ŽIVĚ: Kandidát na eurokomisaře Síkela čelí „grilování“

ŽIVĚ: Český kandidát na eurokomisaře Jozef Síkela před europoslanci (zdroj: ČT24)

Český kandidát na eurokomisaře Jozef Síkela (STAN), který má mít na starosti mezinárodní partnerství, odpovídá během takzvaného grilování na otázky europoslanců z Výboru pro rozvoj (DEVE). V jeho úvodu mimo jiné řekl, že chce posílit partnerství s Afrikou i Latinskou Amerikou a že hodlá řešit hnací motory nelegální migrace. Bezprostředně po skončení slyšení se europoslanci sejdou a vyhodnotí, zda Síkela uspěl. Oficiálně ale své hodnocení nezveřejní.

V zaplněném sále Evropského parlamentu v Bruselu pronesl český kandidát nejprve patnáctiminutový úvodní projev, po němž mu otázky vždy během minuty kladou zástupci jednotlivých politických frakcí – Síkela pak má vždy dvě minuty na odpověď.

„V dnešním polarizovaném světě potřebujeme partnery. Jsem přesvědčen, že evropská nabídka světu je tou nejlepší, protože propojuje ekonomické cíle s lidskou důstojností a udržitelností,“ zdůraznil Síkela. „Je před námi velký kus práce. Musíme zkoncipovat strategii, která bude posilovat jak partnery, tak nás,“ dodal s tím, že „výzvy ho vždy motivovaly k dosažení lepších výsledků“.

Síkela má mít na starosti dohled nad evropskou mezinárodní spoluprací a rozvojovou politikou, podporu koordinace mezi Evropskou unií a jejími členskými státy v oblasti rozvojové spolupráce a rovněž spolupráci s partnery při prosazování hodnot EU, včetně demokracie, právního státu a dodržování lidských práv.

Kritika Global Gateway

Poslanci z výboru DEVE v minulosti ve velkém kritizovali strategii Global Gateway, kterou chce Unie konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky a kterou má Síkela zaštiťovat. Vadila jim zejména nedostatečná komunikace či případy, kdy byly z peněz Global Gateway financovány projekty, v nichž jako dodavatelé vyhrály čínské firmy.

Plán EU počítá v příštích letech se zajištěním investic ve výši až 300 miliard eur (7,5 bilionu korun) do infrastruktury v rozvíjejících se zemích – zejména v Africe, Indii, Latinské Americe a Pacifiku.