Vláda prodloužila kontroly na hranici se Slovenskem

Namátkové kontroly na hranici se Slovenskem budou pokračovat do 22. listopadu, oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Bez středečního rozhodnutí vlády by skončily ve čtvrtek. Kabinet tak na Rakušanův návrh souhlasil s dalšími dvaceti dny.

„Vláda na můj návrh schválila prodloužení zvýšené ochrany česko-slovenské hranice o dvacet dní, tedy do 22. listopadu. Dokud nebude fungovat skutečně účinná ochrana vnější hranice EU, budeme muset dopady nelegální migrace řešit na vnitřních hranicích schengenského prostoru,“ uvedl Rakušan na sociální síti X.  

Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že rozhodnutí souvisí s celkovým vývojem migrace a s úsilím o ochranu občanů. „Díky tomu, že postupujeme rozhodně a přijímáme včas potřebná opatření, daří se čísla držet výrazně nižší než loni,“ konstatoval. Opatření podle něj fungují, jde ale o pouhé hašení požáru, který začíná jinde. „Je potřeba přijmout evropské řešení,“ zdůraznil. Česká republika usiluje o rozhodnější evropskou migrační a azylovou politiku. Další vývoj bude záviset na tom, jak se bude dařit přerušovat tranzitní trasy.

23 minut
Brífink po jednání vlády
Zdroj: ČT24

Česko spustilo v koordinaci s Polskem namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem 4. října původně na deset dní, později kabinet oznámil prodloužení opatření do 2. listopadu.  

Prodloužení kontrol naznačil Rakušan už před týdnem v souvislosti s rozhodnutím Německa prodloužit kontroly na hranici s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem nejméně o dvacet dní. Německo obnovilo hraniční kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem 16. října a zároveň o dalších šest měsíců prodloužilo kontroly s Rakouskem, které byly zavedeny už v roce 2015. 

Kontroly se na česko-slovenské hranici opakují po roce, loni je kvůli přílivu migrantů Česká republika zřídila koncem září a trvaly do začátku února. Úřady zdůrazňují, že situace je letos výrazně lepší než před rokem a namátkové kontroly jsou především prevencí kvůli tomu, aby se po obdobných krocích okolních států migrační toky nepřesunuly do Česka.

Kabinet taky schválil akční plán pro malé a střední reaktory v České republice, který se zabývá hlavně jejich využitím a hospodářským přínosem. Plán podle ministra Jozefa Síkely (STAN) představuje možné investorské modely, možné lokality a shrnuje dosavadní data o technologii.

Vláda souhlasila i s navýšením celkové výše příspěvků České republiky do Evropského mírového nástroje (EPF) do roku 2027. Konkrétní částku ministerstvo zahraničí nesdělilo. Vojenské vybavení, které členské státy Evropské unie poskytují Ukrajině napadené Ruskem, je zemím zpětně částečně propláceno právě z EPF.

Kabinet také souhlasil s poslaneckou novelou zákona o požární ochraně, která upřesňuje rozsah dokumentů, jež posuzují hasiči při povolování staveb. Neutrálně se vláda postavila k návrhu Jihomoravského kraje na změnu rozdělení inkasa daní, stejný postoj zaujala ke čtyřem podobným krajským návrhům.

Oproti tomu se vláda staví neutrálně k návrhu Jihomoravského kraje na zvýšení krajského podílu na celostátních daních a změně rozdělení daňových příjmů mezi jednotlivé regiony. Stejný postoj předtím zaujala vláda i k dalším čtyřem podobným krajským návrhům. O předlohách bude jednat sněmovna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 1 hhodinou

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
21:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
10:14Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
18:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
14:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
09:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 3 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 3 hhodinami
Načítání...