Část zahraničních firem opouští Čínu. Její pracovní síla je moc drahá

3 minuty
Události: Odchody firem z Číny
Zdroj: ČT24

Od roku 2014 stahuje výrobu z Číny až dva tisíce zahraničních firem ročně, protože místní pracovní síla už není tak levná jako dříve. Podle Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) se přesouvají do jihovýchodní Asie, Afriky nebo na svůj domácí trh. Týká se to i  českých firem.

Česká firma Abrex vyrábí zhruba 150 modelů aut, od těch retro – nákladních, sanitních a hasičských vozů – až po nejnovější typy. V různých velikostech mapuje vývoj zejména škodovek, Pragy V3S i motocyklů značka Jawa. 

Hlavní výroba firmy, zhruba 85 procent, se odehrává v Číně. Zbytek pak v Divišově ve Středočeském kraji. Do pěti let by si ale firma přála, aby se většina produkce přesunula právě do Čech. 

„Toto odvětví pomalu zaniká, ty továrny v Číně krachují. Mají tam problém najít zaměstnance, protože většina z nich jde do automobilového průmyslu nebo do elektroniky, kde je větší přidaná hodnota, dostanou větší mzdu,“ uvedl ředitel Abrexu Jan Mizera. 

  • V roce 2017, za který jsou poslední celoroční výsledky, vyvezlo Česko do Číny zboží za 56 miliard korun. Naopak dovezlo za 475,5 miliard. Deficit tak podle údajů Českého statistického úřadu dosáhl přes 419 miliard. 
  • Za jedenáct měsíců loňského roku činil vývoz necelých 52 miliard, zatímco dovoz přes 517 miliard. Deficit tak činil 465 miliard.
  •  Zdroj: ČSÚ

Další důvod, proč pro mnohé podnikatele přestává být tato asijská země výhodná, je i to, že Čína začíná preferovat domácí firmy.

Třetím důvodem je pak politika. „Je tady tlak například na to, aby v zahraničních firmách bylo oddělení nebo nějaké jednotky komunistické strany,“ řekla analytička Výzkumného centra AMO Alice Rezková. Dodala, že je i tlak na dodržování politiky jedné Číny. Tedy že existuje jediná entita, která zahrnuje i Tchaj-wan.

  • Hlavní postavení v českém vývozu do Číny dlouhodobě zaujímají stroje a dopravní prostředky, které tvoří více než polovinu přímého exportu. Pro Česko je Čína 18. největším exportním trhem, uvedl Zastupitelský úřad ČR v Pekingu pro portál BusinessInfo.cz.
  • Dále se do Číny vyváží průmyslové a spotřební zboží, zejména součásti motorových vozidel, čerpadla, rozvaděče, telefonní přístroje, obvody, hračky, kočárky či pneumatiky. 
  • Značné saldo obchodu v neprospěch ČR (419 miliard korun v roce 2017) je setrvalým jevem obchodních vztahů s ČLR, nejen pro ČR, uvedl úřad. „Faktem je, že velká část českého zboží se do ČLR dostává přes další země formou reexportů, stejně tak se čínské zboží do ČR reexportuje přes přibližně 75 zemí,“ dodal.
  • Zdroj: BusinessInfo.cz

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ukrajinští uprchlíci Česku platí víc, než dostávají. Prospívají i ekonomice

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) příjmy z odvodů a daní ukrajinských uprchlíků převýšily státní výdaje na podporu poprvé ve třetím čtvrtletí roku 2023. Podle hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně se tato bilance bude nadále zvyšovat ve prospěch příjmů státního rozpočtu. Zároveň zdůraznil, že Ukrajinci české ekonomice prospívají ještě více svou spotřebou.
včera v 12:24

