Ukrajině pomáháme, protože nechceme znovu zažít ruskou okupaci, řekl Lipavský CNN

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) by rád, aby velké země jako Německo dělaly více pro vyzbrojení Ukrajiny. Řekl to v rozhovoru s americkou televizí CNN a dodal, že by to Ukrajině hodně pomohlo. Zároveň poznamenal, že ale chápe vnitropolitickou situaci v těchto státech. V rozhovoru řekl také, že Česko pomáhá Ukrajině s ohledem na vlastní zkušenost s ruskou okupací v roce 1968.

On-line přenos

Válka na Ukrajině (duben 2022)

  • 0:11

    Švédsko tvrdí, že ruské vojenské letadlo narušilo švédský vzdušný prostor. K incidentu podle švédské strany došlo v pátek pozdě večer v Baltském moři poblíž dánského ostrova Bornholm. Švédské ozbrojené síly v dnešním prohlášení uvedly, že ruský vrtulový letoun AN-30 letěl směrem ke švédskému vzdušnému prostoru a krátce do něj vstoupil. Informovala o tom agentura AP. Švédské vzdušné síly nasadily stíhací letouny, které ruské letadlo vyfotografovaly. Narušení vzdušného prostoru bylo "nepřijatelné" a "neprofesionální", konstatoval švédský ministr obrany Peter Hultqvis.

  • 21:58

    Šéf odboru pro nešíření jaderných zbraní ruského ministerstva zahraničí prohlásil, že jaderná válka by se nikdy neměla rozpoutat a že Rusko jasně dodržuje dohody mezi jadernými mocnostmi, aby jí zabránilo. Vladimir Jermakov řekl ruské tiskové agentuře Tass, že západní "jaderná trojka" USA, Velká Británie a Francie "sklouzává do jiných pozic", stejně jako NATO, které se podle něj "staví do pozice jaderné aliance". 

  • 21:10

    Ukrajinští bojovníci obklíčení ruskými silami v ocelárně Azovstal v Mariupolu potvrdili, že skupina civilistů mohla opustit areál, píše britská BBC. Zástupce velitele ukrajinského praporu Azov Svjatoslav Palamar uvedl, že skupina 20 osob – včetně žen a dětí – byla přemístěna na "vhodné místo". Již dříve ruská státní média uvedla, že bylo evakuováno 25 osob. Není jasné, kam byly odvezeny. Moskva je pod silným mezinárodním tlakem, aby umožnila odchod civilistů. Předpokládá se, že ještě stovky lidí se ukrývají v továrně – posledním místě, které ukrajinští vojáci v Mariupolu kontrolují. Moskva požaduje, aby se vzdali.

Německá vláda je opakovaně terčem kritiky za to, že Kyjevu neposkytuje výraznější pomoc, například ve formě těžkých zbraní. „Rád bych viděl, aby ty země dělaly více,“ odpověděl Lipavský na otázku, jestli by větší státy jako Německo neměly Ukrajině pomáhat větší měrou. „Na druhé straně rozumím tomu, že mají svou vlastní vnitropolitickou situaci, což respektuji. Vidět Německo poslat výrazné množství zbraní Ukrajině, to by hodně pomohlo, určitě,“ podotkl dále.

Lipavský byl v rozhovoru pro americkou televizi dotazován také na českou pomoc, jejíž součástí byly i těžké zbraně, včetně tanků sovětské výroby T-72. Pro Prahu je podle něj velmi důležité pomáhat. „A ten důvod je, že Ukrajina bojuje o své přežití. Pokud by Putinova agrese pokračovala a Ukrajina padla, pokračoval by dál a my jsme již jednou Ruskem byli okupováni v roce 1968 a nechceme to opakovat,“ vysvětlil.

Šéf české diplomacie také zdůraznil, že je do budoucna třeba zbavit se závislosti na ruské ropě a plynu. „Nebude to jednoduché, ale zvládneme to,“ řekl. Je podle něj třeba hledat evropské řešení. Důležité je, aby Evropa v postoji k Rusku zůstala jednotná, dodal.

Pokud jde o kritickou situaci v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny, podpořil by Lipavský zapojení třetí země do evakuace zdejších obyvatel. „Musíme těm lidem pomoci,“ zdůrazňuje. Česko podle něj ale samo nemá prostředky, jak evakuaci zajistit. „Musela by to udělat jiná země, ale politicky jsme připraveni to podpořit,“ míní.

Načítání...