Útoky na škole se v Česku odehrály i v minulosti. Instituce zavedly opatření

3 minuty
Události: Útoky na jiných školách
Zdroj: ČT24

Zkušenost s podobným útokem, jako se v úterý odehrál na základní škole v Domažlicích, spojuje také Střední odborné učiliště Ohradní v Praze a Střední obchodní školu ve Žďáru nad Sázavou. V prvním případě šlo o útok na učitele, ve druhém na studenty. Školy kvůli tomu přijaly opatření.

Na Středním odborném učilišti Ohradní v Praze zabil před dvěma lety student učitele. Nyní mají na každém patře na chodbě ale i u zástupkyně školy tlačítko, které spustí alarm a žáci i učitelé vědí, co se děje. Novinku zavedli koncem školního roku. Přerušovaný tón značí, že nejde o požár, ale o jinou mimořádnou událost – například útok zbraní.

Pomoc po útoku před dvěma lety škole poskytly pracovnice z pedagogicko-psychologické poradny. „Prvních čtrnáct dní tady byly s námi neustále, poté – už díky jednotlivým konzultacím – docházeli ti, kteří třeba měli ještě potřebu o tom nějak mluvit a potřebovali pomoci,“ vysvětluje statutární zástupce pro odborný výcvik pověřený řízením školy Jan Krejčí.

Pomoc odborníků ocenili i na střední škole ve Žďáře nad Sázavou, kam před deseti lety vnikla psychicky nemocná žena a ubodala studenta, nyní je budova zabezpečená. Bez čipu se dovnitř nikdo nedostane, a tak je nutné zazvonit na recepci.

Školení a přednášky

„Děláme různá školení – každý rok ochranu člověka za mimořádných událostí, což je celodenní projekt a vysvětlujeme, ukazujeme, poučujeme přes učitele, třídnické hodiny,“ vysvětluje ředitelka školy Radka Hronková.

Přednášky pro učitele, jak se v krizových situacích chovat, dlouhodobě pořádá například Národní pedagogický institut. „Nůž je velmi nebezpečná věc. To znamená, aby reakce byla rychlá, aby se ostatní žáci dostali z dosahu takového agresora, aby se sami dostali do bezpečné vzdálenosti a samozřejmě okamžitě zavolali pomoc – Policii České republiky,“ vysvětluje odborný garant pro oblast bezpečnosti z Národního pedagogického institutu Petr Šramatý.

Nejdůležitější je podle odborníků prevence – tedy to, aby si učitelé žáků všímali a včas rozpoznali varovné signály. V případě krizové situace pak podle nich platí pravidlo – utíkej, schovej se a v krajním případě bojuj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 3 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 4 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 7 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 9 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 11 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 11 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 12 hhodinami
Načítání...