Čína buduje „Orwellův svět", začínají jí ale docházet součástky

3 minuty
Čína buduje Orwellův svět
Zdroj: ČT24

Obchodní válka mezi Amerikou a Čínou graduje. Spojené státy zakázaly vývoz součástek pro výrobu čipů a polovodičů. Peking je používá pro vývoj zbraní, čímž podle Washingtonu ohrožuje americkou národní bezpečnost. Rozvoj technologií je přitom prioritou Číny. Výrobky s umělou inteligencí testuje na vlastních občanech, nově například v Šen-čenu instalovali systém, který dokáže rozpoznat obličeje a přiřadit k nim jména.

Systém na rozpoznávání tváří na křižovatce v Šen-čenu identifikuje chodce, kteří přecházejí na červenou. Hříšníky pojmenuje a ukáže na obrazovce. Právě v tomto městě začala Čína před čtyřiceti lety testovat ekonomické reformy. Teď se má stát výstavní skříní technologií.

Čínský sledovací systém se jmenuje Skynet stejně jako stroj v americkém filmu Terminátor, který zlikviduje lidstvo. Umělá inteligence v kombinaci s kamerami a GPS hlídá občany.

Neexistuje soukromí

„Je děsivé, že neexistuje soukromí. Nejohroženější jsou autonomní oblasti Sin-ťiang a Tibet, kde můžeme očekávat nejmasivnější sledování,“ říká Patrick Poon z Amnesty International.

Jeden ze startupů vyrábí sledovací zařízení, jehož kamery poznají věk, pohlaví, etnický původ a v reálném čase je přiřadí k osobním údajům. Informace se skladují v centrální databázi.

„Čínská vláda povzbuzuje vývoj technologií v naději, že tím zlepší životy lidí,“ vysvětluje Ťi-en Tanai, jedna z pracovnic startupu Megvii.

Technologie na rozpoznávání tváří se šíří do všech sfér – od placení v restauracích až po výdej toaletního papíru. Stejnému člověku dá další kousek až po devíti minutách. Banky zavádějí chytré bankomaty, u kterých tvář nahrazuje kartu.

Systém ověří identitu datovou analýzou na základě pěti základních rysů obličeje, lebky a výrazu tváře.

Číně chybí součástky

Plán na budování největšího sledovacího systému světa má ale háček, závisí totiž na dodávkách důležitých součástek ze Západu. Zásoby Číně vysychají spolu s tím, jak Spojené státy a další země zavádějí obchodní restrikce.

„Výpadky Čína dohání vlastními inovacemi, přesto její technologie za těmi ze Západu zatím pokulhávají,“ komentuje to zpravodajka České televize v Asii Barbora Šámalová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26Aktualizovánopřed 25 mminutami

Izrael souhlasí s americkým návrhem na dočasné příměří v Pásmu Gazy, píší média

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl příbuzným rukojmí, že Jeruzalém přijal nový návrh na dočasné příměří, který předložil zvláštní americký vyslanec Steve Witkoff, informovala izraelská média. Teroristické hnutí Hamás už dříve uvedlo, že nový návrh obdrželo a vyhodnocuje jej, píší Reuters a AFP. Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná Hamásem také sdělila, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, uvedla AFP. Tuto informaci nelze ověřit.
13:09Aktualizovánopřed 45 mminutami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
12:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 7 hhodinami

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy. Čína se proti oznámenému postupu již ohradila.
07:43Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 8 hhodinami
Načítání...