Levné hypotéky po létu skončí. Banky mírně zdražily už v srpnu, sazby budou na podzim růst dál

Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla na 2,53 procenta z červencových 2,50 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba předloni v prosinci, a to na 1,77 procenta. Letos v lednu byla na 2,28 procenta.

V letošním srpnu bylo sjednáno podobné množství hypotečních úvěrů jako loni v srpnu, objemy ale v meziročním srovnání vzrostly. Do bank si přišlo pro hypotéku 8475 klientů, o 1459 víc než v červenci. Lidé si během druhého prázdninového měsíce přišli do bank pro hypotéky za 18,788 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání jde o nárůst 3,4 miliardy korun.

„Stejně jako v červenci i během srpna držely všechny významné banky své sazby téměř na předchozích úrovních. V zásadě nechtěly při zvýšeném zájmu o úvěry před platností doporučení České národní banky zpřísňujících testování bonity přenechat klienty konkurenci,“ komentoval vývoj úrokových sazeb hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

Vývoj úrokových sazeb u hypoték (v %)
Zdroj: Hypoindex.cz

Letní levné hypotéky končí

Banky hypotéky většinou zdražují. Letní akce se chýlí ke konci a na podzimní je ještě brzy. Ke zdražování tak přistoupila například Česká spořitelna, která od pondělí zvedla sazby u všech fixací. Hypotéky s fixací na jeden až pět let zdražily o 0,2 procentního bodu, ostatní o něco méně.

„Nyní nás tak čeká postupná reakce bank na novou situaci. Lze předpokládat, že banky si zvyšování sazeb rozloží na více kroků, aby tak mohly snáze reagovat na konkurenci,“ dodal Rajdl.

Poptávka po hypotečních úvěrech graduje po mírném ochlazení v letošním prvním pololetí. Už nyní vidíme, že poptávka silně roste také v září z důvodu nastávající regulace od 1. října. Řada lidí se snaží vyjednat hypoteční úvěr ještě za starých podmínek. K růstu přispělo také to, že ČNB v uplynulých měsících opakovaně zvedla svoji úrokovou sazbu.
Milan Roček
člen představenstva Asociace hypotečních makléřů, ředitel Hyposervisu

Drobné zvýšení průměrných sazeb hypoték je očekávané, protože tržní sazby stále rostou, doplnil ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Poté, co ČNB deklarovala vyšší sazby, většina bank oznámila zdražení o 0,3 až 0,4 procentního bodu, které se plně projeví až v dalších měsících. Klienti totiž v srpnu ještě využívali garancí nižších sazeb z předchozích měsíců. Objem je mírně vyšší než loni, v kusech je to naopak, což podle něj potvrzuje růst průměrné hypotéky.

Zájem o hypotéky rostl

Zájem o nemovitosti oproti červenci vzrostl, což je podle obchodního ředitele společnosti Bidli Romana Weisera důsledek jak větší vlny červencových dovolených, tak chystaného zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték, které nastane 1. října.

„V září bude situace na trhu kulminovat. Situace je však stále stejná v tom, že na trhu je výrazný nedostatek nemovitostí, což nahrává, byť již mírnějšímu, růstu cen,“ podotkl.

Hypoteční specialista: Na zpřísněné podmínky k hypotékám nedosáhne 20 až 40 procent žadatelů (zdroj: ČT24)

Hypoteční specialista společnosti ChytryHonza.cz Daniel Horňák míní, že zájem o hypotéky nabírá na síle. Ačkoliv většina bank v srpnu razantně zvedla úrokové sazby, ta průměrná vzrostla jen nepatrně. Většina úvěrů byla tedy rozjednána již během července a jejich finalizace se udála v srpnu.

„Stejný trend bude pokračovat, září bude dalším silným měsícem roku 2018, byť budou sazby pomalu stoupat v návaznosti na zvyšování základní úrokové sazby ČNB,“ odhadl.

ČNB od října rozšíří pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti. Dluh žadatele o hypotéku by nově neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

Podle Horňáka jsou tyto podmínky pro řadu současných žadatelů o hypoteční úvěr nesplnitelné. „Podle mě oba parametry nesplňuje 20 procent nynějších žadatelů. Na jeden z parametrů nedosáhne 40 procenta z těch, kteří teď o hypotéky žádají,“ dodal Horňák.