Ševčík pro VŠE představuje reputační problém, děkanem by dál být neměl, míní ministr Balaš

UDÁLOSTI: Část studentů VŠE demonstrovala proti setrvání Miroslava Ševčíka v čele Národohospodářské fakulty (zdroj: ČT24)

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) Miroslav Ševčík představuje pro univerzitu reputační problém, uvedl ministr školství Vladimír Balaš (STAN) v úterý večer na svém Facebooku. Domnívá se, že Ševčíkovo postavení v čele fakulty je neudržitelné. Doplnil ale, že ministr školství nemá žádné právní nástroje na odvolání děkana z funkce. Ševčíka v pondělí vyzval kvůli jeho dlouhodobému vystupování na veřejnosti včetně účasti na sobotní protivládní demonstraci k rezignaci rektor VŠE Petr Dvořák. Ševčík uvedl, že pro své odvolání nevidí důvod a odmítl, že by poškozoval dobré jméno VŠE, jak tvrdí jeho kritici.

„Děkan Ševčík představuje pro VŠE reputační problém a domnívám se, že jeho setrvání ve funkci je s ohledem na opakované excesy neudržitelné. Ministr školství nemá žádné právní nástroje na jeho odvolání. Případem porušování etického kodexu VŠE z jeho strany se zabývají příslušné orgány školy,“ napsal ministr na sociální síti. 

Ševčíkovo vystupování na veřejnosti bylo tématem úterního jednání vedení VŠE. Po něm rektor Dvořák oznámil, že za nejvhodnější řešení považuje, aby Ševčíka odvolal akademický senát národohospodářské fakulty. Dvořák proto požádá o jeho svolání. Zasedání fakultního orgánu by se dle mluvčí univerzity Věry Koukalové mohlo konat do týdne od podání žádosti.

Pokud by fakultní akademický senát Ševčíka neodvolal, chce rektor využít své pravomoci navrhnout odvolání z vlastního podnětu. K tomu by potřeboval souhlas akademického senátu celé vysoké školy.

Ševčík tvrdí, že u sobotního protestu před Národním muzeem, kde se po skončení protivládní demonstrace část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku, jen pomáhal zraněnému. Odmítl také, že by poškozoval dobré jméno VŠE, jak tvrdí jeho kritici a rektor školy. Dodal, že na žádost rektora už dříve omezil své vystupování na veřejnosti, přestal být ekonomickým expertem hnutí Trikolora a na protivládních demonstracích nevystupuje jako řečník.

Otevřený dopis rektorovi

Kvůli nespokojenosti s Ševčíkovým vystupováním na veřejnosti chtějí odchod nynějšího děkana z funkce také někteří studenti a absolventi VŠE. Ve středu po poledni před sídlem univerzity několik stovek studentů a dalších účastníků z řad veřejnosti proti Ševčíkovi protestovalo. Ševčík dle demonstrantů svým vystupováním na veřejnosti kazí reputaci fakulty a celé školy. Na shromáždění přečetli text otevřeného dopisu, v němž ho vyzvali k rezignaci. 

Naopak Ševčíka v otevřeném dopise rektorovi nazvaném „Nechte učit Ševčíka“ podpořili někteří politici, publicisté, podnikatelé či právníci, mezi nimi poslanci SPD Jaroslav Bašta a Jiří Kobza, ústavní právník Zdeněk Koudelka, publicista Michal Semín, šéfka Trikolory Zuzana Majerová nebo Jindřich Rajchl, jehož strana Právo Respekt Odbornost (PRO) sobotní demonstraci na Václavském náměstí svolala. 

Signatáři dopisu míní, že rektorova výzva k rezignaci kvůli Ševčíkově účasti na demonstraci a následném incidentu u Národního muzea znamená návrat před rok 1989. Děkan se podle nich naopak zachoval příkladně, když se zastal muže zraněného po „nevybíravém policejním zásahu“. „Jsme pohoršeni tím, že místo abyste se jej jako svého kolegy zastal, využíváte lživých a manipulativních mediálních výstupů k jeho další diskreditaci,“ napsali Dvořákovi.

Načítání...