Mezinárodní agentura pro energii čeká rekordní propad poptávky po ropě. Zlevňování benzinu se v Česku zastavilo

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) mírně zlepšila výhled poklesu poptávky po ropě na letošní rok. Nyní počítá s poklesem o 690 tisíc barelů na 8,6 milionu barelů denně, a to díky zmírnění zákazů pohybu v některých zemích. Agentura to uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou. I tak ale bude letošní propad poptávky rekordní, upozornila agentura Reuters. Pokles cen benzinu se v Česku tento týden zastavil, u nafty nadále pokračuje, vyplývá z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Ke zlepšení odhadu agenturu přimělo očekávání větší mobility v některých evropských zemích a ve Spojených státech, ale také vyšší poptávka v Číně, jejíž ekonomika se po pandemii zotavuje. Omezení pohybu zaměřená na zastavení šíření nemoci covid-19 se na konci dubna po celém světě dotkla zhruba čtyř miliard lidí. Do konce května by však měla mít dopady pouze na 2,8 miliardy lidí, uvedla IEA.

„Ekonomická aktivita se začíná pozvolna, ale jen opatrně zotavovat. Nicméně zůstává značná nejistota. Tou největší je, zda vlády mohou uvolnit omezení, aniž by to vyvolalo nárůst nakažených nemocí covid-19,“ uvádí se ve zprávě agentury.

IEA dodala, že producentům mimo takzvanou skupinu OPEC+ klesla v dubnu ve srovnání se začátkem roku těžba o tři miliony barelů denně. Největší propad zaznamenaly Spojené státy a Kanada. Do konce letošního roku budou mít Spojené státy podle IEA z jednotlivých zemí největší podíl na snížení dodávek, meziročně by měly být jejich dodávky na trh nižší o 2,8 milionu barelů denně.

Skupina OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední světové těžaře ropy v čele s Ruskem. Z větších těžařů nejsou členy USA, Kanada a Norsko. 

Zlevňování benzinu se v Česku zastavilo

Pokles cen benzinu se v Česku tento týden zastavil, u nafty nadále pokračuje. Průměrná cena Naturalu 95 od minulé středy stoupla o devět haléřů na 25,84 koruny za litr, i tak ale zůstává nejnižší od dubna 2009. Nafta za týden zlevnila o další tři haléře na 25,88 koruny za litr a je nejlacinější od dubna 2016, vyplývá z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Pohonné hmoty zlevňovaly od poloviny ledna, kdy řidiči tankovali litr benzinu či nafty za více než 32 korun. Pokles cen zrychlil s nástupem pandemie koronaviru a následným snížením cen ropy. 

„Pokles cen ropy stojí za nedávným poklesem cen pohonných hmot v Česku zhruba ze dvou třetin. Zbylá třetina poklesu je dána sníženou poptávkou ve zmraženém Česku,“ řekl hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň. Trend podle něj dobře ilustruje fakt, že cena benzinu klesla v Česku během pandemie více než nafta.

„Poptávka po benzinu byla státní karanténou napadena více, protože benzin pohání zejména soukromou osobní dopravu. Dopravu nákladů naftou ovlivnila karanténa méně. Při postupném oživování hospodářské aktivity proto můžeme čekat mírný růst cen zejména benzinu. Možná brzy bude zase benzin v průměru dražší než nafta, jako byl dlouhá léta až do letošního dubna,“ uvedl Bartoň. 

Podle analytika ČSOB Dominika Rusinka je zastavení trendu zlevňování pohonných hmot v Česku způsobeno stabilizací cen ropy v kombinaci s oslabující korunou. „Cena severomořské ropy Brent se vzpamatovala z dubnových minim a drží se blízko úrovně 30 dolarů za barel. Ropný trh pozitivně oceňuje první známky oživení ropné poptávky v reakci na rozvolňování karanténních opatření napříč světovou ekonomikou,“ řekl Rusinko.

Z pohledu ropné nabídky podle něj hrají zásadní roli především rekordní produkční škrty aliance OPEC+ v rozsahu téměř deseti procent globálních dodávek, které od počátku května pomáhají redukovat historicky nevídaný převis ropy na trzích.

„V příštím týdnu očekávám v Česku stagnaci cen nafty, zatímco v případě benzinu dojde k mírnému zdražování v rozsahu deset až 20 haléřů na litr,“ dodal analytik.

Nejdražší pohonné hmoty tankují motoristé v Praze. Čerpadláři prodávali ve středu benzin v průměru za 27,19 koruny za litr a naftu za 27,06 koruny za litr. Nikde jinde v zemi cena nepřekračuje 27 korun.

V Ústeckém kraji je benzin naopak nejlevnější, pumpy ho prodávají v průměru za 25,23 koruny za litr. Je to téměř o dvě koruny nižší cena než v Praze. Nafta vyjde nejlevněji v Karlovarském a Plzeňském kraji, kde stojí shodně 25,40 koruny za litr.