Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli odkaz svatého Václava, k vidění byly jeho ostatky

Události: Den české státnosti (zdroj: ČT24)

Do Staré Boleslavi jako každý rok zavítaly stovky poutníků na Svatováclavskou pouť. Ústředním bodem celé slavnosti byla mše na Mariánském náměstí, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Návštěvníci se zároveň mohli do pěti hodin podívat na ostatky svatého Václava, které tam byly ve středu převezeny z pražské katedrály svatého Víta.

Na náměstí dorazili vedle představitelů církve také prezident Petr Pavel, bývalá hlava státu Václav Klaus, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), další senátoři a poslanci a zástupci armády a velvyslanci. Hosty a poutníky přivítal na začátku poutní mše starosta souměstí Robert Pecha (Vy jste město).

Duka v úvodu poutníkům připomněl, že Den české státnosti je blízko výročí dojednání mnichovské dohody. „Slavíme svatého Václava a tento den v ne úplně radostné situaci, je to určitá výzva, abychom poděkovali, proto je zde i palladium, které ochránilo Prahu v druhé světové válce, ale také abychom si uvědomili, že válka na Dněpru v Ukrajině je výzvou k jednotě, je výzvou k určitému odpuštění a smíření,“ řekl. Připomněl i slova spisovatele Karla Čapka, který zemřel po mnichovských událostech v prosinci 1938. „Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak. Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala. Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré,“ citoval Duka.

Národní svatováclavská pouť 2023 (zdroj: ČT24)

Díky hezkému počasí přišlo uctít památku svatého Václava do Boleslavi také množství pěších poutníků. Z Prahy poprvé vyrazil jednadvacetiletý Pavel, na zhruba třicetikilometrovou trasu se vydal se skupinou studentů semináře hodinu po půlnoci. „Snažili jsme se vyhýbat rušným silnicím, cesta sem je pro nás i vlastně taková duchovní příprava na pouť,“ řekl.  

Poutníkům nabízel od rána občerstvení v charitním Domově sv. Václava nedaleko náměstí. Lidé šli pěšky nejčastěji z Prahy a blízkých farností, dorazila například i skupina z Kralup nad Vltavou.

Duchovní program nabídl i řadu doprovodných akcí. V areálu baziliky sv. Václava byl středověký jarmark, odpoledne na Mariánském náměstí vystoupilo několik kapel. Program zakončil slavnostní ohňostroj v Houštce.

Relikvie světce

Návštěvníci se mohli také poklonit relikvii svatého Václava vystavené v kryptě baziliky sv. Václava. Letos jí byla takzvaná herma, speciální renesančně-barokní relikviář ve tvaru hlavy s ostatkem světce. Do Boleslavi dorazila ve středu večer v doprovodu hradní stráže. „V noci ji strážila skupina mladých farníků z farnosti Stodůlky,“ popsal probošt kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi Libor Bulín.  

Svatý Václav byl zavražděn v desátém století svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve dvanáctém století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.