Vláda kývla na zákon o státním zastupitelství se sedmiletými funkčními obdobími

Vláda odsouhlasila zákon o státním zastupitelství ve verzi se sedmiletým funkčním obdobím vedoucích státních zástupců. Novela také ztěžuje odvolání nejvyššího státního zástupce vládou a stanoví nová kritéria pro vedoucí státní zástupce. Zákon předpokládá, že budou mít také praxi na pozici veřejných žalobců.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) řekl po jednání vlády, že si jeho úřad od nového zákona slibuje, že vyloučí riziko nepřípustného politického vlivu nebo tlaku na činnost státního zastupitelství a jeho fungování.

Cílem předlohy je zejména stanovení jasnějších pravidel pro jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a také zavedení jejich funkčních období. Zatím jsou jmenováni bez časového omezení, ovšem s tím, že je vláda může kdykoli a bez uvedení důvodu odvolat. To by se mělo v budoucnu změnit, vláda by mohla vedoucí státní zástupce odvolat pouze ve vyjmenovaných případech a její rozhodnutí by ještě musel potvrdit Nejvyšší správní soud.

Na druhé straně bude výkon funkce omezen sedmiletými funkčními obdobími. Aby všichni vedoucí funkcionáři státních zastupitelství nenastoupili ve funkčním období jedné vlády, výběrová řízení by se konala postupně v několika letech, řekl Blažek.

Do funkce nejvyššího státního zástupce nemá být podle novely možné jmenovat nikoho opakovaně, úprava zároveň vylučuje, že by mohl být nejvyšším státním zástupcem žalobce, kterému bylo pravomocně uloženo kárné opatření, ledaže by bylo zahlazeno. Norma zavádí také požadavky na odborné znalosti, profesní zkušenosti a morální vlastnosti vedoucích státních zástupců. Uchazeči budou muset splnit také požadovanou dobu praxe.

Kritika přišla od dalších resortů i státních zástupců

Unie státních zástupců po schválení novely vládou sice uvedla, že zákon vítá, ale zároveň se netají výhradami. Podle jejího prezidenta Tomáše Foldyny jí jde hlavně o podmínky pro jmenování nejvyššího státního zástupce.

Podle unie by měl mít uchazeč o funkci praxi alespoň několik let na státním zastupitelství. Praxe podle Foldyny zajistí, že nejvyšší státní zástupce bude znát fungování státního zastupitelství i principy výkonu dozoru nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení. „Jinak hrozí, že se stane závislým na svém aparátu, nebo bude moci být ovlivněn jinými faktory,“ uvedl.

Podobnou výhradu vyjádřili již při přípravě novely ministerstvo vnitra, ministerstvo pro místní rozvoj a předseda Legislativní rady vlády.

Nejvyšší státní zastupitelství bylo navíc nespokojené s délkou funkčního období vedoucích státních zástupců. Šéf žalobců Igor Stříž uvedl, že by považoval za lepší, aby bylo desetileté, upozornil, že na deset let jsou jmenováni předsedové Nejvyššího soudu i Nejvyššího správního soudu. Desetileté období doporučila i protikorupční rada vlády.

Podobně smýšlí i Unie státních zástupců. Ministerstvem navrhovanou sedmiletou dobu působení považuje za nedostatečnou. „Argument, že nejvyšší státní zástupce je představitelem moci výkonné, zde neobstojí, protože – na rozdíl od vedoucích představitelů ústředních orgánů státní správy – nebude nejvyšší státní zástupce mít možnost funkční období opakovat,“ sdělil Foldyna. Ministr Blažek naopak již dříve řekl, že se mu zdá sedm let příliš, sám by za vhodně dlouhé období považoval pětileté.

Kupka coby český zástupce se při projednávání Istanbulské úmluvy v EU zdrží

Kabinet se zabýval také Úmluvou Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, známou také jako Istanbulská úmluva. Neprojednával ji ovšem věcně, to podle Blažka teprve přijde na řadu. Zatím pouze rozhodl, že se český zástupce při jednání Evropské unie o přijetí dokumentu zdrží.

Oním českým zástupcem bude ministr dopravy Martin Kupka (ODS), protože návrh bude projednávat Rada ministrů dopravy. Pavel Blažek řekl, že to považuje za paradoxní.

Obecně by se podle něj měly v debatě o istanbulské úmluvě na národní úrovni uklidnit vášně. Vláda plánuje o postoupení dokumentu k ratifikaci rozhodovat za týden. O tématu budou podle ministra diskutovat i stranické orgány vládní pětikoalice.

Za prodej nezapsaných léků by mohly lékárnám hrozit tvrdé postihy

Až dvacetimilionovou pokutu nebo zákaz činnosti by si podle dalšího zákona, který ve středu schválila vláda, mohly „vysloužit“ lékárny, které by prodávaly léky nezapsané do evidence. Ministerstvo zdravotnictví chce zpřísněním trestu za nezapsání přípravku zabránit reexportům léků.

Zatímco za nelegální vývoz léku zavedeného do evidence může Státní ústav pro kontrolu léčiv nyní uložit až dvacetimilionový postih, za jeho nezaevidování jen nejvýše dvoumilionový. „Systematické nezavádění léků do evidence spojené s jejich mizením se děje a jedná se o nelegální činnost,“ podotkl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Další novelou připravovanou na červen plánuje jeho úřad nařídit povinné skladování léků.

Společně s národní novelou schválil kabinet také normu o zdravotnických prostředcích, která vychází z unijní směrnice, jejímž cílem je na evropské úrovni zlepšit koordinaci a zefektivnit dostupnost zdravotnických prostředků. Oba návrhy nyní posoudí Poslanecká sněmovna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 3 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 5 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 7 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 10 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 10 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 11 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 12 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...