Radbuza se může dostat na povodňový stupeň ohrožení. Voda zaplavila některé přejezdy

Řeka Radbuza může následkem silných dešťů v úterý večer a v noci na středu krátce vystoupat na povodňový stupeň ohrožení, hladina Úhlavy a Mže se může dostat na stupeň pohotovosti, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Voda z dešťů v Plzeňském kraji vpodvečer zaplavila některé železniční přejezdy, oznámila Správa železnic.

Meteorologové očekávají kvůli intenzivním srážkám vzestup hladin toků, které odvodňují západní část Šumavy a Český les. „V povodí Radbuzy očekáváme překročení druhého stupně povodňové aktivity a nelze vyloučit i krátkodobé dosažení třetího stupně (ohrožení),“ uvedl Štefan Handžák z ČHMÚ. V povodí Mže a Úhlavy meteorologové předpokládají překročení prvního povodňového stupně bdělosti a nevylučují dosažení druhého stupně pohotovosti.

V jihozápadní polovině Čech se večer podle Handžáka stále tvořily bouřky, při kterých v přívalovém dešti napršelo i třicet milimetrů vody za hodinu. „V kombinaci opakovaných bouřek a deště může lokálně napršet i kolem šedesáti milimetrů srážek,“ doplnil meteorolog.

Platná výstraha od ČHMÚ
Zdroj: ČT24

Zaplavení železničních přejezdů po prudkém dešti Správa železnic oznámila na trati mezi Borem na Tachovsku a Bělou nad Radbuzou na Domažlicku. Omezení by mělo skončit ještě v úterý večer.

Výstraha před silnými bouřkami platí pro pás od jižních regionů Ústeckého kraje přes Karlovarský, Plzeňský a část Středočeského kraje po Jihočeský kraj od 15 hodin. Doprovázet je má přívalový déšť s úhrny přes 30 milimetrů za hodinu, případně menší kroupy. „V kombinaci opakovaných bouřek a deště, do kterého budou bouřky přecházet během večera, může lokálně napršet i kolem 50 milimetrů srážek,“ avizovali dopoledne meteorologové.

Silné bouřky se v úterý pozdě večer a v noci na středu mohou objevit i na jihozápadě Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje, varoval ČHMÚ. Doprovázet je mohou nárazy větru o rychlosti 65 kilometrů v hodině, v přívalovém dešti může i tam napršet třicet litrů vody na metr čtvereční za hodinu. „Během noci bude bouřková činnost slábnout,“ dodal Handžák. Vývoj a postup bouřek mohou lidé sledovat v mobilní aplikaci ČHMÚ nebo na jeho webových stránkách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoDoufejme, že to Trump pochopí, říká Schiller k českým výdajům na obranu

Vláda stále nerozhodla, zda povolí prezidentovi Petru Pavlovi účast na červencovém summitu NATO v Ankaře. „Čeká na informace od ministra obrany,“ vysvětluje to předseda senátního výboru pro záležitosti EU Jan Schiller (ANO). Podle něj je mezi Strakovou akademií a Hradem dohoda, že na summit NATO prezident nepojede, ale pojede na valné shromáždění OSN. Senátor avizuje, že premiér Andrej Babiš (ANO) na jednání Aliance zdůvodní, „proč nejsme schopni dodržet, co jsme slíbili“. „Doufejme, že to pan (prezident USA Donald) Trump pochopí,“ přeje si Schiller a dodává, že Babiš má lepší pozici, protože se s Trumpem zná. V Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem dále mluvil o budoucnosti českých výdajů na obranu či cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan.
před 7 mminutami

Od úterý se začne ochlazovat a bude pršet

V Česku vyvrcholil příliv teplého vzduchu s teplotami až 28 stupňů Celsia, po kterém se v úterý ochladí a bude pršet. Ve středu se nejvyšší teploty budou držet do devatenácti stupňů. V druhé polovině týdne se mírně oteplí, denní teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů, vyplývá z předpovědi meteorologů. Kolísavý ráz počasí bude pokračovat i ve zbytku školního roku. Podle dlouhodobého výhledu budou nadcházející čtyři týdny jako celek s vyšší pravděpodobností chladnější, než je obvyklé pro tuto roční dobu.
08:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie navrhla obžalovat pekárnu kvůli dotacím na linku na toastový chléb

Policie navrhla obžalovat společnost Pekárna Zelená louka, která spadá pod koncern Agrofert, a dva lidi kvůli evropské dotaci v hodnotě sto milionů korun na inovační linku na toastový chléb. Serveru iRozhlas.cz potvrdil podání obžaloby státní zástupce Adam Bašný z Úřadu evropského veřejného žalobce, který kauzu dozoruje. Ten by měl nyní tento krok potvrdit, podle trestního řádu na to nemá žádnou lhůtu, napsal server. Holding Agrofert tvrdí, že firma postupovala v souladu se zákonem.
17:45Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rozhodnutí ohledně summitu NATO na jednání vlády nepadlo, řekl Pavel

Rozhodnutí o složení delegace na summit NATO v Ankaře nepadlo, řekl prezident Petr Pavel při odchodu z Úřadu vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) měl zároveň prezidenta ujistit, že výkon jeho pravomocí omezovat nehodlá a zopakoval, že vláda o složení delegace rozhodne 22. června. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) by měl na neformální části summitu zastoupit Česko někdo, kdo skutečně rozhoduje. Vláda zároveň v pondělí schválila Pavla jako vedoucího delegace Valného shromáždění OSN.
03:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Astronaut Svoboda poletí na ISS v roce 2027, oznámil Babiš

Projekt Česká cesta do vesmíru v pondělí prezentoval vývoj příprav české mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a avizuje klíčové milníky pro rok 2027. Tiskové konference v pražském planetáriu se zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministři Karel Havlíček (ANO), Robert Plaga (za ANO) a Jaromír Zůna (za SPD), budoucí astronaut Aleš Svoboda, astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Andreas Mogensen a další.
15:41Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Muž se odvolal proti trestu patnáct let vězení za týrání a znásilňování

Muž, kterého soud poslal na patnáct let do vězení za týrání a znásilňování ženy v Siřemi na Lounsku, podal proti rozsudku odvolání. Ústecký krajský soud rozhodl o trestu odnětí svobody a ochranné sexuologické léčbě v květnu. Kratšími tresty vězení potrestal také jeho tři spolupachatele. Odvolala se spolupachatelka, kterou soud poslal do vězení na šest let. ČT to sdělila mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Gabriela Nedělková Pařízková. Případ bude řešit Vrchní soud v Praze.
před 4 hhodinami

Vláda schválila navýšení platby za státní pojištěnce o 24 miliard korun

Vláda v pondělí schválila navýšení platby za státní pojištěnce v příštím roce o 24 miliard korun. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda podle něj bude požadovat po ministerstvu zdravotnictví úspory. Veřejné zdravotní pojištění hospodaří letos s výdaji více než 570 miliard korun, příjmy jsou o téměř 15 miliard korun nižší. Dále vláda schválila účast prezidenta Petra Pavla na Valném shromáždění OSN.
14:18Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Svoboda roky trénoval. Ve vesmíru provede řadu experimentů

Aleš Svoboda poletí do vesmíru nejen jako pasažér, ale přímo jako pilot. Jako špičkový pilot stíhacích letadel k tomu má ty nejlepší předpoklady. Jeho mise ale nebude spočívat jen v řízení. Svoboda hlavně bude dohlížet na celou řadu vědeckých experimentů.
před 5 hhodinami
Načítání...