Více hub i podezření na otravy. Letošní sezona zaměstnává toxikology

S podezřením na otravu houbami se od září obrátilo na toxikology už 332 lidí. To je dvakrát více než za stejné období vloni. Nejvíce telefonátů přijalo Toxikologické informační středisko letos v říjnu, kdy vyřídilo 230 konzultací. Nejčastěji lidé volají kvůli zažívacím potížím.

„Většinou šlo o otravy spojené s bedlami nebo hřiby, ale konzultace bývají někdy obtížné, protože lidé často dostávají houby od známých a nejsou schopni přesně určit druh,“ uvedla konzultantka Toxikologického informačního střediska Viktoriia Kolesnikova. Za letošní rok už volalo na linku téměř šest set lidí, vloni necelých čtyři sta.

Většinou se podle konzultantky jedná o případy zažívacích problémů po požití špatně tepelně upravených hub nebo možné záměny za mírně jedovaté či nejedlé houby. „V jednom případě jsme však vydávali antidotum (protijed) pro pacientku, kde byla potvrzena otrava amatoxiny, tedy toxiny, které se vyskytují například v muchomůrce zelené nebo v některých toxických bedlách,“ dodala Kolesnikova.

Mezi jedlými a jedovatými houbami bývají malé rozdíly

Podle předsedy České mykologické společnosti Jaroslava Landy je u sbírání hub důležité začít s houbami, které člověk dobře zná. „Závisí to na rodové znalosti hub. Druhová znalost u mnoha rodů nestačí,“ konstatoval. Lidé si tak podle odborníka pletou například muchomůrku šedivku s muchomůrkou tygrovanou, pečárku (žampion) ovčí s pečárkou zápašnou nebo s pavučinci, některé jsou jedlé a některé až smrtelně jedovaté. „Je proto dobré využívat atlas a v případě nejistoty se přijít poradit do mykologické poradny,“ doplnil Landa.

Podle mykologa a toxikologa Jaroslava Klána z Všeobecné fakultní nemocnice jsou nejčastěji hlášené otravy právě z muchomůrky tygrované, žampionu zápašného a pavučinců. Varoval i před nedostatečnou tepelnou úpravou hub. „Lepší je připravovat houby na tuku, kde dosáhneme vyšší teploty, takže se škodliviny rozloží v kratší době. Když je děláme ve vodě, tak to trvá i dvacet minut,“ zmínil.

12 minut
90′ ČT24: Byla letošní houbařská sezona výjimečná?
Zdroj: ČT24

Co dělat v případě otravy?

U lehké otravy, kdy začne postižený pociťovat příznaky jako nevolnost, je podle Klána důležité co nejrychleji vyprázdnit žaludek. „(Strávit jídlo) trvá žaludku dvě až pět hodin, takže když příznaky přijdou za dvě hodiny, tak jsme ještě schopni velkou část houbového pokrmu zvrátit,“ řekl. Po vyvolání zvracení by potom člověk měl podle Klána sníst pět až šest tablet živočišného uhlí a zapít ho půllitrem černého čaje. Vhodná je podle něj i jílovitá Smecta.

Důležité je také zjistit, která houba otravu vyvolala. „Ideální je zachytit zvratky. Pokud nám zbylo jídlo, tak ho vezmeme a můžeme ho analyzovat, případně pokud nám zbyly houby jako takové,“ uvedl Klán. Zjistit původce otravy je podle něho důležité kvůli tomu, aby nedošlo k vážnější otravě dalšími druhy hub, jako je muchomůrka zelená nebo pavučince. „Rodina se otrávila pavučincem. Sice nezemřeli, ale ledviny mají tak nemocné, že musí chodit všichni čtyři na dialýzu,“ dodal.

Houbám letos přeje vlhké a poměrně teplé počasí. Jejich sezona se tak oproti minulým rokům prodloužila. Český hydrometeorologický ústav na svých stránkách také pravidelně aktualizuje mapu, která ukazuje pravděpodobnost růstu hub.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírají nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandiduje pět osob. Vedle obhajujících přibyl náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 6 mminutami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha, řekla mluvčí nemocnice.
08:56Aktualizovánopřed 36 mminutami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 3 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 4 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 5 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 14 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...