Český kandidát na eurokomisaře Jozef Síkela (STAN) podle informací ČT uspěl při takzvaném grilování před europoslanci z Výboru pro rozvoj (DEVE), které musí absolvovat každý navržený člen unijní exekutivy. Získal podporu dvoutřetinové většiny DEVE, aby se stal eurokomisařem pro mezinárodní partnerství. Bývalý ministr průmyslu a obchodu chce posílit partnerství s Afrikou i Latinskou Amerikou a hodlá řešit hnací motory nelegální migrace.
Síkela uspěl při „grilování“ v Evropském parlamentu
„Během slyšení se potvrdilo, co jsem čekal, a sice, že máme společný zájem pomáhat rozvojové pomoci, ale musíme brát ve větší míře zřetel i na otázky ekonomické bezpečnosti,“ zhodnotil své vystoupení před europoslanci Síkela. Konstatoval, že diskuze se vedla zejména o tom, jakým způsobem pokračovat v rozvojové pomoci, i jak chce EU v partnerských zemích prosazovat evropské hodnoty, ať už se jedná o lidská práva či rovnost pohlaví.
V zaplněném sále Evropského parlamentu v Bruselu pronesl český kandidát nejprve patnáctiminutový úvodní projev, po němž mu otázky vždy během minuty kladli zástupci jednotlivých politických frakcí – Síkela pak měl vždy dvě minuty na odpověď. „Bylo vidět, že navržený komisař věnoval přípravě hodně úsilí,“ chválil předseda DEVE Barry Andrews.
„V dnešním polarizovaném světě potřebujeme partnery. Jsem přesvědčen, že evropská nabídka světu je tou nejlepší, protože propojuje ekonomické cíle s lidskou důstojností a udržitelností,“ zdůraznil Síkela. „Je před námi velký kus práce. Musíme zkoncipovat strategii, která bude posilovat jak partnery, tak nás,“ doplnil s tím, že „výzvy ho vždy motivovaly k dosažení lepších výsledků“.
Ve svém projevu mimo jiné zdůraznil nutnost, aby veškeré projekty uskutečněné v rámci portfolia respektovaly lidská práva a zasazovaly se také o rovná práva žen. Investice by podle něj měly pomáhat s rozvojem nejpotřebnějších zemí. Zároveň několikrát upozornil, že se chce zaměřit právě na efektivní využití peněz evropských daňových poplatníků.
Zástupce jednotlivých politických frakcí například zajímalo, jak český kandidát na eurokomisaře zaručí, že prostředky, které EU dává na rozvojovou pomoc, končí tam, kde mají. Síkela odpověděl, že je připraven využít všech oficiálních i neoficiálních způsobů ke kontrole a diskusi o tom, jak být transparentnější. Chce také více spolupracovat s nevládními organizacemi a dalšími institucemi, které pomohou kontrolovat, že to, co dělají, dělají dobře.
Otázka Global Gateway
Síkela bude mít na starosti dohled nad evropskou mezinárodní spoluprací a rozvojovou politikou, podporu koordinace mezi Evropskou unií a jejími členskými státy v oblasti rozvojové spolupráce a rovněž spolupráci s partnery při prosazování hodnot EU, včetně demokracie, právního státu a dodržování lidských práv.
Poslanci z výboru DEVE v minulosti ve velkém kritizovali strategii Global Gateway, kterou chce Unie konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky a kterou má Síkela zaštiťovat. Vadila jim zejména nedostatečná komunikace či případy, kdy byly z peněz Global Gateway financovány projekty, v nichž jako dodavatelé vyhrály čínské firmy.
„Postarám se o to, aby naše zdroje byly alokovány efektivně a aby riziko bylo minimalizováno,“ prohlásil Síkela s tím, že ve funkci chce využít své rozsáhlé zkušenosti z ministerstva průmyslu a obchodu a z bankovního sektoru.
Plán EU počítá v příštích letech se zajištěním investic ve výši až 300 miliard eur (7,5 bilionu korun) do infrastruktury v rozvíjejících se zemích – zejména v Africe, Indii, Latinské Americe a Pacifiku.
„Musíme zajistit, že naše strategie bude řešit klíčové příčiny nelegální migrace,“ uvedl mimo jiné Síkela s tím, že právě prostřednictvím Global Gateway lze řešit hnací faktory nelegální migrace.
Důležité je podle něj zajistit v partnerských zemích udržitelný hospodářský rozvoj, podílet se na rozvoji zdravotní péče, tvorbě pracovních míst, rozvoji vzdělávání i dopravní infrastruktury. „Musíme bojovat proti pašeráckým skupinám a zaměřit se na to, aby mladí lidé neriskovali své životy nebezpečnou cestou do Evropy,“ dodal s tím, že chce úzce spolupracovat s budoucím eurokomisařem pro vnitřní záležitosti a migraci Magnusem Brunnerem.
„Čína neodvádí dobrou práci“
Síkela také poznamenal, že jeho první kroky budou směřovat do zemí s největšími problémy. Je podle něj potřeba identifikovat, kde je reálné dosáhnout změny a kde ne. Například v Africe se podle něj podařilo uskutečnit několik úspěšných projektů. Kritizoval ale, že dosud byla pomoc málo vidět v porovnání s Pekingem nebo Moskvou.
„Čína ovšem neodvádí dobrou práci a Evropa si může počínat lépe. V některých zemích panuje z čínských aktivit obrovské zklamání,“ upozornil s tím, že jako ministr průmysl procestoval velké množství států.
„Zaznamenal jsem tam silné volání po větší evropské přítomnosti,“ přidal s tím, že Evropa musí nabídnout cenově přijatelné projekty a investice, které ale budou mít zároveň přesah a svou nabídkou předčí nabídky Ruska či Číny. „Musíme rovněž lépe komunikovat, proč je naše nabídka lepší,“ nabádal Síkela.