Čína buduje „Orwellův svět", začínají jí ale docházet součástky

3 minuty
Čína buduje Orwellův svět
Zdroj: ČT24

Obchodní válka mezi Amerikou a Čínou graduje. Spojené státy zakázaly vývoz součástek pro výrobu čipů a polovodičů. Peking je používá pro vývoj zbraní, čímž podle Washingtonu ohrožuje americkou národní bezpečnost. Rozvoj technologií je přitom prioritou Číny. Výrobky s umělou inteligencí testuje na vlastních občanech, nově například v Šen-čenu instalovali systém, který dokáže rozpoznat obličeje a přiřadit k nim jména.

Systém na rozpoznávání tváří na křižovatce v Šen-čenu identifikuje chodce, kteří přecházejí na červenou. Hříšníky pojmenuje a ukáže na obrazovce. Právě v tomto městě začala Čína před čtyřiceti lety testovat ekonomické reformy. Teď se má stát výstavní skříní technologií.

Čínský sledovací systém se jmenuje Skynet stejně jako stroj v americkém filmu Terminátor, který zlikviduje lidstvo. Umělá inteligence v kombinaci s kamerami a GPS hlídá občany.

Neexistuje soukromí

„Je děsivé, že neexistuje soukromí. Nejohroženější jsou autonomní oblasti Sin-ťiang a Tibet, kde můžeme očekávat nejmasivnější sledování,“ říká Patrick Poon z Amnesty International.

Jeden ze startupů vyrábí sledovací zařízení, jehož kamery poznají věk, pohlaví, etnický původ a v reálném čase je přiřadí k osobním údajům. Informace se skladují v centrální databázi.

„Čínská vláda povzbuzuje vývoj technologií v naději, že tím zlepší životy lidí,“ vysvětluje Ťi-en Tanai, jedna z pracovnic startupu Megvii.

Technologie na rozpoznávání tváří se šíří do všech sfér – od placení v restauracích až po výdej toaletního papíru. Stejnému člověku dá další kousek až po devíti minutách. Banky zavádějí chytré bankomaty, u kterých tvář nahrazuje kartu.

Systém ověří identitu datovou analýzou na základě pěti základních rysů obličeje, lebky a výrazu tváře.

Číně chybí součástky

Plán na budování největšího sledovacího systému světa má ale háček, závisí totiž na dodávkách důležitých součástek ze Západu. Zásoby Číně vysychají spolu s tím, jak Spojené státy a další země zavádějí obchodní restrikce.

„Výpadky Čína dohání vlastními inovacemi, přesto její technologie za těmi ze Západu zatím pokulhávají,“ komentuje to zpravodajka České televize v Asii Barbora Šámalová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin navrhl přímé rozhovory s Ukrajinou

Ruský vládce Vladimir Putin navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Šéf Kremlu reagoval na výzvu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří, kterou v sobotu Moskvě učinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání ruské vojenské agresi.
před 16 mminutami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 5 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Průlom to není, ale nové je zapojení USA, míní o návrhu příměří z Kyjeva expert

Příměří mezi Ruskem a Ukrajinou vyloučeno není, ale je obtížné ho dosáhnout, a to i pod hrozbou sankcí, převažuje v reakcích expertů na sobotní výsledek jednání v Kyjevě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska z takzvané koalice ochotných se shodli na nabídce třicetidenního příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května. Chystají se ale i nové sankce proti Rusku, pokud Moskva na klid zbraní nepřistoupí. Podpora dosažené dohodě zazněla i ze Spojených států, což odborníci označují za důkaz zájmu USA o Ukrajinu. Kreml v reakci prohlásil, že se Rusko nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Vycházet nemělo přes sto tisíc lidí

Kvůli úniku chemických látek v sobotu ráno doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týkalo zhruba 160 tisíc lidí. Kolem poledne větší část opatření úřady odvolaly. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...