ČEZ zvýšil v prvním kvartále zisk, epidemie se ho zatím nedotkla

Energetické společnosti ČEZ stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 43 procent na 14,2 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl o 22 procent na 25,9 miliardy korun. Výrazné zvýšení zisku bylo způsobeno hlavně růstem cen elektřiny na velkoobchodních trzích v Německu a dodatečnými zisky z obchodování s komoditami, informoval ČEZ ve své zprávě. Čistý zisk skupiny ČEZ asi o třetinu překonal odhady analytiků. Akcie firmy zahájily růstem. A i německá energetická společnost E.ON v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk, a to na 1,46 miliardy eur (40,2 miliardy korun).

Pandemie nového koronaviru má na ČEZ pouze omezený dopad a ovlivní firemní hospodaření až ve druhém a třetím čtvrtletí. „Předpokládáme, že pandemie covidu-19 ovlivní Skupinu ČEZ pouze dočasně a v omezené míře,“ uvedl generální ředitel společnosti Daniel Beneš. 

Člen představenstva ČEZ a ředitel divize financí Martin Novák očekává, že negativní dopad pandemie na provozní zisk Skupiny ČEZ bude přibližně tři až čtyři miliardy korun. „Celoroční zisk předpokládáme nyní pouze o jednu až dvě miliardy korun nižší, než jsme předpokládali před vypuknutím pandemie ve světě,“ dodal Novák.

Provozní výnosy Skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 5,2 miliardy korun na 57 miliard korun. „Těžili jsme ze střednědobého zajištění našich tržeb z výroby na velkoobchodních trzích, zajišťovací kontrakty v Německu nám navíc přinesly 1,4 miliardy korun vlivem zvýšení rozdílu mezi českými a německými tržními cenami elektřiny,“ vysvětlil Beneš.

Elektrárny Skupiny ČEZ vyrobily v prvním čtvrtletí 16,6 terawatthodin elektřiny, o čtyři procenta méně než před rokem. Výroba elektřiny z tradičních zdrojů za první tři měsíce letošního roku meziročně klesla o pět procent. Produkce elektřiny ve zdrojích z oblasti nové energetiky stoupla o osm procent, a to zejména díky lepším povětrnostním podmínkám v Německu i Rumunsku. 

Zisk energetické skupiny ČEZ (v mld. Kč)
Zdroj: ČEZ/ČTK

K zisku Skupiny ČEZ v prvním kvartále významně přispělo také obchodování s komoditami. „Obchodní tým využil rozkolísání trhů s komoditami a do zisku Skupiny ČEZ za první čtvrtletí přispěl částkou přes dvě miliardy korun,“ uvedl místopředseda představenstva Pavel Cyrani.

Čistý zisk překonal odhady analytiků zhruba o třetinu

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ 14,2 miliardy korun za první čtvrtletí zhruba o třetinu překonal odhady analytiků. Ti uvedli, že firmě pomohly hlavně vyšší ceny elektřiny. Mírně negativní zprávou je podle nich pouze snížený výhled zisku na letošní rok. Akcie firmy na pražské burze zahájily dnešní obchodování růstem, zhruba hodinu po začátku přidávaly 2,4 procenta na 479 korun.

„Reportované výsledky investory potěšily. Pokles cen silové elektřiny ČEZ trápit nemusí, jelikož převážnou část své produkce zajišťuje. Výhled vedení společnosti můžeme rovněž považovat za optimistický, jelikož se očekává nárůst provozního i čistého zisku oproti roku 2019,“ komentuje výsledky analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler.

Dodává, že management potvrdil výši navrhované dividendy. „Právě stabilní dividendová politika zvýší atraktivitu titulu v očích investorů. Velké množství firem totiž musí pod vlivem pandemie objem vyplácených dividend snižovat. Akcie tak po otevření přidávají 1,6 procenta,“ uvedl.

„V prvním kvartále společnost dosáhla dobrých výsledků, a to nejen díky vyšším realizovaným cenám energie, ale také kvůli rostoucímu rozdílu mezi německými a českými spotovými cenami. ČEZ se zajišťuje na německém trhu, ale k vypořádání dochází na českém trhu,“ uvedl analytik Patria Finance Martin Cakl.

