Vláda schválila novelu stavebního zákona, ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu

Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání kabinetu oznámil, že vláda schválila novelu stavebního zákona. Předloha ministerstva pro místní rozvoj (MMR) v ní především ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízené soustavy a prozatím zachovává všechny stavební úřady v obcích. Novelu ještě musí projednat Poslanecká sněmovna se Senátem a podepsat prezident. Vláda schválila i návrh zákona o jednotném environmentálním stanovisku (JES), které by mělo před stavebním řízením sloučit povolení všech úřadů odpovědných za životní prostředí.

Novela upravuje nový stavební zákon, který připravila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). „Odmítali jsme vznik centrálního stavebního úřadu, protože blízkost úřadů k občanům pokládáme za zásadní. Novela přesně toto naplňuje a zabrání kolapsu stavebnictví, ke kterému by došlo, kdyby byla v platnosti přijatá předloha minulou vládou,“ řekl Fiala. Dodal, že zrychlení a zjednodušení stavebního řízení je zásadní věc pro budoucnost země.

MMR navrhovalo několik variant pro určení počtu stavebních úřadů, nakonec zachová všechny stávající (694) s možností počet snížit. „Zvolili jsme podobný postup jako v případě matrik a rozhodli se jít výkonnostní metodikou. Až si zákon sedne, tak podle počtu úkonů bude stát platit, a pokud někde neprobíhají stavby, tak tam nebude důvod úřad mít, nebo ho obec nebude chtít a třeba dojde ke sloučení,“ řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Jedno řízení, jedno razítko

Bartoš uvedl, že věcná novela povede k zamýšlenému zjednodušení výstavby a zachovává systém „jedno řízení, jedno razítko“. K tomu by měla přispět i digitalizace, vznik Portálu stavebníka. „Věřím, že to dohromady zákon přetaví v užitečný nástroj pro občany,“ řekl Bartoš.

Novelu v posledních dnech kritizovala část odborné veřejnosti. Především MMR vyčítala, že neměla možnost se ke změnám vyjádřit. Bartoš uvedl, že MMR respektovalo klasický proces schvalování a po celou dobu byl návrh konzultován s profesními organizacemi či městy. Dodal, že mnoho námětů bylo do návrhu upraveno. „Nelze vyhovět všem zároveň. Myslím, že výsledný kompromis je dobrý a míří na cíle, které jsme si stanovili,“ konstatoval ministr.

Naopak Sdružení místních samospráv krok vítá. „Považujeme to za obrovský úspěch našich dlouhodobých snah o zachování dostupnosti stavebního řízení v území,“ uvedla předsedkyně sdružení Eliška Olšáková. „Tím, že bude seznam stavebních úřadů vydáván vyhláškou a průběžně aktualizován, bude soustava flexibilnější co do vzniku a zániku úřadů,“ dodala její kolegyně z předsednictva Věra Kovářová.

Od poloviny příštího roku začne fungovat Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti velké infrastrukturní stavby, například dálnice, celostátní železnice nebo elektrárny. Ostatní stavby budou do 30. června 2024 podléhat povolování podle dosavadních předpisů. Digitalizace stavebního řízení by měla být po půlročním odkladu spuštěna 1. ledna 2024.

Načítání...