Senát si připomněl mnichovskou dohodu. Její podpis nese zásadní odkaz pro současnost, uvedl Vystrčil

4 minuty
Události: Výročí mnichovské dohody
Zdroj: ČT 24

Výročí podpisu mnichovské dohody nese zásadní a důležitý odkaz pro současnost, uvedl při setkání k 85. výročí dohody o postoupení pohraničních území Československa Německu předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj je třeba klást si otázky, zda jsou Češi schopni nevykládat si historii tak, jak se zrovna hodí, zda jsou v současnosti schopni čelit politice ústupků a zda jsou schopni čerpat z chyb minulosti, přiznat si je a neopakovat je.

„Je to inspirace pro dnešní dobu, abychom neopakovali chyby, které jsme udělali, a znovu si uvědomili, že politika ústupků vůči autoritářským režimům nevede k ničemu jinému než k tragédiím a k neřešení konfliktů, které se objevují,“ uvedl Vystrčil.

Setkání se uskutečnilo v Zeleném salonku Kolovratského paláce, kde byla československá vláda se zněním dohody 30. září 1938 seznámena. Kromě Vystrčila vystoupili bývalí předsedové senátu Přemysl Sobotka a Petr Pithart. Diskuse se zúčastnili také velvyslanci signatářských zemí, historici nebo studenti.

9 minut
Studio 6: Historik Květina k 85letému výročí podpisu mnichovské dohody
Zdroj: ČT24

Sobotka mimo jiné připomněl proces získání německé kopie dohody, která je od roku 2008 vystavena v Kolovratském paláci. Uvedl také, že je důležité si připomínat skutečnost, že mnichovskou dohodou a zničením Československa žádný mír zajištěn nebyl. „Demokracie nikdy nesmí ustupovat diktátorům,“ řekl v projevu.

Analogie mezi mnichovskou dohodou a ruskou válkou

Ruská válka proti Ukrajině podle něj znovu testuje civilizovaný svět v boji proti Rusku. „Bojím se, aby se takzvaní mírotvorci nesnažili o podobnou smlouvu na Ukrajině,“ doplnil Sobotka.

Také podle Pitharta existuje analogie mezi mnichovskou dohodou a dnešní válkou na Ukrajině. Podle něj proti sobě stojí stoupenci Ukrajiny proti těm, kteří se podvolují šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi, a počty obou skupin se v čase proměňují. Česko podle něj patří mezi nejspolehlivější a nejrychlejší spojence Ukrajiny. 

Na setkání promluvili také velvyslanci států, kteří mnichovskou dohodu podepsali. Německý velvyslanec Andreas Künne řekl, že je klíčové poučit se z historie a bránit evropský pořádek a hodnoty. Důležité je podle něj také komunikovat s lidmi a vysvětlovat, že politika ústupků se nevyplácí. Francouzský velvyslanec Alexis Dutertre řekl, že Mnichov se stal konceptem, který poukazuje na slabiny demokracií, které jednají s diktátory. Na paralely mnichovské dohody s dnešní situací na Ukrajině upozornil i britský velvyslanec Matt Field.

Ústupek a ztráta

Československo muselo podle dohody z 29. září 1938 do dvou týdnů postoupit hitlerovskému Německu sudetská území, kde žila německy mluvící menšina. Východ české části Těšínska připadl Polsku a jižní část Slovenska a Podkarpatské Rusi Maďarsku. Dohodu podepsali v Mnichově představitelé Německa, Itálie, Velké Británie a Francie bez československých zástupců.

„Ukazovalo to na důležitý symptom selhávání systému kolektivní bezpečnosti a návratu ke skryté diplomacii velkých hráčů, kteří si to rozdají mezi sebou. Jde o velký příznak třicátých let, kdy Francie a Velká Británie rezignovaly na postupy a procedury, které pomáhaly po roce 1918 spouštět. Příkladem byla Společnost národů,“ řekl historik Jan Květina z Akademie věd České republiky.

5 minut
Studio ČT24: Historik Němeček k 85letému výročí podepsání mnichovské dohody
Zdroj: ČT24

Případné československé odmítnutí dohody by tehdy znamenalo německou agresi bez naděje na pomoc západoevropských spojenců. „Kdybychom nerespektovali rozhodnutí mnichovské dohody, mohli jsme být vnímáni my jako eskalátoři konfliktu a jako někdo, kdo se odmítá podrobit mezinárodnímu stanovisku,“ dodal Květina.

Dohoda měla podle představ britských a francouzských politiků zajistit po dvou desetiletích od první světové války udržení míru v Evropě. „Pro britského premiéra Chamberlaina to bylo to nejdůležitější, kvůli čemu vlastně vše podnikal od jara roku 1938 ve vztahu k Československu. Ať už to byla jednání o národnostním statutu v Československu britským zprostředkovatelem Walterem Runcimanem, konče jeho jízdami za Hitlerem do Německa,“ připomněl vědecký pracovník Jan Němeček z Historického ústavu Akademie věd České republiky.

Nacistické expanzi Michovská dohoda ale nezabránila. Po nacistické okupaci zbytku Československa v březnu 1939 zahájil počátkem září téhož roku hitlerovský režim útokem na Polsko druhou světovou válku. Británie, Francie a Itálie označily dohodu za neplatnou během druhé světové války, nástupnické německé státy v letech 1950 až 1973.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 2 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 3 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 4 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 5 hhodinami

Hmotnost kamionů bude od července kontrolovat Inspekce silniční dopravy

Od července bude hmotnost a technický stav nákladních aut kontrolovat Inspekce silniční dopravy. Podle stávající praxe může vůz zastavit a navést na kontrolní vážení pouze policista. Ke kamenolomu v obci na Pardubicku se s náměstkem ředitelky Centra služeb pro silniční dopravu Pavlem Bergmanem vydal štáb České televize, aby ukázal, jak kontrolní vážení kamionu probíhá a jak vysoká pokuta hrozí při porušení pravidel.
před 8 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 9 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 10 hhodinami

Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.
před 13 hhodinami
Načítání...