„Do it baby, do it now,“ hecuje Nerudová Evropu. David varuje před plýtváním

Evropská unie se potřebuje zapojit do mezinárodní soutěže na poli umělé inteligence (AI), shodli se europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) a europoslanec Ivan David (SPD) ve čtvrtečních Událostech, komentářích. Nerudová vyzvala, aby EU budovala konkurenceschopnost a vytvořila vhodné podmínky pro technologické firmy. David varoval, že se nemusí podařit dohnat Čínu a Spojené státy americké, které ve vývoji AI vedou.
včera v 07:43

S rozvojem AI roste poptávka po zdrojích

Umělá inteligence přináší lidstvu největší změnu od průmyslové revoluce, zároveň ale klade enormní nároky na spotřebu elektřiny a vody. Královská technická akademie proto vyzvala britskou vládu, aby od technologických firem povinně vyžadovala údaje o jejich energetické a vodní spotřebě. Jinak podle odborníků hrozí soupeření o tyto zdroje. Dosavadní rychlý rozvoj AI a jeho vysokou energetickou náročnost navíc nebude možné pokrývat výhradně z udržitelných zdrojů. Na tento problém upozornil i summit o AI v Paříži, kde zaznělo varování, že současný vývoj není dlouhodobě udržitelný.
13. 2. 2025

Trump podepsal memorandum k zavedení recipročních cel

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal memorandum o zavedení recipročních cel. Nová cla však nevstoupí v platnost okamžitě, Trumpova administrativa má nyní za úkol připravit příslušné návrhy pro jednotlivé země.
13. 2. 2025Aktualizováno13. 2. 2025

Válku s USA v celních sazbách nikdo nechce, shodli se Jurečka a Juchelka

Hlavní reakcí Evropské unie po oznámení cel na ocel a hliník ze strany nové americké vlády prezidenta Donalda Trumpa by měla být snaha jednat, shodli se v Událostech, komentářích ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka (ANO). Jurečka míní, že by EU mohla snížit některá vlastní cla na zboží z USA, aby protistraně vyšla vstříc. Juchelka má za to, že EU měla jednání s USA o obchodních vztazích zahájit dříve a že je již „malinko pozdě“.
12. 2. 2025

Reakce EU na americká cla by neměla být „přepálená“, míní ekonom Mertlík

„Pokud by 25 procent platilo, tak to pro Evropu není žádná katastrofa. Samozřejmě vývozce hliníku a oceli to omezí. Na druhou stranu obě komodity, zejména hliník, se často do Evropské unie musí dovážet, takže z hlediska celkové obchodní bilance to takový dopad mít nebude,“ řekl v Interview ČT24 bývalý ministr financí a ekonom působící na Unicorn Vysoké škole Pavel Mertlík o clech na ocel a hliník, která ohlásil americký prezident Donald Trump.
11. 2. 2025

Trump zavádí clo na dovoz oceli a hliníku do USA. Unie chystá reakci

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení pětadvacetiprocentního cla na dovoz oceli a hliníku do USA, a to bez výjimek. Později však připustil, že zváží výjimku pro Austrálii. Opatření podle americké administrativy podpoří produkci oceli a hliníku v USA. Pozorovatelé však varují, že se zvyšuje riziko širšího obchodního konfliktu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie neponechá tento americký krok bez odpovědi, mělo by se o ní jednat ve středu.
11. 2. 2025Aktualizováno11. 2. 2025

Nová cla by dle expertů výrobu oceli v Česku ohrozit neměla, ovlivní ale evropský trh

Cla na dovoz hliníku a oceli do Spojených států, jejichž zavedení oznámil americký prezident Donald Trump, mohou ovlivnit i Česko. Jejich přímý dopad by ale podle Svazu průmyslu a dopravy (SP) měl být nižší než v roce 2018, kdy tehdejší Trumpova administrativa uvalila cla na ocel a hliník. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) zatím nelze dopady amerických cel na český průmysl přesně vyhodnotit. Podle ekonomů nebudou mít pro Česko zásadní makroekonomické důsledky, varují ale před budoucími dopady.
11. 2. 2025Aktualizováno11. 2. 2025
Načítání...