Podle většiny lidí hrozí, že Rusko po Ukrajině napadne i další státy. Obávají se, že nynější konflikt ohrožuje bezpečnost východoevropských států, Visegrádské skupiny, ale i Česka, vyplývá z bleskového průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi. Vážnější obavy z možného rozšíření konfliktu mimo Ukrajinu mají ženy a starší lidé.
Ukrajinou to neskončí, obává se většina lidí. Podle průzkumu považují za ohroženou východní Evropu i Česko
Rusko by mohlo podle 64 procent respondentů průzkumu pro ČT napadnout i jinou zemi než Ukrajinu. Téměř třetina dotázaných (32 procent) je o tom přesvědčena. Pouze sedm procent účastníků průzkumu je si zcela jisto, že Rusko jinou zemi než Ukrajinu nenapadne a 17 procent si myslí, že to spíše neudělá. Dvě procenta respondentů nevědí.
Mezi lidmi, kteří mají obavy, že Rusko napadne i jiné země než Ukrajinu, převažují ženy a také lidé ve věku nad 44 let, upřesnili výzkumníci.
Jasná většina dotázaných pak soudí, že konflikt na Ukrajině představuje bezpečnostní hrozbu pro východní Evropu i země Visegrádské skupiny. Jistě je o tom přesvědčeno 37 procent dotázaných a spíše si to myslí 43 procent z nich, v součtu tedy rovné čtyři pětiny.
Většina lidí si také myslí, že válka na Ukrajině ohrožuje i konkrétně bezpečnost České republiky, podle 22 procent to tak jistě je, podle 39 procent dotázaných ji spíše ohrožuje. Že konflikt představuje nebezpečí pro celý svět, si myslí 71 procent respondentů.
Z průzkumu také vyplynulo, že drtivá většina lidí v Česku ruskou invazi na Ukrajinu odsuzuje. Rozhodně s ní nesouhlasí 89 procent dotázaných a šest procent s ní spíše nesouhlasí, zatímco tři procenta ji podporují, přičemž jedno procento rozhodně.
Důsledkem konfliktu bude podle 89 procent respondentů migrační vlna, přičemž podle 97 procent by Česko mělo válečné uprchlíky z Ukrajiny přijmout. Bez jakýchkoli výhrad je pro přijetí běženců z Ukrajiny 67 procent dotázaných, dalších 30 procent je pro to, aby Česko přijalo část z nich.
Průzkum provedla agentura STEM/MARK metodou CATI (asistovaného telefonického rozhovoru) na reprezentativním vzorku 808 lidí starších 18 let. Data výzkumníci sbírali v prvních dvou dnech invaze, tedy ve čtvrtek 24. února a v pátek 25. února.