Více hub i podezření na otravy. Letošní sezona zaměstnává toxikology

S podezřením na otravu houbami se od září obrátilo na toxikology už 332 lidí. To je dvakrát více než za stejné období vloni. Nejvíce telefonátů přijalo Toxikologické informační středisko letos v říjnu, kdy vyřídilo 230 konzultací. Nejčastěji lidé volají kvůli zažívacím potížím.

„Většinou šlo o otravy spojené s bedlami nebo hřiby, ale konzultace bývají někdy obtížné, protože lidé často dostávají houby od známých a nejsou schopni přesně určit druh,“ uvedla konzultantka Toxikologického informačního střediska Viktoriia Kolesnikova. Za letošní rok už volalo na linku téměř šest set lidí, vloni necelých čtyři sta.

Většinou se podle konzultantky jedná o případy zažívacích problémů po požití špatně tepelně upravených hub nebo možné záměny za mírně jedovaté či nejedlé houby. „V jednom případě jsme však vydávali antidotum (protijed) pro pacientku, kde byla potvrzena otrava amatoxiny, tedy toxiny, které se vyskytují například v muchomůrce zelené nebo v některých toxických bedlách,“ dodala Kolesnikova.

Mezi jedlými a jedovatými houbami bývají malé rozdíly

Podle předsedy České mykologické společnosti Jaroslava Landy je u sbírání hub důležité začít s houbami, které člověk dobře zná. „Závisí to na rodové znalosti hub. Druhová znalost u mnoha rodů nestačí,“ konstatoval. Lidé si tak podle odborníka pletou například muchomůrku šedivku s muchomůrkou tygrovanou, pečárku (žampion) ovčí s pečárkou zápašnou nebo s pavučinci, některé jsou jedlé a některé až smrtelně jedovaté. „Je proto dobré využívat atlas a v případě nejistoty se přijít poradit do mykologické poradny,“ doplnil Landa.

Podle mykologa a toxikologa Jaroslava Klána z Všeobecné fakultní nemocnice jsou nejčastěji hlášené otravy právě z muchomůrky tygrované, žampionu zápašného a pavučinců. Varoval i před nedostatečnou tepelnou úpravou hub. „Lepší je připravovat houby na tuku, kde dosáhneme vyšší teploty, takže se škodliviny rozloží v kratší době. Když je děláme ve vodě, tak to trvá i dvacet minut,“ zmínil.

12 minut
90′ ČT24: Byla letošní houbařská sezona výjimečná?
Zdroj: ČT24

Co dělat v případě otravy?

U lehké otravy, kdy začne postižený pociťovat příznaky jako nevolnost, je podle Klána důležité co nejrychleji vyprázdnit žaludek. „(Strávit jídlo) trvá žaludku dvě až pět hodin, takže když příznaky přijdou za dvě hodiny, tak jsme ještě schopni velkou část houbového pokrmu zvrátit,“ řekl. Po vyvolání zvracení by potom člověk měl podle Klána sníst pět až šest tablet živočišného uhlí a zapít ho půllitrem černého čaje. Vhodná je podle něj i jílovitá Smecta.

Důležité je také zjistit, která houba otravu vyvolala. „Ideální je zachytit zvratky. Pokud nám zbylo jídlo, tak ho vezmeme a můžeme ho analyzovat, případně pokud nám zbyly houby jako takové,“ uvedl Klán. Zjistit původce otravy je podle něho důležité kvůli tomu, aby nedošlo k vážnější otravě dalšími druhy hub, jako je muchomůrka zelená nebo pavučince. „Rodina se otrávila pavučincem. Sice nezemřeli, ale ledviny mají tak nemocné, že musí chodit všichni čtyři na dialýzu,“ dodal.

Houbám letos přeje vlhké a poměrně teplé počasí. Jejich sezona se tak oproti minulým rokům prodloužila. Český hydrometeorologický ústav na svých stránkách také pravidelně aktualizuje mapu, která ukazuje pravděpodobnost růstu hub.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 9 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 9 hhodinami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 9 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 9 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 14 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 15 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 19 hhodinami
Načítání...