Nezaměstnanost v únoru stoupla

3 minuty
Události: Únorová nezaměstnanost 4,4 %
Zdroj: ČT24

Nezaměstnanost v Česku stoupla v únoru na 4,4 procenta z lednových 4,3 procenta. Úřady práce ke konci měsíce registrovaly 326 223 uchazečů o zaměstnání, meziměsíčně o 5707 více. Oproti lednu ale přibylo i nabídek volných míst, vyplývá z dat Úřadu práce ČR. Loni v únoru činila nezaměstnanost přesně čtyři procenta, práci si tehdy hledalo o 30 116 uchazečů méně než v současnosti.

V nabídce úřadů práce bylo na konci letošního února 88 062 míst. Ve srovnání s lednem to představovalo nárůst o 4739 volných pozic. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a ve středních Čechách.

„Na základě únorových statistik pozorujeme trend pomalu rostoucí nezaměstnanosti. Tu ale na jaře zmírní nastupující sezonní práce, které využívají přirozeně více muži než ženy,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. V celoevropském kontextu je situace v tuzemsku podle něj velmi dobrá. „Pozitivní je i to, že proti lednu o více než pět procent vzrostl počet volných míst, která evidujeme,“ dodal.

Na jedno místo připadá 3,7 uchazeče

Na jedno volné pracovní místo v Česku připadá v průměru zhruba 3,7 uchazeče. Mezi jednotlivými regiony se ale situace značně liší. Zatímco na Karvinsku připadá na jednu nabídku v průměru 27,1 uchazeče a na Děčínsku 15,2, tak v okrese Mladá Boleslav je to jen 0,7 uchazeče.

Nejvyšší nezaměstnanost je v Ústeckém kraji, kde činí 6,6 procenta. Následuje Moravskoslezský kraj s 6,1 procenta a Karlovarský kraj s 5,3 procenta. Na opačném konci žebříčku je Praha s nezaměstnaností 2,9 procenta a Středočeský kraj s 3,5 procenta.

Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně stoupla v deseti krajích. Nejvíc v Karlovarském a Ústeckém, kde nárůst činil dvě desetiny procentního bodu.

V meziročním srovnání se podíl nezaměstnaných nejvýrazněji zvýšil v Karlovarském kraji, a to o 0,7 procentního bodu. Následují kraje Ústecký, Jihočeský, Moravskoslezský a Liberecký, kde nárůst proti loňskému únoru činil shodně šest desetin procentního bodu. Meziroční pokles podílu nezaměstnaných nebyl zaznamenán v žádném regionu.

Z okresů byla v únoru nejnapjatější situace na pracovním trhu na Mostecku, Karvinsku a Bruntálsku. V těchto regionech nezaměstnanost přesahovala osm procent. Naopak velmi nízkou nezaměstnanost, pod tři procenta, eviduje Úřad práce ČR v Praze a okresech Praha-východ a Praha-západ, Rychnov nad Kněžnou, Pelhřimov a Benešov.

Firmy jsou opatrné, říká analytik

„V únoru došlo k nárůstu míry nezaměstnanosti, což je v souladu s každoročním trendem. Hlavním důvodem je zvýšená opatrnost firem ve spojitosti s ekonomickou situací na trhu práce. Firmy se snaží najít úspory a balanc nákladů, neobsazují tedy ani pozice uvolněné po odchodu zaměstnanců,“ zhodnotil generální ředitel personální společnosti Randstad ČR Martin Jánský. Ke zdrženlivosti firem při náborech podle něj přispívá i ekonomická stagnace Německa, které je pro Česko klíčovým exportním trhem.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozornil, že trend růstu nezaměstnanosti je patrný už víc než rok. „Jeho příčinou je především propouštění v průmyslu, který se pod tlakem slabších zakázek už delší dobu zbavuje zaměstnanců. V první fázi bylo celkem snadné přejít do jiného odvětví, avšak postupně se možnosti krátily,“ podotkl Dufek.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil předpokládá, že nezaměstnanost dosáhla svého vrcholu. „V nejbližších měsících předpokládáme, že nezaměstnanost opět zamíří směrem dolů, a to vlivem náběhu sezonních prací a také nadále silné poptávky po pracovní síle v sektoru služeb,“ míní.

Načítání...