Analytik České spořitelny Petr Bártek doplnil, že objem výroby ČEZu z tradičních zdrojů meziročně klesl o pět procent kvůli delším odstávkám jaderných zdrojů a optimalizaci výroby z uhlí. Tento pokles byl podle něj zhruba v souladu s odhady trhu.

Podle Bártka ČEZ překvapivě snížil svůj výhled letošního provozního zisku EBITDA z 63 až 65 miliard korun na 61 až 64 miliard korun a na úrovni upraveného čistého zisku z 21 až 23 miliard korun na 19 až 22 miliard. „Jako důvod společnost uvedla negativní dopad covidu-19 na spotřebu, tržní ceny a zpoždění u akvizic ČEZ ESCO. Na jedné straně společnost zvedla očekávaný výsledek v tradiční výrobě elektřiny, na straně druhé snížila výhled v rámci distribuce,“ podotkl.

Analytik Fio banky Jan Raška označil výsledky ČEZu za první čtvrtletí za „velmi dobré“. „Slušné výsledky vykázaly i menší segmenty jako tuzemský prodej a překvapivě i bulharský a rumunský byznys, kdy se dařilo jak prodeji, tak distribuci,“ sdělil Raška. 

Podle analytika společnosti Capitalinked Radima Dohnala bude ČEZ ve zbytku roku těžit z rozdílu mezi cenou elektřiny a emisních povolenek. „Cena povolenky by s ohledem na útlum průmyslu a teplárenství měla spíše klesat,“ uvedl Dohnal. 

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií. Čistý zisk ČEZu v roce 2019 meziročně stoupl o 38 procent na 14,5 miliardy korun. Vedení společnosti v půlce dubna navrhlo vyplatit z loňského zisku dividendu 34 korun za akcii před zdaněním.

E.ON díky převzetí innogy zvýšil zisk o 24 procent

Také německá energetická společnost E.ON v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk bez mimořádných položek o 24 procent na 1,46 miliardy eur (40,2 miliardy korun). Hospodaření podpořilo převzetí části majetku firmy innogy. Společnost, která je největším provozovatelem energetické sítě v Evropě, ale v úterý také varovala, že není imunní vůči dopadům pandemie způsobené koronavirem a že očekává slabší spotřebu energie. Zatím však nechala výhled na letošní rok beze změny.

Výnosy se ve čtvrtletí téměř zdvojnásobily a dosáhly 17,7 miliardy eur (487,3 miliardy korun). Včetně mimořádných nákladů na integraci koupeného majetku innogy ale firma vykázala ztrátu 327 milionů eur po zisku 387 milionů eur ve stejném období loni. Bez mimořádných položek se čistý zisk zvýšil o šest procent na 691 milionů eur, uvedla agentura DPA.

Za celý letošní rok E.ON očekává očištěný zisk před úroky a zdaněním v rozmezí 3,9 miliardy až 4,1 miliardy eur. Firma však dodala, že po prvním čtvrtletí je obtížné zhodnotit, jaký dopad bude mít pandemie na její hospodaření.

Na zisku společnosti E.ON mají z více než 80 procent podíl regulované aktivity, jako jsou plynárenské a elektrické rozvodné sítě. Firma tak má odolnější podnikatelský model než firmy ze zpracovatelského průmyslu, jako jsou například výrobci aut, poznamenala agentura Reuters.

E.ON koupil majetek innogy v rámci komplexní smlouvy o výměně majetku s německou energetickou firmou RWE. Evropská komise (EK) však povolila převzetí pouze při splnění určitých podmínek, mezi které patří také prodej plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v České republice.

Na užší seznam zájemců zatím E.ON vybral Pražskou energetiku (PRE), Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského, firmu KKCG Karla Komárka, společnost Sev.en Energy Pavla Tykače a PPF Petra Kellnera.

V České republice skupina E.ON zásobuje elektřinou prostřednictvím své distribuční sítě, která je delší než 65 tisíc kilometrů, zhruba 1,35 milionu zákazníků především z jižních Čech a jižní Moravy. Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 21 procent. V distribuci plynu firma disponuje více než čtyři tisíce kilometrů dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice dosahuje přibližně 10,5 procenta.