Do Česka dorazily upravené vakcíny na nové varianty koronaviru od firmy Pfizer/BioNTech. Ve čtvrtek s nimi začíná očkovat například pražská Fakultní Thomayerova nemocnice, k dispozici má zhruba 2800 dávek. Očkovat mohou začít také další místa, kde se vakcíny podávají příchozím bez předchozí registrace. Hlásit dopředu na vybraný termín bez čekání se lidé budou moci zřejmě od 12. září, uvedlo ministerstvo.
Vakcíny na nové varianty covidu dorazily do Česka. K dispozici jsou zhruba tři tisíce dávek
„Novou vakcínou bude naše očkovací centrum očkovat již od zítra, od 8. září. Vakcína je určena pro třetí a čtvrtou dávku,“ konstatovala nemocnice na svém Facebooku. Dostala k dispozici zatím 480 ampulí po šesti dávkách léku.
Nové vakcíny typu Comirnaty Original/Omicron BA.1 byly podle ministerstva rozděleny do několika očkovacích míst, ostatní si je mohou objednat u distributora. Kolik těchto míst je a které to jsou, neuvedlo. „Ministerstvo zdravotnictví doporučuje kontrolovat dostupnost u konkrétního očkovacího místa,“ napsali jeho zástupci v tiskové zprávě. Lidé, kteří nechtějí čekat na místě bez registrace, se budou moci přes web přihlásit na konkrétní termín, pravděpodobně od 12. září.
Upravené vakcíny byly pro použití v Evropské unii schváleny minulý týden, ředitelka Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Emer Cookeová ve středu při příchodu na neformální jednání ministrů zdravotnictví EU v Praze řekla, že do některých zemí už vakcíny byly distribuovány.
„Chceme přejít na jiné schéma objednávání,“ uvedl v pořadu 90' ČT24 ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dodal, že Česko si bude moci vybrat, kterou variantu vakcíny bude chtít dostat i jaké množství. „Nechceme dostávat vakcíny, které nespotřebujeme. Spodní limit je pro celou EU, aby trh byl udržitelný. Tak je to sto milionů pro celou EU na jeden rok,“ dodal.
Prezident České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek v pořadu zmínil, že centrální přístup v nákupech vakcín či léků je dobrý, ale neměla by se opomenout některá specifika. „Jsou specifické i národní přístupy, zejména právě v odborných doporučeních,“ uvedl s tím, že lidé by se měli více soustředit a dát na hlas odborných společností, „než se řídit jen politickým přístupem, který jsme tu zpočátku pandemie viděli.“
Dosud se nechalo podle dat ministerstva zdravotnictví očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu 6,97 milionu obyvatel, tedy 65,1 procenta populace. První posilující očkování, které je možné od loňského podzimu, absolvovalo 38,5 procenta lidí. Od 18. července je možné nechat se po šesti měsících znovu přeočkovat, zatím tuto možnost využilo více než 182 tisíc lidí, tedy necelá dvě procenta populace.
Do Česka dorazil i paxlovid
Do Česka dorazil také lék na covid-19 paxlovid. „Paxlovid už je v Česku a bude do 14 dnů k dispozici v lékárnách, kde ho pacienti obdrží na předpis a bude hrazen ze zdravotního pojištění,“ uvedl Válek.
Zda to budou jen nemocniční lékárny, jako tomu bylo u předchozích covidových léčiv, nebo celá lékárenská síť, neuvedl. To, že pacienti museli kvůli léku s receptem od lékaře cestovat do města, kde je nemocnice, dříve kritizovala Česká lékárnická komora (ČLnK).
„Zdržení dodávek je způsobeno tím, že jsme vyjednávali takové podmínky, abychom dostali a zaplatili jen množství, které spotřebujeme. To se povedlo. Nebudeme tak muset likvidovat a platit nespotřebovaná léčiva,“ vysvětlil Válek.
Později v pořadu 90' ČT24 upřesnil, že ve smlouvě není určené množství. „Budeme dostávat to, co budeme potřebovat,“ dodal s tím, že by dodávky měly probíhat stejně jako u léků na vzácná onemocnění. „Nechtěli jsme se dostat do situace, že tu máme monulpiravir za půldruhé miliardy, které musí ministerstvo zaplatit,“ podotkl.
Cílem podle něj je, aby látka byla co nejblíže k pacientům a i „v té nejmenší lékarně“. V současnosti bude podle něj možné lék získat v lékárnách fakultních nemocnic, případně v lékárnách krajských nemocnic. „Intenzivně na tom pracujeme. Diskutujeme, kam až můžeme bez změny zákona, případně vyhláškou jít,“ podotkl.
O dodávkách léku ministerstvo vyjednávalo od začátku letošního roku, například na Slovensku mohou lékaři lék předepisovat už měsíc.