Dostálová se přela o stavební zákon s Kupkou a Kovářovou. Chystá také lázně pro zdravotníky

60 minut
OVM: Jak pomoci cestování, co se stavebním zákonem
Zdroj: ČT24

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá program na podporu městské turistiky, uvedla v pořadu Otázky Václava Moravce ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Připravuje i vouchery pro zdravotníky, aby se mohli po opadnutí epidemie zregenerovat v domácích lázních. Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová se vyslovila pro propagaci Česka, aby se do země vrátili zahraniční turisté. Místopředseda ODS Martin Kupka upozornil, že jejich návrat bude pomalejší, za hlavní proto považuje marketingovou podporu domácího cestování.

Dostálová v pořadu obhajovala administrativní náročnost různých covid programů, na kterou si podnikatelé často stěžují. Podle ní musí mít určité náležitosti, protože pak tyto dotační programy posoudí Nejvyšší kontrolní úřad. Dodala také, že se chystá program, který bude na základě požadavku Evropské unie zastřešovat současné četné dílčí podpůrné programy. 

Kupka zdůraznil, že cestovní ruch je nejvíce zasažený a jeho podpoře by měla být věnována pozornost. „Pro všechny podnikatele je klíčové, jak zvládneme následující měsíce,“ řekl s tím, že důležitou roli pro návrat do normálu může sehrávat i covid pas či různé mobilní aplikace. 

Jak rozjet cestovní ruch?

„Rádi bychom pomohli zdravotníkům a záchranářům, aby se mohli zregenerovat během letních měsíců. Bavíme se o tom s ministrem zdravotnictví,“ uvedla ministryně k chystaným speciálním lázeňským voucherům.

Lázeňské vouchery (pro širokou veřejnost) se loni osvědčily, ale pomoc by měli dostat také další ubytovatelé, soudí Kovářová. Uvedla, že cestovní ruch přináší do státního rozpočtu 120 miliard korun a pomáhá i obcím a krajům. Když se nerozjede, bude to znamenat velký výpadek v jejich rozpočtech. 

Lidé si stáhli 202 tisíc lázeňských voucherů, ale vzhledem k další vlně restriktivních opatření jich stihli uplatnit jen 39 tisíc. Dostálová věří, že se cestování rozjede v létě. Platnost voucherů byla posunuta do konce letošního roku. Ministryně také uvedla, že jedná s některými mimoevropskými zeměmi, aby uznávaly doklady o očkování či testování. Zmínila zejména oblíbené turistické destinace, jako jsou Turecko, Izrael či Egypt.

Nad stavebním zákonem se stále divoce blýská

V pořadu se také diskutovalo o chystaném novém stavební zákonu. Mezi Dostálovou na jedné straně a opozičními poslanci Kupkou a Kovářovou na druhé panovala naprostá neshoda. 

Poslanci nedávno rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už nebude původní materiál ministerstva pro místní rozvoj. Místo něj se stane podkladem komplexní pozměňovací návrh sněmovního hospodářského výboru, který počítá s převodem všech stavebních úřadů pod stát. K tomuto návrhu nyní poslanci mohou  směřovat své pozměňovací návrhy.

Řada opozičních poslanců ale verzi hospodářského výboru, kterou spojuje hlavně s poslancem za ANO Martinem Kolovratníkem, kritizuje a odmítá. Skupina poslanců v čele s Martinem Kupkou (ODS) proto připravila alternativní komplexní pozměňovací návrh, který část úřadů pod obcemi zachovává.

Zachovat, či nezachovat současné stavební úřady?

Kupka nyní řekl, že doufá, že návrh výboru neprojde. Podle něho by to na několik let ochromilo vydávání stavebního povolení. 

Dostálová kontrovala, že stavebníci by naopak zaplakali „nad tím vaším.“ Opoziční návrh by podle ní znamenal situaci, že když by stát neplnil své povinností vůči občanovi (dodržování délky lhůt na projednávání), tak by se vůbec nic nestalo.

Kovářová je pro zachování současného stavu se zhruba sedmi stovkami stavebních úřadů po republice. Vládou chystaný státní úřad by navíc podle ní neměl dostatek pracovníků. Anketa totiž ukázala, že by jich tam ze současných stavebních úřadů chtělo přejít jen 40 procent.

Dostálová by chtěla zrušit jedno- a dvouhlavé stavební úřady tak, aby stavebních úřadů po změně bylo kolem 320. Na rozdíl od současného stavu by pak mohli pracovníci různých územních pracovišť navzájem spolupracovat. Ministryně také zmínila, že lidé žádají, aby se lidé na stavebních úřadech oddělili od samospráv. Kovářová podotkla, že dostává požadavky přesně opačné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 23 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
4. 4. 2025

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
4. 4. 2025

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
4. 4. 2025
Načítání...