Česko ve středu odeslalo žádost Evropské komisi o vyplacení příspěvku z fondu solidarity na náhradu za povodňové škody. Může získat až 2,85 miliardy korun, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Výplatu peněz podle něj lze očekávat koncem příštího roku nebo v roce 2026. Rozpočet na příští rok s těmito příjmy nepočítá.
Stanjura: Česko může z Bruselu získat na povodňové škody skoro tři miliardy
Evropská komise nyní posoudí českou žádost, mimo jiné bude vyhodnocovat i meteorologická data o úhrnu srážek a rozsahu povodní. Proces bude podle Stanjury trvat až dvanáct měsíců, následně musí českou žádost schválit Evropský parlament a Evropská rada. Po vyplacení peněz bude mít Česko osmnáct měsíců na vykázání jejich využití, bude možné je uplatňovat zpětně na obnovu od letošního 18. září.
Celkové škody ze zářijových povodní, které zasáhly zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj, dosáhly podle Stanjury 70,6 miliardy korun. Z toho jsou zhruba 25 miliard korun škody na soukromém majetku občanů a firem a zhruba 45 miliard korun škody na majetku státu, krajů a obcí. Většina škod na veřejném majetku připadá přímo na stát, kde škody mají dosahovat přibližně 28 miliard korun, na majetku obcí asi 12 miliard korun a na majetku krajů přibližně čtyř miliard korun.
Pojišťovny podle ministra vyplatí na pojistném přibližně dvacet miliard korun. Z toho jednu třetinu bude tvořit pojistné plnění občanům, dvě třetiny plnění firmám, podnikatelům a institucím. Ze zbývajících padesáti miliard korun by měl 80 procent pokrýt státní rozpočet, když v letošním roce se kvůli povodním zvýšily výdaje o třicet miliard korun, v příštím roce se pak výdaje zvýší o deset miliard korun.
Stanjura také zdůraznil, že peníze z evropského fondu solidarity neslouží k okamžité pomoci, ale k dlouhodobé obnově. Na okamžitou pomoc Česko využívá národní zdroje. Ministr připomněl, že na dávkách mimořádné pomoci vyplatilo ministerstvo práce a sociálních věcí zhruba půl miliardy korun.
Vláda také poskytla průměrně 40 tisíc korun na každou zasaženou domácnost, kdy o tyto peníze žádají obce a pak je samy rozdělují. Z miliardy korun vyčleněné na tuto pomoc je zatím vyčerpáno asi osmdesát procent. Stanjura připomněl, že kabinet také schválil dvoumiliardovou pomoc obcím na obnovu vodovodů a kanalizací a uvolnil 5,5 miliardy korun na obnovu poškozené dopravní infrastruktury.
Například v Bohumíně napáchaly povodně škody za bezmála jednu a půl miliardy. Základní škola v části Bohumín-Pudlov přišla dočasně o učebny i družinu. „Nejdůležitější byla kotelna, kterou naštěstí už máme hotovou, takže už od listopadu topíme,“ podotýká ředitelka školy Ivana Heiduková a dodala, že rekonstruují i jídelnu. Město opravu škol i domů hradí zatím ze svého.
Pomoc od státu už ale využili třeba v obci Plav na jihu Čech, kde za sto tisíc nechali po povodních vyčistit čistírnu odpadních vod.
V Karlovicích na Bruntálsku aktuálně řeší kanalizaci. Do konce roku na ni stále nebude napojeno padesát dva domácností. Některé budou čekat až do léta. „Co nám nefunguje, jsou kanalizační stoky, kde záleží na počasí, jestli budou, nebo nebudou do konce roku obnoveny,“ podotýká starostka Karlovic Jana Helekalová. Povodňové škody se odrazí i v rozpočtech měst a obcí na příští rok.