Česko a Bavorsko plánují více spolupracovat v energetice, řekl Fiala

Setkání premiérů Česka a Bavorska (zdroj: ČT24)

O spolupráci v energetice, rozvoji železničního spojení, ekonomických vztazích či přeshraniční spolupráci jednali ve čtvrtek na úřadu vlády český předseda vlády Petr Fiala (ODS) s bavorským premiérem Markusem Söderem. Do Prahy Söder zavítal den po návštěvě Varšavy, kde se setkal s polským premiérem Donaldem Tuskem.

Fiala v úvodu tiskové konference řekl, že česko-bavorské vztahy jsou vynikající. „Naše země pojí opravdu úzké přátelství. (...) Domluvili jsme se na celé řadě konkrétních věcí, ať už je to zintenzivnění v oblasti energetiky – chceme zajistit bezpečné a spolehlivé dodávky elektrické energie, chceme podpořit také výzkum a vývoj,“ uvedl Fiala.

Zmínil, že pohledy obou na řadu výzev se shodují. „Energetika je velké téma, ale také velký problém pro Evropu. Vysoké ceny energií nás činí méně konkurenceschopnými s jinými regiony a musíme s tím něco dělat,“ uvedl Fiala a dodal, že chce vzájemnou spoluprací zajistit dostatek energie i propojit sítě.

Najít rovnováhu mezi ochranou klimatu a zajištěním dostatku energie je podle Södera možné jen s rozumným, nikoliv ideologickým energetickým mixem. „Potřebujeme jiné zdroje, když není vítr a nesvítí slunce. Správný mix sestává z obnovitelných i jaderných zdrojů,“ uvedl. Ocenil rozvoj české jaderné energetiky z technologického i bezpečnostního hlediska.

Postup Česka, které aktuálně pracuje na dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech, by podle Södera mohl být výhodný nejen pro Bavorsko, ale také Durynsko či Sasko. „Chtěli bychom mít privilegované partnerství, chceme ho rozšiřovat a chceme spolupracovat při vývoji a stavbě reaktorů a předávání vědeckého know-how,“ uvedl. Před cestou do Prahy hovořil o „jaderné alianci“ s Českem.

Německo loni v dubnu odpojilo od sítě svoji poslední jadernou elektrárnu, a přestalo tak po více než šedesáti letech vyrábět energii z jádra. Söder ve čtvrtek v té souvislosti opětovně hovořil o „fundamentální chybě“. Loni v květnu po jednání zemského kabinetu, kterého se jako host účastnil i Fiala, řekl, že Bavorsko se chce více soustředit na výzkum jaderné fúze. I ve čtvrtek fúzi označil za obrovskou šanci, kde nesmí evropské země zaspat a přenechat iniciativu jiným regionům.

Fiala na tiskové konferenci mimo jiné zmínil i to, že se do finále blíží i rozšíření ropovodu TAL. „Zbaví nás definitivně závislosti na ruské ropě už od příštího roku,“ podotkl. Výzvou je podle něj také nelegální migrace, která trápí obě země. „Musíme hledat evropská řešení a musíme být v boji s nelegální migrací odvážnější, razantnější,“ dodal premiér s tím, že zpřísnění kontrol na hranicích není řešení.

Oba premiéři se bavili také například o železničním spojení mezi Prahou a Mnichovem. „Na české straně plánujeme úsek této trati do roku 2030 výrazně zmodernizovat, navýšit kapacitu a zvýšit rychlost až na 200 kilometrů v hodině,“ podotkl Fiala.

Ocenil rovněž snahu Bavorska posílit znalost českého jazyka, a to zřízením šesti bilingvních středních škol od příštího školního roku. „Má to praktický význam, ale je to i ukázka toho, že to Bavorsko s posilováním vztahů myslí vážně,“ poukázal.

Načítání...