Francie Huawei nezakáže. Od spolupráce s ní ale provozovatele 5G odrazuje

Francie čínskou telekomunikační společnost Huawei nezakáže, francouzské provozovatele mobilních sítí páté generace (5G) ale bude od spolupráce s ní odrazovat, řekl deníku Les Echos ředitel francouzské agentury pro kybernetickou bezpečnost (ANSSI) Guillaume Poupard. Huawei má potíže ve více zemích, včetně Británie. Ta sice firmě umožnila na budování sítí 5G se podílet, její aktivity se však rozhodla omezit. V pondělí tak v reakci na tyto kroky zaznělo varování, že pokud si Londýn chce z Číny udělat nepřátelskou zemi, ponese si následky, prohlásil podle agentury Reuters čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming.

„Mohu říci, že naprostý zákaz tady nebude,“ poznamenal Poupard. „Ale provozovatele, kteří (zařízení) od Huawei v současnosti nepoužívají, budeme podněcovat, aby k němu nepřecházeli,“ pokračoval.

K vyloučení čínského telekomunikačního giganta z budování západních mobilních sítí nové generace vyzvala své spojence vláda Spojených států. Peking obvinila, že je používá ke špionáži. Huawei obvinění dlouhodobě odmítá.

Paříž argumentuje ochranou nezávislosti

S Huawei už spolupracují dva ze čtyř francouzských operátorů – Bouygues Telecom a SFR. Státem kontrolovaný Orange si vybral evropské konkurenty čínské firmy, společnosti Nokia a Ericsson.

„Těm, kteří Huawei už používají, udělujeme povolení na období od tří do osmi let,“ uvedl Poupard. Ti operátoři, kteří zatím výslovné povolení používat pro sítě 5G vybavení od Huawei neobdrželi, mají podle něj počítat s tím, že jejich žádost byla zamítnuta. Dodal, že rozhodnutí je motivováno ochranou francouzské nezávislosti, a nikoli nepřátelstvím vůči Číně.

S překážkami se Huawei potýká i ve Velké Británii. Zprávy, že úřady, které firmě v lednu povolily omezenou roli v budování budoucí sítě 5G, mění pod tíhou amerických sankcí proti Huawei názor a mohly by její zapojení zakázat, přinesl list The Sunday Telegraph. Britský ministr kultury Oliver Dowden je odmítl komentovat, nicméně řekl, že rozhodnutí Británie „není vytesané do kamene“.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien v pondělí v reakci na kroky agentury ANSSI Paříž vyzval, aby „podnikla konkrétní kroky k vytvoření otevřeného, ​​spravedlivého a nediskriminačního prostředí pro podniky ze všech zemí, včetně podniků čínských“.

Směrem k Londýnu ohledně omezování zapojení firmy Huawei do telekomunikačních sítí zaznělo v pondělí také varování. „Chceme být vašimi přáteli. Chceme být vašimi partnery. Ale pokud chcete z Číny udělat nepřátelskou zemi, budete muset nést následky,“ řekl podle agentury Reuters čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming.

Britská vláda podle BBC obdržela zprávu Národního centra pro kybernetickou bezpečnost (NCSC). Úředníci ji teď zkoumají a posléze dají doporučení premiérovi. Podle BBC se očekává, že úřad služby firmy Huawei nadále nedoporučí, protože její výrobky vinou nových amerických sankcí nejsou dostatečně bezpečné. 

Před používáním softwaru i hardwaru Huawei varoval předloni i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Premiér Andrej Babiš poté úřadu vyčetl, že varování vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval. Šéf NÚKIB Dušan Navrátil byl do roka z čela úřadu odvolán.