Konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk, které založili původní klienti H-Systemu. Monsport chce, aby družstvo zaplatilo 21 milionů korun za nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky. Loni soud obyvatelům nařídil domy vyklidit, ti však podali ústavní stížnost a Ústavní soud stěhování odložil, dokud nerozhodne.
Správce H-Systemu chce od obyvatel horoměřických domů 21 milionů. Jako nájemné za tři roky
Že správce H-Systemu podal žalobu na družstvo Svatopluk, oznámil jeho předseda Martin Junek. Josef Monsport informaci potvrdil a odkázal se na loňské rozhodnutí Nejvyššího soudu. Interpretuje ho tak, že pouze správce může nakládat s majetkem zapsaným v konkurzu a mít z něj užitky, případně benefity v podobě nájmu. „Za celou dobu nebyli správci placeny užívajícími osobami žádné poplatky či peníze,“ dodal konkurzní správce.
Monsport upozornil, že družstvu Svatopluk již zasílal předžalobní výzvu. Podle Junka skutečně přišla, správce v ní požadoval ještě milion navíc za užívání stavebních pozemků a zahrad u řadových domů, které již byly z konkurzu vyjmuty.
Nakonec požadovaných 21 milionů je podle Monsporta nájemné za poslední tři roky – za předešlá léta již je promlčené. Vychází ze znaleckého posudku, podle kterého činilo loni obvyklé nájemné v Horoměřicích 157,50 koruny za metr čtvereční. Navíc správce žádá o zaplacení úroků z prodlení ve výši deset procent ročně. Doba prodlení má běžet od 30. května. Pokud soud žalobě vyhoví, bude družstvu podle Junka hrozit exekuce.
Družstvo vytvořené obyvateli domů, kteří si je po krachu H-Systemu sami dostavěli, má nyní 30 dní na vyjádření. Již teď je ale podle Martina Junka jasné, že se bude zaplacení bránit. „Takové peníze opravdu nemáme. Většina obyvatel jsou důchodci, kteří si neumí představit, kde by vzali tolik peněz,“ řekl Junek. Na jednu rodinu vychází zaplatit zhruba 350 tisíc korun.
H-System zkrachoval před 22 lety
Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu v součtu o miliardu korun. Zakladatel firmy Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal dvanáct let ve vězení.
- Listopad 1993 – Podnikatel Petr Smetka založil stavební firmu H-System. Firma měla stavět dostupné rodinné domky, slibovala je do tří let.
- 1995 – Začala výstavba prvních domků ve Velkých Přílepech a Horoměřicích u Prahy. Do svého krachu H-System dokončil stavbu zhruba třicet rodinných domů.
- Září 1997 – H-System se dostal do potíží a jeho věřitelé podali návrh na konkurz. Ten byl vyhlášen v listopadu 1998.
- Říjen 1997 – Část poškozených klientů H-Systemu založila Stavební bytové družstvo (SBD) Svatopluk s cílem pokračovat ve výstavbě i za cenu dalších investic. Správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Kudláčkův nástupce Josef Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Z takto získaných peněz měly být uspokojeny pohledávky všech věřitelů H-Systemu, tedy i těch klientů, kteří ve stavbě nepokračovali. Členové SBD Svatopluk vedou od roku 2000 s Monsportem soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli.
- Prosinec 1999 – Policie obvinila v souvislosti s krachem H-Systemu z podvodu Smetku a tři exmanažery H-Systemu Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmu. Smetka byl vzat do vazby.
- Červenec 2000 – Začalo trestní stíhání dvou představitelů SBD Svatopluk Ivana Krále a Pavla Středy. Podle žalobce navzdory konkurzu vyvedli z H-Systemu podstatnou část majetku.
- Srpen 2001 – Na Smetku a tři exmanažery H-Systemu byla podána obžaloba pro podvod a další trestné činy.
- 19. února 2004 – Městský soud v Praze vyměřil Smetkovi za podvod, poškozování věřitele a zpronevěru trest 12 let vězení. Vítkovi, Eliášovi a Tůmovi soudce uložil za podvod devět a půl roku vězení. Představitele SBD Svatopluk Krále a Středu uznal soud vinnými z poškozování věřitele. Oběma uložil podmíněné tresty v délce tří a dvou let.
- 6. června 2006 – Pražský vrchní soud potvrdil tresty pro Smetku, Krále a Středu. Rozsudky nad manažery H-Systemu Vítkem, Eliášem a Tůmou zrušil a věc vrátil městskému soudu.
