Všichni obvinění v kauze DPP jsou stíháni na svobodě

Události v regionech: Vyšetřování zakázek pražského dopravního podniku (zdroj: ČT24)

Všichni obvinění v kauze veřejných zakázek Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) jsou stíháni na svobodě. Dozorující státní zástupce Adam Borgula řekl, že v případu nebude navrhovat vazbu. Kontrolní výbor pražského zastupitelstva vyzval radu města, aby bezodkladně situaci v podniku projednala a doporučila dozorčí radě městské společnosti odvolat obviněné členy představenstva. Policie stíhá třináct fyzických a právnických osob za úplatkářské trestné činy související s plněním veřejných zakázek v DPP, mimo jiné na bezpečnostní systém metra. Podle serveru Seznam Zprávy se počet obviněných už rozšířil na čtrnáct. Borgula to nekomentoval. Odpoledne pouze uvedl, že k případu už nebude poskytovat další informace.

Vrchní státní zastupitelství konkrétní jména stíhaných osob a firem nesdělilo a ani nekomentovalo. Mezi obviněnými jsou podle deníku E15 a dalších médií členové představenstva a dozorčí rady dopravního podniku, bezpečnostní ředitel, několik podnikatelů a tři společnosti.

Případ souvisí s kauzou Dozimetr, kterou také dozoruje žalobce Borgula. Skupina lidí podle obžaloby obsadila v dopravním podniku důležité pozice tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Členové představenstva i dozorčí rady

V nynější větvi případu jsou podle E15 obviněni členové představenstva dopravního podniku Marek Kopřiva a Jiří Špička, člen dozorčí rady dopravního podniku Jan Marek, bezpečnostní ředitel Bohdan Frajt, podnikatelé Jindřich Špringl starší a Jindřich Špringl mladší, Michal Studnička a Pavel Dovhomilja a jednatel společnosti AŽD Praha Roman Juřík.

Podle serveru bylo také zahájeno trestní stíhání tří společností, a to firem Analogia, Information Systems Factory Group a AŽD Praha. Někteří z obviněných figurují současně i v kauze Dozimetr.

Ekonomický deník napsal, že Špička podle detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) získal na úplatcích 10,6 milionu korun. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej ale to ani další informace Ekonomického deníku nepotvrdil a pouze řekl, že policie nebude kauzu nijak komentovat. Server dále uvedl, že Kopřiva čelí obvinění z toho, že se podílel na navýšení ceny veřejné zakázky na Komplexní bezpečnostní systém pro DPP a podle detektivů NCOZ měl za to získat úplatek půl milionu korun a že Marek měl dostat dva miliony za ovlivňování generálního ředitele.

Server Seznam Zprávy následně uvedl, že se počet obviněných rozšířil na čtrnáct. Kromě výše jmenovaných čelí podle něj stíhání také bývalý člen představenstva DPP Marek Doležal a vedoucí odboru investic podniku Martin Kadlec.

Výbor vyzval radní, aby konali

Kontrolní výbor zastupitelstva tradičně vede opozice, v tomto volebním období je jeho předsedou Ondřej Prokop z hnutí ANO. Na středečním jednání navrhl rozsáhlé usnesení, kterým žádá radu města v působnosti valné hromady DPP, aby se aktuální kauzou a celkovou situací v podniku bezodkladně zabývala a předložila výboru písemnou zprávu o všech auditech provedených v DPP, jejich zjištěních a přijatých nápravných opatřeních.

Výbor také vyzval radu, aby doporučila dozorčí radě podniku odvolat obviněné členy představenstva, vyhodnotila nápravu chyb z již proběhlých auditů a určila odpovědnost konkrétních osob, které v nápravě pravděpodobně selhaly. Nutná bude podle výboru také změna hodnotící komise ke kritizované zakázce na druhou část linky metra D. Zastupitelům pak členové výboru doporučili na nejbližším jednání zadat audity veřejných zakázek na druhou část metra D a na komplexní bezpečnostní systém, které podle usnesení z pozice místopředsedy komise hodnotila i nyní obviněná osoba.

Přijaté usnesení zároveň konstatuje, že náměstek primátora pro dopravu a předsedy dozorčí rady DPP Zdeněk Hřib (Piráti) na aktuální kauzu nereaguje adekvátně, když ani po dvou dnech stále nesvolal mimořádné jednání DPP. Prokop v původním návrhu chtěl i doporučit zastupitelům Hřibovo odvolání, tato část však z finálního usnesení vypadla.

Kauza má dosah do Plzně

Člen dozorčí rady pražského dopravního podniku Marek v úterý rezignoval na post místopředsedy představenstva Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Současně odstoupil z majetkové komise města, jejímž byl členem. Podle plzeňského primátora Romana Zarzyckého (ANO) byla v úterý večer na magistrát doručena rezignace z obou funkcí.

„Ačkoliv se jedná o kauzu v Praze a v pražském dopravním podniku, v Plzni nechceme žádné pochybnosti. Zároveň jsem dal pokyn k prověření všech věcí, na kterých se mohl pan Marek podílet nebo podílel, a to jak v PMDP, tak v majetkové komisi,“ řekl primátor. Pokud by Marek nerezignoval, byl by na ranním jednání rady města odvolán.

Načítání...