Většina obyvatel má ke korespondenční volbě výhrady, myslí si Vondráček. Její princip je spravedlivý, říká Benda

18 minut
Události, komentáře: Marek Benda a Radek Vondráček o korespondenční volbě
Zdroj: ČT24

Poslanec Radek Vondráček (ANO) má za to, že zavedení možnosti korespondenčního hlasování pro Čechy v zahraničí znamená hazard s důvěrou lidí ve volební systém. Poslanec Marek Benda (ODS) v pořadu Události, komentáře argumentoval, že je tato praxe v jiných státech běžná a systém by byl správný a spravedlivý.

V některých zemích je hlasování pro české občany velice náročné, protože v současnosti tak mohou učinit jen na velvyslanectvích, ke kterým musí někdy dlouho, dalece a draze cestovat. Benda zdůraznil, že možnost hlasovat poštou by platila jenom v zahraničí, nikoliv pro Čechy uvnitř České republiky. „Nevím, proč to vyvolává tak velkou hysterii,“ opáčil s tím, že jinde ve světě je tento systém voleb běžný.

„Myslíme si, že je to velký hazard s důvěrou lidí ve volební systém,“ řekl Vondráček. Zmínil, že ačkoli často dochází na politické scéně ke slovním potyčkám a ostrým sporům, nikdo ještě v Česku nezpochybnil platnost voleb. Obává se, že by se to s korespondenční volbou mohlo změnit. Také se mu nelíbí způsob schvalování novely. „Tady absolutně chybí respekt k oponentovi a snaha najít nějaké řešení,“ prohlásil.

Benda ale s názorem, že korespondenční volby bude snazší zfalšovat, nesouhlasí. „Ty volby jsou úplně stejné jako dnes, ty obálky se otevírají stejně tajně jako dnes,“ prohlásil. Absenci hlasovací plenty, kterou kritizuje opozice, komentuje tak, že i v současnosti volební komise jezdí s urnami za lidmi, kteří se nemohou přemístit, například do nemocnic. „Taky tam ta plenta není,“ prohlásil.

Vondráček vidí potenciální problém i v nerovnosti toho, že Čech za hranicemi země má možnost hlasovat korespondenčně, ale Čech v Česku ne. Myslí si, že to může porušovat ústavní principy. Benda argumentuje, že nerovnost neexistuje, protože v Česku jsou umožněné jiné způsoby volby na dálku.

Většina obyvatel Česka má podle Vondráčka ke korespondenčnímu hlasování výhrady. „Dokážu si představit, kdyby byla většinová společenská podpora a že bychom neohrozili ty základy, tak by ta debata vypadala jinak,“ dodal.

Hnutí ANO přitom mělo v programovém prohlášení z roku 2018, že chce korespondenční volbu zavést, dokonce uvnitř České republiky, jak zmínil i Benda. „Přičítám to určitému nedostatku představivosti v té době,“ hájil Vondráček tehdejší postoj ANO a zopakoval, že jeho strana je nyní proti korespondenční volbě.

Česká republika je jednou ze čtyř zemí Evropské unie, kde není korespondenční volba ze zahraničí povolena. Kromě Česka neumožňují zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí v EU ve Francii, Chorvatsku a na Maltě, z dalších evropských zemí také na Islandu. Ve Francii se však dá od roku 2020 volit ze zahraničí přes internet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 29 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 43 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 2 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 3 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 6 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 8 hhodinami
Načítání...