- 8. září 2006 – Policie dopravila Smetku do věznice.
- 2. ledna 2008 – Nejvyšší soud zamítl Smetkovo dovolání. Stížnost proti verdiktu později odmítl i Ústavní soud.
- 13. prosince 2010 – Městský soud v Praze poslal Vítka a Eliáše na devět let a Tůmu na osm let do vězení.
- 29. června 2011 – Vrchní soud v Praze uložil Vítkovi, Eliášovi a Tůmovi podmíněné tresty. Nejvyšší soud později verdikt částečně zrušil, protože tresty považoval za mírné.
- Leden 2013 – Kvůli amnestii prezidenta republiky soud zastavil stíhání Vítka, Tůmy a Eliáše. Smetky se amnestie netýkala. Verdikt v září 2013 potvrdil Nejvyšší soud.
- Září 2013 – Kriminalisté navrhli podle České televize obžalovat jednoho ze Smetkových známých kvůli údajně nelegálnímu způsobu, jakým získal původně Smetkův rekreační areál v Rabyni u Slapské přehrady. Areál obstavený policií měl připadnout poškozeným klientům H-Systemu.
- 27. ledna 2014 – Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu pro poškozování věřitelů H-Systemu odstraněním nemovitostí a přihlášením fiktivních pohledávek.
- 19. března 2014 – Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) řekl, že správci konkurzní podstaty v kauze H-System postupovali minimálně nesprávně a že majetek H-Systemu byl rozprodán pod cenou. Na advokáty Iva Mráze, Josefa Monsporta, Hanu Marvanovou a Evu Hodačovou podal trestní oznámení. Protikorupční policie ale koncem roku případ odložila.
- 8. ledna 2015 – Pražský městský soud nepravomocně rozhodl, že klienti H-Systemu nemusí vyklidit byty v Horoměřicích, které si dostavěli z vlastních prostředků. Soud tak zamítl žalobu správce konkurzní podstaty Monsporta.
- 20. dubna 2015 – Obvodní soud pro Prahu 2 nepravomocně zastavil trestní stíhání podnikatele Luďka Fabingera, který je známým Smetky. Jeho kauza se týká údajně nelegálního odstranění nemovitostí a přihlášení fiktivních pohledávek do insolvenčního řízení.
- 4. června 2015 – Klienti H-Systemu nepřijdou o byty v Horoměřicích u Prahy. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který definitivně zamítl žalobu správce konkurzní podstaty Monsporta.
- 30. října 2016 – Zakladatel H-Systemu Smetka byl po 12 letech propuštěn z vězení. Odpykal si celý trest.
- 23. dubna 2018 – Okresní soud Praha-západ odročil projednávání žaloby na konkurzní správce H-Systemu, ve které družstvo Svatopluk žaluje Ivu Ištvánkovou a Josefa Monsporta o zhruba 2,6 milionu korun jako náhradu za investici do dostavby domu, který konkurzní správci následně prodali.
- 24. července 2018 – Klienti H-Systemu definitivně prohráli spor s Monsportem. Nejvyšší soud jim nařídil do měsíce vyklidit domy, ve kterých žijí.
- Srpen 2018 - Ústavní soud zarazil stěhování klientů H-Systemu do doby, než rozhodne o jejich stížnosti. Ústavní soud dočasně pozastavil rozhodnutí Nejvyššího soudu, které přikázalo vystěhovat se z domů v Horoměřicích šedesáti rodinám do 23. srpna.
- Listopad 2018 - Část klientů ze sdružení Maják dosáhlo na vyšší odškodnění za průtahy řízení. Podle ministerstva spravedlnosti průměrná částka odškodnění nepřesáhne 100 tisíc korun.
Ústavní soud o stížnosti proti vystěhování zatím nerozhodl
Loni v červenci klienti H-Systemu prohráli spor s insolvenčním správcem Monsportem. Nejvyšší soud vyhověl jeho dovolání a nařídil lidem vyklidit byty v osmi domeh v Horoměřicích u Prahy, ve kterých žijí. Rozhodnutí se týká šedesáti rodin, domy měly opustit do měsíce. Správce chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů vytunelované firmy.
Obyvatelé s rozhodnutím nesouhlasí a odstěhovat se odmítají. Ústavní soud, na který se obyvatelé horoměřických domů obrátili, rozhodnutí Nejvyššího soudu dočasně pozastavil. Stěhování není na pořadu dne, dokud o stížnosti nerozhodne. To se podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Sedláčkové ještě nestalo a není ani jasné, kdy by mohl padnout verdikt.