Příspěvky na péči by se neměly od července zvedat plošně, oznámil Jurečka

3 minuty
Události: Navýšení příspěvků na péči
Zdroj: ČT24

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil zamýšlené zvýšení příspěvků na péči. Podle resortu se na návrhu po sérii jednání shodli politici koalice. Navýšení se bude lišit podle stupně závislosti. Nejvíc podle ministra dostanou přidáno ti, kteří jsou ve čtvrtém stupni a v domácí péči, celkem půjde o 7800 korun navíc. Nejnižší stupeň by se navyšovat neměl. Výdaje by ročně měly vzrůst zhruba o sedm miliard korun. Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) návrh kritizuje, chce jednat o úpravě.

Kateřina Cuřínová si přijela vyslechnout změny přímo na ministerstvo práce. Pobírá čtvrtý stupeň příspěvku. Sama žije v bezbariérovém bytě, pracuje a chystá se kvalifikovat na paralympiádu. K tomu ale potřebuje asistenci. Díky navýšení by si ji mohla dovolit zhruba sedm hodin denně. „Ať už je to hygiena, uložení do postele, doprovod k doktorům, na úřady. I tak mně to nebude stačit, měsíčně zaplatím třicet až 31 tisíc,“ popsala.

„Jsme si vědomi toho, že je tady naléhavá situace a musíme příspěvek zvednout… Jeho zvýšení bude odstupňováno. Naše úvaha se soustředila na to, abychom maximálně zacílili pomoc především na lidi, kteří mají vyšší příspěvek na péči a opravdu potřebují větší péči a podporu, protože jejich schopnosti jsou omezeny,“ nastínil Jurečka.

Nově se zavádí kategorie „čtvrtý stupeň plus“. Ten má podpořit lidi s těžkým handicapem, kteří jsou v domácím prostředí. Právě v těchto případech má být podpora nejvyšší – až 27 tisíc korun.

„Povede to ke zlepšení kvality jejich života, ve čtvrtém stupni pracuje více než pět set lidí. Je to nějaký mezikrok, abychom dokázali tyto domácnosti podpořit,“ upřesnil Jurečka. Uvedl také, že klient v domácím prostředí stojí méně státních finančních prostředků než ten, který je v pobytové službě. „Je to pak finančně náročnější,“ dodal.

19 minut
Tisková konference ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky
Zdroj: ČT24

Lidé ve čtvrtém stupni v pobytových zařízeních si pak polepší o 3800 korun, ve třetím stupni dostanou o dva tisíce korun více a lidé ve druhém stupni budou mít nově navíc pět set korun. Podle návrhu by se tak od července mělo dospělým vyplácet 880, 4900, 14 800 a 23 tisíc korun. Lidé s nejvyšší dávkou, kteří jsou v domácí péči, by měli dostávat 27 tisíc korun. Pro děti by měly být částky 3300, 7400, 16 100, 23 tisíc a v domácím prostředí pak také 27 tisíc korun.

Příspěvek se poskytuje od roku 2007 postiženým a seniorům na zajištění péče v zařízení či doma. Dospělí teď dostávají podle své závislosti na pomoci měsíčně 880, 4400, 12 800 a 19 200 korun a děti 3300, 6600, 13 900 a 19 200 korun.

Podle Jurečky se na tomto návrhu koalice shoduje. Měl by se dostat do novely o sociálních službách, která je ve sněmovně. Doplnit by ho do ní měli koaliční poslanci. Ve středu by zákon s úpravami měl projednávat sněmovní sociální výbor. Ministr uvedl, že do konce března by pak normu mohla dolní komora schválit, po ní by ji v dubnu přijal Senát a pak podepsal prezident. „Nejpozději od 1. července tato úprava bude platit,“ ujistil Jurečka.

Růst příspěvku podporuje i sněmovní opozice. Nelíbí se jí ale například, že koalice nechá zmrazený příspěvek v prvním stupni – tedy lehké závislosti. „Za to skutečně nenakoupíte žádnou sociální službu – ani dovoz jídla domů. První stupeň využívají senioři, kteří mají problém právě například si uvařit,“ upozornil člen sněmovního výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (ANO).

Podle údajů ministerstva nejnižší příspěvek pobírá asi 86 100 dospělých a 11 900 dětí. Druhý stupeň má 103 300 dospělých a 9500 dětí. Třetí stupeň dávky vyplácejí úřady práce 89 100 dospělým a 6400 dětem. Nejvyšší částku pak dostává 4900 dětí a 51 100 dospělých.

Naposledy podpora vzrostla v roce 2018 pro 3. a 4. stupeň. Plošně pak o dva roky dříve. Podle údajů ministerstva práce příspěvek loni v prosinci dostalo 367 200 lidí. Celkem úřady práce loni vyplatily na dávce přes 37 miliard korun. Opoziční hnutí ANO už dříve svolalo kvůli navyšování příspěvku ve sněmovně mimořádnou schůzi, koalice program neschválila.

Rada osob se zdravotním postižením chce jednat o úpravě

Národní rada osob se zdravotním postižením podle svého předsedy Václava Krásy nesouhlasí s tím, že by se první stupeň dávky neměl valorizovat vůbec a druhý by se měl zvýšit o stokoruny. „Rozdíl mezi druhým a třetím stupněm příspěvku tak činí skoro deset tisíc korun, v péči ale zas tak obrovský není. Doplatí na to nevidomí, neslyšící i někteří paraplegici,“ varoval.

Zástupci rady chtějí proto podle Krásy jednat s poslanci opozice i koalice o možné úpravě Jurečkova návrhu. „Budeme zřejmě bojovat dál. Nezvýšení prvního stupně a nízké navýšení druhého stupně je pro nás nepřijatelné,“ prohlásil. Rada prosazovala už loni zvýšení všech částek o deset procent a nejnižšího příspěvku pro dospělé pak z 880 na dva tisíce korun.

Navýšení peněz v domácím prostředí nicméně Krása považuje za správné. Podle něj by ale při nedostatku financí mělo být přidání rovnoměrné a nemělo by upřednostňovat žádnou skupinu příjemců.

9 minut
Václav Krása hovořil o výši příspěvků na péči
Zdroj: ČT24

Zástupce ředitele společnosti Asistence Štěpán Lohr označil výraznější navýšení čtvrtého stupně příspěvku pro lidi v domácím prostředí za „velký a důležitý krok správným směrem“, aby si lidé mohli opatřit potřebnou asistenci a nemuseli odcházet do ústavů. „Určitě to těm lidem přinese větší klid, že mají víc času žít svobodně a samostatně,“ řekl.

Podle něj ale ani červencové přidání na dostatečný počet asistenčních hodin řadě lidí s handicapem stačit nebude. „Ale samozřejmě každá změna k lepšímu je vítaná,“ podotkl. Míní, že by změny v nastavení podpory měly pokračovat.

Nedostatek peněz na asistenci ministerstvo práce teď řeší zvláštními dotacemi. Už delší dobu se jedná o takzvaném pátém stupni dávky, který by výdaje na asistenci lépe pokryl podle potřeb jednotlivých klientů. Podle Jurečky jeho úřad na dalších změnách pracuje. V plánu je nastavit systém tak, aby si ti s nejtěžším handicapem mohli dovolit asistenci průměrně dvanáct hodin denně. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 4 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 4 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 5 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 9 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 10 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 12 hhodinami
Načítání...