Novinář Marek Přibil v publikovaném článku nepomluvil bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila, rozhodl ve středu soud. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Pro Přibila žádal tříměsíční podmínku s roční zkušební dobou a peněžitý trest zhruba 20 tisíc korun. Článek tvrdil, že Chovanec ovlivňoval dotační kauzu Čapí hnízdo, v níž byl obviněn premiér Andrej Babiš (ANO).
Soud rozhodl, že novinář Přibil bývalého ministra Chovance nepomluvil
„Skutek není trestným činem,“ uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 4 Jana Petráková. „Obžalovaný Přibil mohl předpokládat, že informace v článku jsou pravdivé. Navíc společenská škodlivost činu je natolik nízká, že pro odstranění eventuálních způsobených následků by postačovalo uplatnění občanskoprávní odpovědnosti v rámci civilního řízení,“ podotkla.
Přibil na svém webu ppmagazin.com zveřejnil před dvěma lety článek s tvrzením, že Chovanec zasahoval do vyšetřování kauzy Čapího hnízda ve snaze snížit nebo odstranit politickou konkurenci pro ČSSD. Text byl založen na výpovědi čtveřice vyšetřovatelů, kterou Přibilovi zprostředkovala Petra Lhotáková z Odborové aliance Integrovaného záchranného systému.
Výklad textu může být různý, uvedla soudkyně
Státní zástupce Tomáš Saňa v obžalobě napsal, že text byl nepravdivý a že byl způsobilý ohrozit Chovancovu a Nevtípilovu vážnost u spoluobčanů a také je poškodit v jejich zaměstnání.
„Mám za to, že není vůbec podstatné, od koho a jakým způsobem obžalovaný materiály dostal. Podstatné je, že si informace neověřil a zpracoval je do článku, který zveřejnil. Skutečnost, že informace byly nepravdivé, byla potvrzena dalším šetřením – zabývala se tím parlamentní komise a orgány Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ uvedl v závěrečné řeči.
Soudkyně článek označila za „nepřehledný, nejasný a neuchopitelný“. Výklad textu může být podle ní různý. Upozornila ale zejména na to, že pro spáchání trestného činu pomluvy vyžaduje zákoník úmyslné jednání, které se neprokázalo.
Přibil od počátku tvrdil, že smyslem jeho stíhání je odstranit ho z veřejného prostoru, aby se jako novinář nemohl zabývat činností policie a státního zastupitelství. Za pomluvu šířenou přes internet mu hrozily až dva roky vězení nebo i zákaz činnosti.
„Nejsem autorem dotčeného článku, pouze jsem ho připomínkoval a doplnil, aby byl vyvážený. I kdybych autorem byl, chybí mi tam jedna podstatná věc ze strany policie a státního zastupitelství: prokázání, že věci v článku uvedené skutečně byly nepravdivé,“ řekl u soudu.
Přibil v minulosti působil v Mladé frontě Dnes patřící do holdingu Agrofert, který vlastnil Babiš, než ho převedl do svěřenských fondů. Novinář figuruje v nahrávkách, které se dříve objevovaly na twitterovém účtu Julius Šuman. Na záznamu hovořil s Babišem o zveřejňování kompromitujících materiálů na ČSSD a ODS.