pracovních sil ze zahraničí vyřídí na jednom místě a nebudou dokumenty zasílat na více adres, což jim usnadní práci a ušetří čas,“ vysvětlil vedoucí Oddělení služeb pro podnikatele HK Tomáš Zelený.