U soudů leží historicky nejméně nevyřízených trestních kauz

5 minut
U soudů leží historicky nejméně nevyřízených trestních kauz
Zdroj: ČT24

Historicky nejmíň nevyřízených trestních kauz leží aktuálně u českých soudů. Vzhledem k letošním omezením pohybu i přeshraničního styku kvůli koronaviru totiž výrazně klesla kriminalita. A přes mimořádná opatření soudy vyřídily víc případů, než kolik jim jich přišlo na stůl. Starou zátěž snížily o víc než desetinu i dosud nejpomalejší správní soudy, které řeší žaloby na úřady nebo zdravotní pojišťovny. Naopak počet nevyřízených občanskoprávních sporů stoupl.

V případě trestních kauz počty nedodělků soudů od dubna klesaly. I vlivem omezení pohybu přes hranice i uvnitř republiky totiž státní zástupci obžalovali nejmíň pachatelů za dobu zveřejňování podrobných statistik.

„Potenciálního majetku je na ulici méně, to znamená těch trestných činů spočívajících v majetkové oblasti je významně méně, než bylo v loňském roce touto dobou,“ konstatuje mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Prvoinstanční rozsudek letos přišel i v několika vleklých případech –⁠ zproštěni obžaloby byli po čtyřech letech expremiér Petr Nečas s manželkou Janou v kauze takzvaných trafik. A po pěti letech i bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová kvůli letounům CASA.

Justice dostala v prosinci nové posily

Na začátku prosince dostala justice také deset nových posil –⁠ devět z nich pomůže na správních úsecích, které rozhodují nejpomaleji. „Dostali soudce, pokud jsme shledali, že je nutně potřebují. Teď poslední várka na Hradě jmenovaných soudců byla pro správní soudnictví. Takže v podstatě jsem splnila jejich požadavky a teď už musí jenom pracovat,“ řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Šedesát žalob podaných už před třemi lety na úřady a další instituce zdědí v lednu i Kryštof Horn. „Jako bývalý advokát znám tu frustraci účastníků řízení, když čekají na to své rozhodnutí. Za každou změtí paragrafů se skrývá příběh konkrétního člověka nebo konkrétní společnosti. A to je důležité rozpoznat,“ uvedl nově jmenovaný soudce Krajského soudu v Praze Hron.

Právě on a jeho dvě nově jmenované kolegyně teď rozšíří počet středočeských správních soudců z devíti na dvanáct. Budou na skoro tisíc případů ročně. Od léta se proto učí od zkušenějších kolegů. A v lednu začne poprvé rozhodovat sám.

Počet nevyřízených občanskoprávních sporů stoupl

Poprvé po sedmi letech však na druhou stranu stoupl počet nevyřízených občanskoprávních sporů –⁠ i vlivem odkládání jednání kvůli pandemii koronaviru. Soudci měli na jaře i na podzim od ministerstva spravedlnosti doporučeno nekonat líčení, která nejsou nutná. Některé staré spory se tak nehnuly z místa.

Například areál z 19. století nedaleko Pražského hradu s cenou v desítkách milionů korun ministerstvo obrany za korunu převedlo na nadační fond, který tu měl provozovat charitativní služby. Nadační fond ale chtěl dobročinné aktivity přesunout jinam a usedlost Petynku předat developerovi, který by na jejím místě postavil byty.

„Je stejně určený k demolici (objekt), protože jak přiznala protistrana, tak tam byla chemická výroba,“ konstatuje předseda správní rady Nadačního fondu Vincentinum Karel Kloud.

Ministerstvo ale postup nadačního fondu odmítlo a stát už pět let objekt soudně vymáhá zpátky. „Vzhledem k tomu, že nadace odstoupení nerespektovala a stále nerespektuje, tak bylo přistoupeno k podání žaloby na určení vlastnictví,“ uvedla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaela Tesařová.

Na jaře i na podzim bylo jednání soudu odročeno. A další kolo sporu přišlo tak až v prosinci –⁠ po třináctiměsíční pauze. „Činnost nadačního fondu je totálně paralyzovaná,“ dodal k tomu Kloud.

Navzdory očekáváním letos neměli ale více práce než v předchozích letech insolvenční soudci. Loni zájem o osobní bankrot zvýšily nové podmínky umožňující oddlužení více lidem včetně důchodců. Letos navzdory finančním problémům způsobeným vládními opatřeními bylo žádostí o vstup do insolvence méně. Experti na oddlužení očekávají jejich nárůst spíše až v příštím roce. 

Naopak rekordní je ale letos objem peněz, který ministerstvo spravedlnosti poslalo lidem jako odškodnění za soudní průtahy. I bez prosincových dat je částka přes 83 milionů nejvyšší za posledních deset let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 7 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 7 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 8 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 12 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 13 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 16 hhodinami
Načítání...