Zemřel právník a někdejší politik Zdeněk Jičínský

3 minuty
UDÁLOSTI: Zemřel Zdeněk Jičínský, bylo mu 91 let
Zdroj: ČT24

V noci na čtvrtek zemřel právník, někdejší politik a signatář Charty 77 Zdeněk Jičínský, bylo mu 91 let. Potvrdili to předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a Jičínského syn Štěpán. Na přelomu 50. a 60. let byl Jičínský mimo jiné v komisi pro přípravu ústavy, po vyloučení z KSČ aktivně působil v disentu a v listopadu 1989 patřil mezi představitele Občanského fóra.

Rodák z Ostřešan na Pardubicku vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1954 nastoupil na Vysokou stranickou školu Ústředního výboru Komunistické strany Československa (KSČ), na níž působil po následujících deset let. V roce 1964 se stal profesorem na pražské právnické fakultě a o čtyři roky později byl nakrátko zvolen poslancem.

V letech 1959 až 1960 byl Jičínský členem komise tehdejšího ústředního výboru Komunistické strany Československa a ústředního výboru Národní fronty pro přípravu nové ústavy. V roce 1968 působil také ve vládní odborné komisi pro přípravu federalizace Československa. 

Po potlačení pražského jara 1968 Jičínského vyloučili z KSČ a musel odejít i z právnické fakulty. V sedmdesátých a osmdesátých letech pracoval jako právník v různých podnicích, mimo jiné pražské Mototechně. Zapojil se do disidentského hnutí a podepsal Chartu 77.

Pozdější aktivní člen československého helsinského výboru mimo jiné analyzoval právní poměry v Československu, své práce publikoval v samizdatu i exilových časopisech. Kvůli jedné ze zásilek exilové literatury byl obviněn a nucen ke spolupráci se Státní bezpečností, což odmítl. Jeho trestní stíhání pro podvracení republiky se táhlo řadu let, během kterých Jičínský mimo jiné organizoval pomoc dalším vězněným disidentům, definitivně skončilo až po listopadu 1989.

66 minut
Klaus, Pithart a Jičínský o revoluci 1989 a 90. letech
Zdroj: ČT24

Po Sametové revoluci patřil mezi představitele Občanského fóra. Jeho tvář se objevila již 26. listopadu 1989 na setkání delegace Národní fronty a federální vlády vedené premiérem Ladislavem Adamcem se zástupci Občanského fóra v čele s Václavem Havlem.

V prosinci 1989 byl Jičínský kooptován do Sněmovny národů a stal se také členem vedení Federálního shromáždění, podílel se též na přípravě nové ústavy. Právník, který prosazoval myšlenky státní a ústavní kontinuity demokratických tradic české státnosti, se mimo jiné marně snažil o zachování československé federace. Argumentoval tím, že volby nedaly mandát k rozpadu státu, ale k jeho udržení.

V roce 1992 vstoupil do sociální demokracie, poslancem za tuto stranu byl poprvé zvolen o čtyři roky později. Členem dolní komory byl s přestávkou v letech 2002 a 2003 až do roku 2010, kdy již ze zdravotních důvodů nekandidoval. Většinou pracoval ve sněmovním ústavně-právním výboru.

Jičínský publikoval řadu textů z oblasti teorie státu a práva, ústavního práva a politologie. V říjnu 2014 mu prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy I. stupně. 

Soustrast rodině vyjádřil premiér i další politici

Jičínský vstoupil do sociální demokracie téměř před třemi dekádami. „Zdeněk Jičínský byl jednou z hlavních postav porevoluční sociální demokracie v naší zemi a také jeden z největších odborníků na českou ústavu. Bude nám všem moc chybět,“ uvedl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Soustrast rodině vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO). „Pana profesora Zdeňka Jičínského jsem měl rád a vážil jsem si ho. Bude mi chybět,“ napsal.

„Smutná zpráva na prahu velkých svátků. Pan prezident vyjadřuje upřímnou soustrast rodině. Profesora Jičínského si nesmírně vážil, jak vyjádřil loni v osobním dopise k životnímu jubileu,“ uvedl na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že jej zpráva o Jičínského úmrtí zasáhla. „Znal jsem se s profesorem Jičínským 30 let. Diskutovali jsme spolu pořád, i nedávno jsme se domlouvali, že ho navštívím v Nymburce. Profesor Zdeněk Jičínský byl pro mě mimořádnou osobností české politiky. Rád bych na něm vyzvedl, že to byl člověk, který stejně jednal, jako myslel, a myslel pronikavě. I proto jsem s ním tak často diskutoval,“ uvedl.

„Vedl jsem s ním ve sněmovně ostré spory. Pozval mě na oslavu svých osmdesátin, kde na něj paján ve verších recitoval Valtr Komárek. Tak už si, pánové, zase spolu povídáte. Odpočívejte v pokoji, pane profesore,“ zavzpomínal předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Odešel další ze skvělých kolegů, kterých jsem si velmi vážila a naslouchala jim. Byl skvělý právník, politik a člověk, který neuhýbal a vždy mu šlo o to, aby se lidem v této zemi žilo lépe a aby právo nebylo trhací kalendář. Upřímnou soustrast rodině,“ uvedla europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 2 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 4 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 4 hhodinami
Načítání...