Ukrajinci věří ve vítězství, ke zvratu na frontě ale v blízké době nejspíš nedojde, míní Řehka

27 minut
Interview ČT24: Karel Řehka o vojenské situaci na Ukrajině
Zdroj: ČT24

V dohledné době by nemělo na ukrajinsko-ruské frontě dojít k nějakému totálnímu zvratu nebo vyřešení konfliktu, Ukrajinci přesto stále věří ve vítězství, řekl náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka v Interview ČT24. Podle něho je potřeba síly Ukrajiny i nadále podporovat, jelikož má Rusko vůči bránící se zemi v opotřebovávací válce výhodu.

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj dříve uvedl, že boje na ukrajinsko-ruské frontové linii dospěly do vyčerpávající fáze statické zákopové války. Velký průlom se podle něho přitom nedá očekávat dřív, než armáda jeho země získá nové zbraně.

Během minulého týdne se s ukrajinským velitelem setkal i náčelník českého generálního štábu Řehka, podle něhož není aktuální situace na frontě překvapivá. „Jestli někdo čekal ofenzivu jako z černobílého filmu z druhé světové války, tak takhle to v realitě nevypadá. Rusko není jednoduchý protivník, Ukrajinci to vědí a nepodceňují ho,“ uvedl Řehka.

Doplnil, že ukrajinští vojáci mají stále neuvěřitelnou morálku a odhodlání. Armádní složky zároveň cítí vděčnost za podporu v konfliktu. „Oni si cení naší podpory, kamkoliv jdete. Já jsem měl možnost jednat s jejich štábem i jinými představiteli bezpečnostních institucí. Kam jdete, tam jsou si velmi vědomi naší podpory a jsou za to velmi vděční,“ podotkl.

Zvrat je v nedohlednu

Zalužnyj ve svém prohlášení mimo jiné sdělil, že ukrajinskou armádu trápí chybějící vzdušná převaha, nepřátelské minové překážky nebo elektronický boj. Podle Řehky nyní Ukrajinci hledají a musí hledat „nějaký technologický průlom“. Situaci nepomáhá ani fakt, že ruská armáda se v rámci bojů rovněž adaptuje.

Náčelník českého generálního štábu vidí v ukrajinské protiofenzivě přirozený vývoj. „Plány se vyvíjí a holt je to nějaký přirozený vývoj. Tam nejde jen o to, kolik bylo dobyto vesnic nebo o kolik kilometrů se postoupilo. Podle našeho hodnocení nemá válka rychlý konec v dohlednu. Myslím si, že obě strany jsou si toho vědomy,“ doplnil Řehka.

Zatímco u Ruska existuje množství indikátorů, že se chystá na vleklý konflikt, na straně Ukrajiny je potřeba zvážit nejen počet osvobozených kilometrů, ale i v jakém stavu se poté bude nacházet její armáda, zdůraznil Řehka. Bránící se země podle něho musí šetřit lidské zdroje.

„Nelámal bych hůl, můžeme být ještě překvapeni. Nemyslím si, že by v dohledné době mělo dojít k nějakému totálnímu zvratu a vyřešení konfliktu. Rusko není jednoduchým nepřítelem a je hrozbou i pro nás. Musíme udělat vše pro to, aby Ukrajinci uspěli,“ dodal Řehka s tím, že je potřeba Ukrajině mimo jiné vybudovat účinné letectvo.

Rusko je potřeba odstrašit

„Jestli jim teď dáme dvacet nebo třicet stíhaček F-16 a změní to těžiště konfliktu, to se asi nestane, ale je jim potřeba to dát,“ uvažuje Řehka s tím, že Rusko má v opotřebovávací válce díky své velikosti i kapacitám oproti Ukrajině výhodu. „Má větší počet lidí, kteří jsou mobilizovatelní, a průmysl, jenž už částečně rozjel válečnou výrobu,“ dodal.

Ukrajina podle Řehky „kupuje evropským zemím čas“, aby se mohly připravit na případný konflikt. „My jsme se dlouho nechystali na velký konflikt. Nejsme na tom dobře jako Evropa a už vůbec jako NATO. Teď je snaha to urychleně měnit, připravovat se a budovat obranný průmysl, ale my sami máme limity toho, co můžeme dát, což je také reálný problém,“ upozornil.

Z jeho pohledu je důležité Rusko odstrašit. „Nerozumí ničemu jinému než síle. Oni velmi dobře vidí, co tu máme nebo nemáme, jak se chováme či jaké máme schopnosti, kapacity i vůli je použít. My jim musíme ukazovat slovy i skutky, že máme vůli i schopnosti se bránit a že nemají nic zkoušet,“ uzavřel náčelník generálního štábu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 51 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...