Zhruba 15 tisíc příznivců vojenské historie i současné techniky v sobotu zamířilo do lešanského vojenského muzea na 20. ročník Tankového dne. K největším lákadlům patřil například legendární izraelský tank Merkava, který se v akci představil po delší době, český tank LT-38 nebo nejnovější tank české armády Leopard 2A4. Celkem se v ukázkách při jízdě představilo dvacet tanků. Program dopoledne zahájil průlet dvou letounů JAS-39 Gripen.
Tankový den v Lešanech představuje různé konstrukční školy vojenské techniky
Pořadatelé zvolili jako téma jubilejního ročníku přehlídku konstrukčních škol vývoje tanků vyráběných zhruba od 30. let po současnost. „Nutno přiznat, že se nám podařilo poskládat tanky nejenom z našeho muzea, pochopitelně to je většina, drtivá většina, ale i tu současnost, díky Armádě České republiky,“ řekl ředitel Vojenského historického ústavu Praha Aleš Knížek. V úvodu tak návštěvníci měli možnost vidět i německý tank Leopard 2A4 zaváděný do současné výzbroje české armády.
K vidění byl i jeho předchůdce Leopard 1, který muzeum získalo do sbírek od řecké armády. V dynamických ukázkách, tedy při komentované jízdě v aréně, návštěvníci postupně zhlédli vedle československé také americkou, sovětskou nebo izraelskou konstrukční školu. K vidění byly vedle zhruba dvaceti tanků i vojenské automobily, průzkumné i užitkové vozy i technika používaná českou armádou, celkem kolem čtyřiceti kusů techniky.
Velkým lákadlem byl letos podle Knížka izraelský tank Merkava, který vznikl v 70. letech. Jedná se o páteřní tank izraelských ozbrojených sil, mezi představenými tanky je nejširší a nejtěžší. Lešanské muzeum ho získalo do svých sbírek v roce 2006 a jedná se o jediný pojízdný exponát na světě.
„My jsme teď Merkavu asi pět let neukazovali, protože jsme měli problémy s pásy, ono přeci jen ten tank je konstruován do písku, není konstruován do tady té těžké jílovité půdy, která je tady v Lešanech, takže jsme potřebovali vyměnit čepy pásů,“ řekl Knížek.
Muzeum patří k nejvýznamnějším evropským institucím
Knížek ve vysílání ČT24 uvedl, že akce v Lešanech nabízí také velmi zajímavé expozice. Zmínil například tu, která byla věnovaná parašutistům, kteří zahynuli během druhé světové války v Chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Další z jím zmiňovaných expozicí je věnovaná popravišti v Praze na Ruzyni.
Program v aréně završila bojová ukázka, která diváky přenesla do Normandie na konci léta 1944. Utkaly se v ní americké a německé jednotky a byla připomínkou osmdesátého výročí vylodění spojenců v Normandii.
Vojenské technické muzeum v Lešanech se otevřelo v roce 1996 v bývalých dělostřeleckých kasárnách. V halách, pod přístřešky a na volném prostranství představuje stovky historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel. Rozsahem a složením sbírek patří mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků z období 1918 až 1939 a kolekce kanonů systému Škoda.