Rektor VŠE je připraven odvolat Ševčíka. Chce se zbavit nepohodlného člověka, reaguje děkan

3 minuty
Události: Rektor VŠE chce odvolání děkana Ševčíka
Zdroj: ČT24

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) Miroslav Ševčík požádal rektora Petra Dvořáka o více času na rozhodnutí, zda rezignuje. Upřesnil, že požádal o „přiměřenou dobu na rozmyšlenou“. Rektor vyzval Ševčíka k rezignaci v pondělí, děkan podle něj dlouhodobě poškozuje dobré jméno a zájmy školy. Dvořák míní, že by bylo nejlepší, aby Ševčíka odvolal akademický senát fakulty, je ale připraven podat návrh na jeho odvolání z vlastního podnětu. Situaci od rána řešilo vedení školy, studenti svolali na středu demonstraci.

Ševčík po výzvě předeslal, že svou rezignaci zváží a jak se rozhodl, oznámí ještě v úterý. „Požádal jsem o přiměřenou dobu na rozmyšlenou. Část zaměstnanců je na jarních prázdninách a chtěl bych to s nimi projednat,“ upřesnil Ševčík v úterý. Jarní prázdniny končí o víkendu 18. a 19. března.

Rektor VŠE ale Ševčíkově žádosti o prodloužení lhůty nevyhověl, žádal o čas do 31. března. „Časový prostor tam dávám, pokud by nerezignoval sám, požádám akademický senát fakulty, aby zvážil jeho odvolání,“ komentoval situaci rektor Dvořák. Pokud by Ševčíka neodvolal fakultní senát, je rektor připraven podat návrh na jeho odvolání akademickému senátu školy. Dvořák chce nyní svolat mimořádné zasedání akademického senátu fakulty.

9 minut
Studio ČT24: Jednání o dalším působení Miroslava Ševčíka jako děkana
Zdroj: ČT24

Děkan závažným způsobem poškozuje zájmy školy, říká rektor VŠE

„Nejde o reakci na sobotní incident, ale na jeho dlouhodobé vystupování. Děkan fakulty závažným způsobem poškozuje zájmy vysoké školy,“ doplnil své rozhodnutí Dvořák. Podpořilo ho i vedení školy, rozhodnutí Dvořákových kolegů bylo podle jeho slov jednomyslné. „Se situací jsem seznámil i děkany ostatních fakult, ti také vyjádřili podporu,“ upřesnil.

Studenti VŠE, kteří nejsou s děkanem spokojeni, svolali na středu od 12:30 před sídlo školy na náměstí Winstona Churchilla demonstraci, na níž chtějí děkana vyzvat k rezignaci kvůli jeho kontroverznímu vystupování. Pokud tak neučiní, hodlají apelovat na akademický senát Národohospodářské fakulty, aby děkana odvolal, prohlásili členové akademického senátu VŠE Lukáš Hulínský a Štěpán Staněk. Případné další kroky nechtěli předjímat.

Svolání demonstrace podle nich iniciovali studenti Národohospodářské fakulty VŠE. Kromě rektora vyzvala Ševčíka k odstoupení také většina studentských členů akademického senátu VŠE.

Výtky vedení nechápu, na demonstraci jsem nevystupoval, hájí se Ševčík

Ekonom a politik, který je zároveň expertem hnutí Trikolora, se podle serveru Forum 24 v sobotu zapojil do protivládní demonstrace a následného pokusu odstranit ukrajinskou vlajku z Národního muzea. Univerzita se v neděli od Ševčíkova vystupování na demonstraci distancovala a uvedla, že chování děkana je „za hranou“ dlouhodobě. Národohospodářskou fakultu vedl po dvě volební období v letech 2010 až 2018, už tehdy čelil studentským protestům. Znovu ho akademický senát zvolil loni v dubnu. 

4 minuty
Vyjádření Miroslava Ševčíka k situaci
Zdroj: ČT24

Ševčík se hájí tím, že na demonstraci nevystupoval. Údajně pouze doprovázel muže zbitého policií, a výtky vedení VŠE proto nechápe. „Prohlašuji, že jsem nechtěl jakkoli vstoupit do budovy Národního muzea ani strhávat jakékoli vlajky vyvěšené na ní,“ tvrdil už dříve děkan. Rektor VŠE přesto vyzval Ševčíka k odstoupení z funkce děkana Národohospodářské fakulty.

Podle Ševčíka jde o snahu zbavit se nepohodlného člověka. Na důkaz svých slov prý donesl rektorovi videa z místa i vyjádření svědků. „Důvod pro mé odvolání, že jsem pomohl zraněnému člověku, považuji za až nelidský a nehumánní,“ prohlásil děkan.

Nesouhlasí ani s tím, že dlouhodobě poškozuje dobré jméno VŠE, jak tvrdí Dvořák. Už dříve na žádost rektora omezil své vystupování na veřejnosti, přestal být podle svých slov ekonomickým expertem hnutí Trikolora a nevystupuje jako řečník na protivládních demonstracích. Akademická půda nicméně slouží k tomu, aby se na ní střetávaly různé názory, zdůraznil. Nechtěl předjímat, jak se zachová akademický senát fakulty, který volí a odvolává děkana.

Zákon za určitých situací umožňuje rektorovi děkana odvolat z vlastního podnětu, avšak pouze po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem akademického senátu vysoké školy. Zákonná norma se vztahuje na situace, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty. Většina studentských členů akademického senátu VŠE v pondělí vyzvala Ševčíka k odstoupení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil podnikateli Sisákovi v kauze Via Chem Group osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil soud podnikateli Petru Sisákovi osm let vězení. Nepodmíněné tresty dal i dalším obžalovaným. Obžalováno bylo také pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 44 mminutami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 3 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 6 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 6 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 7 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 8 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 15 hhodinami
Načítání...