Všichni obvinění v kauze DPP jsou stíháni na svobodě

3 minuty
Události v regionech: Vyšetřování zakázek pražského dopravního podniku
Zdroj: ČT24

Všichni obvinění v kauze veřejných zakázek Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) jsou stíháni na svobodě. Dozorující státní zástupce Adam Borgula řekl, že v případu nebude navrhovat vazbu. Kontrolní výbor pražského zastupitelstva vyzval radu města, aby bezodkladně situaci v podniku projednala a doporučila dozorčí radě městské společnosti odvolat obviněné členy představenstva. Policie stíhá třináct fyzických a právnických osob za úplatkářské trestné činy související s plněním veřejných zakázek v DPP, mimo jiné na bezpečnostní systém metra. Podle serveru Seznam Zprávy se počet obviněných už rozšířil na čtrnáct. Borgula to nekomentoval. Odpoledne pouze uvedl, že k případu už nebude poskytovat další informace.

Vrchní státní zastupitelství konkrétní jména stíhaných osob a firem nesdělilo a ani nekomentovalo. Mezi obviněnými jsou podle deníku E15 a dalších médií členové představenstva a dozorčí rady dopravního podniku, bezpečnostní ředitel, několik podnikatelů a tři společnosti.

Případ souvisí s kauzou Dozimetr, kterou také dozoruje žalobce Borgula. Skupina lidí podle obžaloby obsadila v dopravním podniku důležité pozice tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Členové představenstva i dozorčí rady

V nynější větvi případu jsou podle E15 obviněni členové představenstva dopravního podniku Marek Kopřiva a Jiří Špička, člen dozorčí rady dopravního podniku Jan Marek, bezpečnostní ředitel Bohdan Frajt, podnikatelé Jindřich Špringl starší a Jindřich Špringl mladší, Michal Studnička a Pavel Dovhomilja a jednatel společnosti AŽD Praha Roman Juřík.

Podle serveru bylo také zahájeno trestní stíhání tří společností, a to firem Analogia, Information Systems Factory Group a AŽD Praha. Někteří z obviněných figurují současně i v kauze Dozimetr.

Ekonomický deník napsal, že Špička podle detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) získal na úplatcích 10,6 milionu korun. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej ale to ani další informace Ekonomického deníku nepotvrdil a pouze řekl, že policie nebude kauzu nijak komentovat. Server dále uvedl, že Kopřiva čelí obvinění z toho, že se podílel na navýšení ceny veřejné zakázky na Komplexní bezpečnostní systém pro DPP a podle detektivů NCOZ měl za to získat úplatek půl milionu korun a že Marek měl dostat dva miliony za ovlivňování generálního ředitele.

Server Seznam Zprávy následně uvedl, že se počet obviněných rozšířil na čtrnáct. Kromě výše jmenovaných čelí podle něj stíhání také bývalý člen představenstva DPP Marek Doležal a vedoucí odboru investic podniku Martin Kadlec.

Výbor vyzval radní, aby konali

Kontrolní výbor zastupitelstva tradičně vede opozice, v tomto volebním období je jeho předsedou Ondřej Prokop z hnutí ANO. Na středečním jednání navrhl rozsáhlé usnesení, kterým žádá radu města v působnosti valné hromady DPP, aby se aktuální kauzou a celkovou situací v podniku bezodkladně zabývala a předložila výboru písemnou zprávu o všech auditech provedených v DPP, jejich zjištěních a přijatých nápravných opatřeních.

Výbor také vyzval radu, aby doporučila dozorčí radě podniku odvolat obviněné členy představenstva, vyhodnotila nápravu chyb z již proběhlých auditů a určila odpovědnost konkrétních osob, které v nápravě pravděpodobně selhaly. Nutná bude podle výboru také změna hodnotící komise ke kritizované zakázce na druhou část linky metra D. Zastupitelům pak členové výboru doporučili na nejbližším jednání zadat audity veřejných zakázek na druhou část metra D a na komplexní bezpečnostní systém, které podle usnesení z pozice místopředsedy komise hodnotila i nyní obviněná osoba.

Přijaté usnesení zároveň konstatuje, že náměstek primátora pro dopravu a předsedy dozorčí rady DPP Zdeněk Hřib (Piráti) na aktuální kauzu nereaguje adekvátně, když ani po dvou dnech stále nesvolal mimořádné jednání DPP. Prokop v původním návrhu chtěl i doporučit zastupitelům Hřibovo odvolání, tato část však z finálního usnesení vypadla.

Kauza má dosah do Plzně

Člen dozorčí rady pražského dopravního podniku Marek v úterý rezignoval na post místopředsedy představenstva Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Současně odstoupil z majetkové komise města, jejímž byl členem. Podle plzeňského primátora Romana Zarzyckého (ANO) byla v úterý večer na magistrát doručena rezignace z obou funkcí.

„Ačkoliv se jedná o kauzu v Praze a v pražském dopravním podniku, v Plzni nechceme žádné pochybnosti. Zároveň jsem dal pokyn k prověření všech věcí, na kterých se mohl pan Marek podílet nebo podílel, a to jak v PMDP, tak v majetkové komisi,“ řekl primátor. Pokud by Marek nerezignoval, byl by na ranním jednání rady města odvolán.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěBlažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti a že budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou.
13:00Aktualizovánopřed 8 mminutami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 11 mminutami

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení mimo jiné i zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 48 mminutami

Ředitelem ČT chce být 21 lidí, mezi nimi právník Rozehnal či exposlanec Frankl

Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize (ČT) se přihlásilo 21 zájemců. Jsou mezi nimi lidé z mediální sféry, manažeři či podnikatelé. Konečný počet uchazečů se ale ještě může změnit, některé přihlášky totiž vykazují nedostatky. Vyplývá to z informací, které dnes Rada ČT zveřejnila na webu. Tendr vypsala poté, co na začátku května odvolala po roce a půl ve funkci Jana Součka. Kromě jmen, která se už v minulých dnech objevila v médiích, je na seznamu kandidátů například bývalý člen představenstva společnosti CETIN a někdejší poslanec Michal Frankl, bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom, který letos krátce vedl Součkovu kancelář, mediální právník Aleš Rozehnal a účastníci minulé volby, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón.
10:20Aktualizovánopřed 50 mminutami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 2 hhodinami

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 6 hhodinami

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 6 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...